DISINFO REPORT – 27. týždeň

Vitajte pri čítaní dvanásteho vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Novinky posledného týždňa:

Milujeme Rusko

Od roku 2015 stránka vyzdvihuje etnickú nadradenosť Slovanov, podporuje anexiu Krymu, glorifikuje vojnu na Donbase a proruských žoldnierov vykresľuje ako hrdinov. Stránka Milujeme Rusko pôsobí na Facebooku anonymne už päť rokov. Až dodnes.

Ruská Federácia na našom území už niekoľko rokov vedie informačné operácie, a to predovšetkým prostredníctvom svojich proxy (v zastúpení). Ich bezprostrednou súčasťou je práve aj kultúrna diplomacia. Napríklad v podaní anonymnej facebookovej stránky Milujeme Rusko, ktorá v našom infopriestore propaguje autokratický režim Kremľa a jeho agresívnu zahraničnú politiku. Ide o rovnaké úsilie akým je práca Goethe Inštitútu?

Na slovenskom Facebooku, ktorý používa približne 2,7 miliónov Slovákov, sa stránka Milujeme Rusko profilovala od roku 2015. Od svojho vzniku zverejnila viac ako 5,150 príspevkov, ktoré vygenerovali 1,39 milióna interakcií (súčet páči sa mi, komentárov a zdieľaní). Stránku dnes sleduje 57,828 ľudí. Viac v článku.

Bartek z Pellegriniho HLAS-SD: Môj priateľ, asistent ruského vojenského pridelenca

Hybridná vojna, to nie sú iba informačné operácie, dezinformácie a propaganda, ale aj postupná infiltrácia do štruktúr štátu, ideálne na všetkých úrovniach. Administratíva, silové zložky, parlament, vláda.

Deje sa to napríklad aj tým, že si cudzia moc buduje vzťahy s mladými ľuďmi, ktorí môžu v stredno- či dlhodobom horizonte potenciálne zastávať zaujímavé pozície a funkcie v štáte.

Niektorí to robia pre peniaze, iní z ideologického presvedčenia, alebo jednoducho kvôli spoločenskému uznaniu a vlastnému egu – podobne ako bývalý predseda parlamentu Andrej Danko.

Všetko potrebné na to, aby mladý človek našiel tú pravú ideologická motiváciu, za pomoci ziskuchtivých algoritmov sociálnej siete v našom informačnom priestore, dlhodobo a systematicky pretláča propaganda. Viac v článku.

Trumpova nová zbraň vo vojne s Twitterom a Facebookom – Trump App 2020

Prezident Trump je už niekoľko týždňov vo vojne. Jeho protivníkom však nie je cudzia moc či teroristická organizácia, ale sociálne siete Twitter a Facebook. Tie si Trumpa znepriatelili zavedením kontroly pravdivosti výrokov, ktoré na týchto platformách uverejňuje. Teraz ale prezident prišiel s novou zbraňou – Trump App 2020. Tá však v skutočnosti neohrozuje Twitter ani Facebook, ale paradoxne svojich vlastných užívateľov.

Pomocou aplikácie si môžu Trumpovi potenciálni voliči zarezervovať miesta na rôznych podujatiach organizovaných v rámci predvolebnej kampane, dostávať informácie o novinkách, ktoré sa týkajú Trumpovej kampane, vyhrať množstvo reklamných produktov či dokonca fotku so samotným prezidentom.

To všetko znie veľmi lákavo a aplikácia na prvý pohľad vyzerá vcelku nevinne. Práve vďaka tomu si Trump App stiahlo už vyše 780 000 Američanov. Po bližšom preskúmaní však Trump App predstavuje pre svojich užívateľov hneď niekoľko rizík. Viac v článku.

Výskum v Čechách: Túžia po uznaní, preto šíria hoaxy, aby zmenili svet

Česká výskumná agentúra STEM robila výskum o šíriteľoch dezinformácií. Jeho výsledky potvrdzujú a zároveň aj negujú niektoré stereotypy. Vo väčšine zistení by sa našiel aj nejeden slovenský dezinformátor, ktorý „nie je ouca“ a šíri pravdu, „kým ju nesmažú.“

Pred dvomi týždňami sme uverejnili výsledky prieskumu, podľa ktorého väčšina ľudí v Českej republike nepozná, či lepšie nevie rozoznať dezinformačné weby. Agentúra STEM na to nadviazala kvantitatívnym a kvalitatívnym prieskumom o typológii ľudí, ktorí šíria hoaxy. Tie sa k ľuďom často dostávajú skrz známych a politikov.

