DISINFO REPORT – 69. týždeň

Vitajte pri čítaní päťdesiateho šiesteho vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

V QAnon verí 14 % Američanov, v popularite sa vyrovná niektorým cirkvám. Pri Republikánoch je číslo vyššie

Približne 15 % Američanov verí, že páky moci má v rukách kľuka pedofilov uctievajúcich Satana. Rovnaké percento respondentov si myslí, že skutoční americkí patrioti môžu použiť násilie v mene záchrany krajiny. Celkom 20 % respondentov si myslí, že búrka biblických rozmerov čoskoro zametie so zlými elitami a nastolí právoplatných lídrov. Viac v článku

Antivakcinačná kampaň v západnej Európe – stojí za ňou Rusko?

Viacero francúzskych a nemeckých influencerov, blogerov a youtuberov venujúcich sa medicínskym témam zverejnilo záhadnú ponuku, ktorú dostali od marketingovej spoločnosti Fazze. Tá im ponúkala štedrú finančnú odmenu za to, ak v krátkom videu verejne odsúdia vakcínu Pfizer-BioNTech ako škodlivú a zdraviu nebezpečnú. Ako sa postupne ukazuje, seriózne sa tváriaca spoločnosť Fazze má pravdepodobne väzby na Moskvu. Viac v článku.

Koronavírusová infodémia. Prečo sa dezinformáciám v Indii tak darí?

Indiu momentálne sužuje silná vlna pandémie ochorenia COVID-19. Popri kolabujúcom zdravotníctve musí krajina zvládať aj nával falošných správ, ktoré zaplavili jej informačný priestor. Viac v článku.

Facebook od roku 2017 údajne odstránil už vyše 150 vplyvových operácií

Bezpečnostné tímy Facebooku od roku 2017 identifikovali a odstránili viac ako 150 vplyvových operácií. Najviac ich má pôvod v Rusku a Iráne, výnimkou však nie je ani USA alebo Ukrajina. Zodpovedné sú štáty a politickí lídri, ale aj marketéri a konšpirátori. Viac v článku.

Lukašenko má v prípade Prataseviča dezinformačnú pomoc z Ruska

Lukašenkov nedávny krok ohrozil bezpečnosť cestujúcich letu FR4978. Pod falošnou zámienkou prinútil toto lietadlo pristáť, aby zadržal bieloruského opozičného novinára Ramana Prataseviča spolu s jeho priateľkou. V uplynulých dňoch zvýšil svoje aktivity aj prokremeľský ekosystém, ktorý sa tentokrát snaží očierniť Prataseviča a ospravedlniť Lukašenkovo konanie. Viac v článku.

Číňania stále špehujú pomocou softvéru Pulse Secure, ohrozený je najmä verejný sektor

Virtuálnu privátnu sieť (VPN) od Pulse Secure naďalej napádajú pokročilé pretrvávajúce hrozby (APT), ktoré konajú v prospech Číny. Najohrozenejšie sú obranné a vládne inštitúcie. Viac v článku.

Ďalší gigant terčom ransomvéru: Svetová jednotka v produkcii mäsa vypla linky

Firma JBS Food, najväčší producent mäsa na svete, musela pozastaviť svoju výrobu. Kybernetický útok, z ktorého sú podozrievaní Rusi, napadol jej prevádzky v niekoľkých krajinách. Firme pomáhajú postaviť sa na nohy vlády USA aj Austrálie. Viac v článku.

TL;DR: Priam archívna zraniteľnosť z roku 1999 a zálusk skupiny DarkSide na ďalšie milióny (21. týždeň)

Indické spoločnosti – štátne, súkromné aj zahraničné, si budú musieť vstúpiť do svedomia a začať pracovať na bezpečnostných procedúrach. Vo firme Boeing si zase budú musieť vývojári kúpiť kalendáre, aby zistili, pre aké desaťročie vyrábajú softvér. Smutne slávna skupina DarkSide najnovšie zaútočila na britských ostrovoch a pýta si za to mastné výkupné a súd poslal za mreže operátora kyberzločineckého webu. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Facebook mení pravidlá pre boj s dezinformáciami, ktoré sa týkajú pôvodu vírusu COVID-19. Po novom už nebude mazať príspevky, ktoré tvrdia, že vírus vytvoril človek.
  • Facebook zverejnil správu o hráčoch, ktorí stoja za najväčšími dezinformačnými kampaňami na tejto sociálnej sieti. Prvé miesto získalo Rusko, druhé zase Irán.
  • Sociálne siete, inzerenti a zástupcovia reklamného priemyslu sa dohodli na aktualizovanom Kódexe postupov proti šíreniu dezinformácií. Podpísali ho napríklad Facebook, Google, Twitter a Mozilla.
  • Najnovšie zistenia 7-mesačného vyšetrovania ukazujú, že čínski diplomati budujú svoje Twitter účty s pomocou falošných profilov. Ide o trend najmä posledných dvoch rokov, v priebehu ktorých sa Čína snaží zvyšovať svoj dosah aj pomocou „západných“ sociálnych sietí.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk