Kto sú vplyvné ženy v čele ruskej dezinformačnej a propagandistickej mašinérie?

Rusko vedie informačnú kampaň aj proti vlastným obyvateľom. Daria Duginová bola len jednou z mnohých vplyvných hlasov šíriacich prekremeľské naratívy v ruských štátnych médiách. Toto sú vysokopostavené ženy v popredí ruskej dezinformačnej vojny.

Pred pár týždňami svet obleteli správy o smrti Darie Duginovej, dcéry Putinovho blízkeho spojenca Alexandra Dugina. Ten je označovaný za „Putinov rozum“. Duginová zomrela po tom, ako v jej aute vybuchla bomba. Ruská tajná služba z útoku obviňuje Ukrajinu.

Tak ako Duginovej otec sa aj ona samotná aktívne zapájala do politických diskusií v ruských médiách a na sociálnych sieťach šírila ruskú propagandu a obhajovala inváziu Ruska na Ukrajinu.

Duginová sa stala Putinovou mučeníčkou 

Pár dní po Duginovej smrti jej ruský prezident Vladimir Putin posmrtne udelil prestížne štátne vyznamenanie za „odvahu a nezištnosť preukázanú pri výkone profesionálnej povinnosti“. Zaujímavé je, že tento Rád odvahy sa väčšinou udeľuje len vojenskému alebo bezpečnostnému personálu, a to za obzvlášť nezištné činy.

Putinova propagandistická mašinéria ihneď zverejnila fotky vojenských vozidiel určených na boje na Ukrajine s nápisom Duginová. Ruská televízia začala otvorene vyzývať k vraždeniu nielen Ukrajincov, ale aj tých Rusov, ktorí neakceptujú Duginovú ako mučeníčku, za ktorú ju Kremeľ označuje.

Počas pohrebu v Moskve jej stovky ľudí prišli vzdať rešpekt oslavujúc ju ako mučeníčku, ktorej smrť musí byť pomstená víťazstvom Ruska vo vojne na Ukrajine.

„Ľudia, ktorí proti nám bojujú, nechápu, že ruský ľud netvoria len tí, ktorí sú teraz nažive, ale aj tí, ktorí žili pred nami a budú žiť aj potom. A staneme sa silnejšími s krvou našich mučeníkov. A vďaka predčasnému koncu našej drahej milovanej Dáši (Daria) v tejto vojne určite zvíťazíme,“ povedal na jej pohrebe Konstantin Malofejev. Malofejev je prokremeľský obchodník a oligarcha, ktorý má k rodine Duginovcov blízko.

Súčasťou ruskej propagandy je veľa vplyvných žien

Daria Duginová pred smrťou pravidelne vystupovala v televízii a obhajovala ruské ciele vo vojne na Ukrajine.

Počas prezidentských volieb vo Francúzsku to však nebola len Duginová, ktorá sa angažovala pri obhajovaní a presadzovaní krajne pravicovej francúzskej prezidentky Marine Le Penovej.

Do debát ohľadom volieb v Európe sa zapájala aj Maria Katasonová, ďalšia mladá prekremeľská aktivistka známa aj za hranicami Ruskej federácie. Počas francúzskych prezidentských volieb v roku 2017 založila hnutie „Women for Marine“. Tým sa snažila ovplyvniť politický vývoj v Európe a podporiť prezidentskú kandidátku známu napríklad pre euroskeptické postoje.

Maria Katasonová počas predvolebného obdobia vo Francúzsku. Zdroj obrázka: bellingcat.com

Počas protestov proti ruskému prezidentovi v Moskve v roku 2017 si Katasanová na obranu Putina obliekla tričko s jeho portrétom.

Sú súčasťou mediálneho priestoru aj štátnych inštitúcií

Ruské štátom financované médiá sú plné vplyvných žien, ktorých cieľom je presadzovať prokremeľské naratívy. Okrem Duginovej a Katasonovej k nim patrí aj šéfredaktorka ruskej štátnej televízie RT Margarita Simonjanová. Tá je aj na sankčnom zozname EÚ a verejne vyzýva ruské vojská na útok na civilnú infraštruktúru Ukrajiny.

Televízna moderátorka Oľga Skabejevová taktiež komentuje prebiehajúcu vojnu na Ukrajine. Obhajuje pritom činy Moskvy a nabáda k demilitarizácii nielen Ukrajiny, ale aj členských štátov NATO.

Televízne moderátorky však nie sú jediné, ktoré svojimi silnými hlasmi ovplyvňujú verejnú mienku. Maria Zacharovová, hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí, je tiež známa svojimi ostrými protizápadnými vyhláseniami.

Podľa Oľgy Lautmanovej, vedúcej pracovníčky Centra pre analýzu európskej politiky (CEPA), sú toto dôležité prejavy ruskej „mäkkej moci“. „Rusko vždy vedelo používať ženy ako agentky. Ženy oslovia väčší dav, sú odzbrojujúce (v prípade Duginovej a Katasanovej), sú mladšie a vedia sa stotožniť s mladšou populáciou,“ dodala Lautmanová.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentka magisterského stupňa Medzinárodnej politickej ekonómie na holandskej Univerzite v Groningene. Zaujíma sa o témy v oblasti geopolitiky, finančných trhov a ekonomických aj bezpečnostných aspektov migrácie. Vyštudovala bakalársky stupeň odboru Európske štúdia Univerzity Komenského v Bratislave, počas ktorého absolvovala študijný pobyt Erasmus+ na írskej Univerzite v Limericku.