Z výskumu vyskočilo, že až 72 percent českých občanov verí, že im komerčné a verejnoprávne média niečo taja – skresľujú alebo nezverejňujú dôležité informácie. Preto si ich 41 percent ľudí následne hľadá inde. Viac v článku.

Sociálne siete napáda záhadná proruská infekcia

Spoločnosť Graphika odhalila sofistikovaný spôsob zneužívania sociálnych sietí. Slúži predovšetkým ruským záujmom, no zatiaľ nik nevie povedať odkiaľ pochádza. Projekt sa volá Druhotná infekcia (orig. Secondary Infektion).

Kampaň už od roku 2014 používa falošné účty a falošné dokumenty na vyvolanie konfliktu medzi krajinami Západu. Analytici zo spoločnosti Graphica, ktorá sa venuje prieskumu sociálnych sietí, spájajú kampaň s Ruskom. 

Vo svojej pomerne rozsiahlej správe uvádzajú, že kampaň je technicky na vysokej úrovni a tvorcovia kampane po sebe úspešne zahladzujú stopy. 

Publikovali najmenej 2 500 materiálov a využívali hlavne falošné listy a blogy. Druhotná infekcia má schopnosťou využívať medzery v bezpečnosti sociálnych médií a je zjavné, že do projektu boli investované obrovské peniaze. Viac v článku.

V Kórei sa vrátili o sto rokov späť: Ostreľujú sa letákmi a špakmi

Na Kórejskom polostrove sa znova situácia vyostruje a zvyšuje napätie. Najprv Severná Kórea zbombardovala styčný úrad na hranici s Južnou Kóreou a teraz si obe krajiny posielajú balóny s propagandistickými letákmi.

Vzťahy medzi Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) a Kórejskou republikou (Južná Kórea) sú problematické už dlhé desaťročia. Zatiaľčo KĽDR patrí k najtotalitnejším štátom sveta, Južná Kórea sa uberá demokratickejšou cestou. Pred 70 rokmi sa tieto štáty dokonca ocitli vo vojne, ktorá formálne stále trvá.

Niektorým obyvateľom diktátorského režimu sa sem-tam podarí ujsť k svojmu južnému susedovi. Taký je aj príbeh dvoch bratov, ktorí dnes proti tyranskému štátu bojujú vlastnými nástrojmi. Viac v článku.

Obyvatelia českého mesta Jeseník sa boja 5G sietí. Straší nimi zdravotnícky detektív

V piatich českých mestách sa v druhej polovici tohto roku spúšťa test vysokorýchlostnej siete piatej generácie (5G). V Jeseníku však tento krok narazil na odpor miestnych obyvateľov. Boja sa o svoje zdravie. Šéfredaktor miestnych novín, síce nevie posúdiť dopad 5G sietí na zdravie, no považuje ich za nebezpečné.

Strach z 5G siete šíri v Jeseníku najmä miestny týždenník Jesenický týdeník. Ten vydáva rôzne hoaxy a dezinformácie, ktoré v obyvateľoch vyvolávajú negatívne pocity. Kritika miestneho periodika nie je smerovaná len proti 5G sieťam, ale proti technológiám vo všeobecnosti.  

Vo svojich článkoch píšu, že 5G siete sú experimentom, ktorý môže ohrozovať zdravie občanov. Mnohé závery sa však zakladajú na nepodložených tvrdeniach a príbehoch. Viac v článku.

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT varuje pred zneužívaním služby Firefox Send na šírenie škodlivého kódu

Obľúbená služba Firefox Send sa stala terčom aktívneho zneužívania útočníkmi na šírenie škodlivého softvéru, ktorého cieľom je poškodiť alebo odcudziť informácie zo zariadenia obete. Útoky stále prebiehajú a boli zaznamenané aj v slovenskom kybernetickom priestore.

Firefox Send poskytuje užívateľom jednoduché súkromné zdieľanie súborov. Ponúka tiež voliteľné prvky zabezpečenia, ktoré je možné nastaviť. Je možné si vybrať, kedy vyprší odkaz na váš súbor, obmedziť počet stiahnutí alebo pridať heslo ako ďalšiu úroveň zabezpečenia.

V Európe už bolo zaznamenané zneužitie tejto služby, kedy bol prostredníctvom nej šírený škodlivý softvér. Adresáti prijali e-mail s odkazom a heslom a po jeho zadaní sa do zariadenia stiahol a nainštaloval škodlivý softvér. Predmet správy obsahoval názov: „COVID-19 : Notre accompagnement auprès de nos actionnaires“ (COVID – 19 Naša podpora akcionárom). Odkaz bol zverejnený aj na sociálnej sieti Twitter. Škodlivý softvér následne poškodil alebo odcudzil informácie zo zariadení obetí. Viac v článku.

NBÚ zriadil pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil 1. júla 2020 pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po rezorte diplomacie ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá napĺňa zámer EÚ aj vlády SR systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Hybridné vedenie vojny v sebe spája rôzne formy stratégie. Najčastejšie sa Slovensko stretáva s pokusmi o ovplyvňovanie verejnej mienky práve v kybernetickom priestore alebo v médiách. Novovytvorené pracovisko úradu bude preto úzko spolupracovať s Národným centrom kybernetickej bezpečnosti SK-CERT, ale aj ďalšími útvarmi úradu.

Svoje výstupy bude PHHD poskytovať Situačnému centru Slovenskej republiky, ktoré pôsobí pri Úrade vlády Slovenskej republiky, a Národnému bezpečnostnému analytickému centru (NBAC), ktoré je analytickým, komunikačným a kooperačným pracoviskom Slovenskej informačnej služby založeným na aktívnej participácii bezpečnostných orgánov SR. Medzi jeho hlavné úlohy patrí príprava komplexných analytických hodnotení bezpečnostných incidentov, monitorovanie bezpečnostnej situácie z odkrytých zdrojov a poskytovanie analytických produktov o hrozbách vybraným príjemcom. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Facebook prišiel už o viac ako 7 miliárd dolárov po tom, čo svetové spoločnosti začali z tejto sociálnej siete sťahovať svoje platené reklamy. Akcie Facebooku klesli o 8,3%, najviac za posledné tri mesiace. K bojkotu platenej propagácie sa pridal aj Unilever, jeden z najväčších svetových inzerentov a taktiež spoločnosti ako Hershey Co. alebo Coca-cola Co. Týmto spôsobom reagujú na kritiku, ktorej terčom sa stal práve Facebook za nedostatočné kroky, ktoré by bránili šíreniu nenávistných prejavov a dezinformácií.
  • Mark Zuckerberg sa snaží upokojiť kritikov Facebooku. Zdá sa však, že tentoraz to nefunguje a Facebook dobehli jeho vlastné neetické postoje. Začalo to ako šepot nesúhlasu, ale cez víkend sa kampaň Stop Hate For Profit rozšírila a pridali sa viaceré firmy, aby bojkotovali reklamy na Facebooku. Napríklad šéf marketingu v spoločnosti Levis tiež kritizoval Facebook za „neschopnosť zastaviť šírenie dezinformácií a nenávistných prejavov na svojej platforme“. Celkovo sa už ku kampani pridalo viac ako 160 popredných spoločností. 
  • Facebook zaviedol výnimku z overovania faktov pre odporcov zmeny klímy. Environmentálny sociológ Robert Brulle tvrdí, že sa Facebook stal jedným z nástrojov šírenia dezinformácií o životnom prostredí. Preto by mal byť tiež  zodpovedný za nedostatočné kroky v boji s klimatickými zmenami. Uvedené rozhodnutie spôsobilo, že každá dezinformácia o zmene klímy môže byť vylúčená z overovania faktov tým, že bude prehlásená za “názor”. 
  • Komunitné pravidlá Facebooku čakajú zmeny v súvislosti s americkými prezidentskými voľbami. Tieto zmeny sa týkajú napríklad obmedzenia nenávistného obsahu v reklamách. Nová stratégia konkrétne „zakáže tvrdenia, že ľudia určitej rasy, etnického či národného pôvodu, náboženského vyznania, kasty, sexuálnej orientácie, rodovej identity alebo imigračného statusu sú hrozbou pre fyzickú bezpečnosť, zdravie alebo prežitie ostatných.“ Taktiež chce posilniť monitorovanie príspevkov 72 hodín pred voľbami, aby sa zabránilo zastrašovaniu alebo zavádzaniu voličov.
  • Facebook v globálnom meradle uvádza novú funkciu, ktorá upozorní používateľov v prípade, že sa chystajú zdieľať článok starší ako 90 dní. Cieľom tohto kroku je poskytnúť širší kontext o daných článkoch, aby bol celkový obsah na platforme aktuálnejší a dôveryhodnejší. Napriek tejto funkcii budú mať používatelia stále možnosť zdieľať článok aj po zobrazení upozornenia.
  • Facebook tiež zavádza kroky na podporu pôvodných príspevkov a bude obmedzovať príbehy, pri ktorých nie je jasne uvedený autor. Táto snaha súvisí najmä s kritikou, ktorej sociálna sieť čelí za nedostatočný boj proti nenávistným prejavom. Faktorom sú taktiež blížiace sa prezidentské voľby. Facebook sa preto snaží zaviesť nový algoritmus s cieľom identifikovať pôvodné príspevky.
  • Starbucks je najnovšou medzinárodnou spoločnosťou, ktorá oznámila, že pozastaví svoju platenú reklamu na všetkých sociálnych sieťach. Zároveň sľúbila, že sa bude snažiť v spolupráci s mediálnymi partnermi a organizáciami v oblasti ľudských práv prispieť k boju proti šíreniu nenávistných prejavov. Hoci Starbucks pozastavuje platenú reklamu, nepripojí sa k hnutiu #StopHateForProfit, ktoré vzniklo začiatkom tohto mesiaca. Naďalej bude uverejňovať príspevky na sociálnych sieťach.
  • Facebookom sa šíri video z amerického štátu Florida, v ktorom tzv. anti-satanisti vyhlasujú rôzne konšpiračné teórie o rúškach, skenovaní tváre či meraní teploty. Hovoria, že rúška nenosia z rovnakého dôvodu, prečo nenosia spodné prádlo – pretože “veci” potrebujú dýchať. Kritizujú vládne nariadenia zavádzajúce povinnosť ochrany tváre v čase globálnej pandémie. Prirovnávajú ich k zákonom komunistickej diktatúry a podľa ich názoru porušujú princíp ľudskosti. Varujú pred satanizmom, pedofíliou a politikou v oblasti verejného zdravia. Tieto a ďalšie šokujúce, nepravdivé a potenciálne nebezpečné vyhlásenia nájdete v tomto videu. 
  • Portál The Guardian zistil, že viac ako 3 milióny používateľov Facebooku podporujú tzv. hnutie QAnon. Facebook už v minulosti proti hnutiu zasiahol, ale táto reakcia ešte viac posilnila odhodlanie hnutia rozšíriť sa. Členovia konšpiračného hnutia tvrdia, že majú k dispozícii informácie o údajnom tajnom spolku pedofilov a o sexuálnych obchodníkoch, ktorí zneužíva najmä deti. Podľa hnutia D. Trump tajne vedie vlasteneckú krížovú výpravu proti týmto násilníkom zneužívajúcim deti. Vznik QAnon sa spája s konšpiračnou teóriou “Pizzagate”, ktorá obviňuje H. Clintonovú z údajného prevádzkovania “detského sexuálneho krúžku”. Viac v článku.
  • Apple tvrdí, že sociálna sieť TikTok sleduje milióny používateľov iPhonov. Podobne ako ďalšie aplikácie mala využiť problém systému iOS 14, ktorý ešte nedávno skryte zaisťoval prístup do schránok zariadení. Jedná sa o reálne riziko pre súkromie používateľov. Aplikácia navyše pochádza z Číny, čo umocňuje obavy o jej transparentnosti. Tento problém si preto zaslúži rozsiahlu pozornosť.
  • Z dôvodu porušovania novo zavedených pravidiel týkajúcich sa nenávistných prejavov sa Reddit rozhodol zakázať svoju najväčšiu komunitu, ktorá je venovaná prezidentovi Trumpovi. Vplyvná pro-trumpovská komunita The_Donald porušovala pravidlá namierené proti obťažovaniu a zacieľovaniu. „Reddit je miesto pre komunitu a spolupatričnosť, nie pre útoky na ľudí,“ uviedol Steve Huffman, generálny riaditeľ spoločnosti. „The_Donald tieto princípy porušuje.“ Reddit tiež po novom zakazuje  zhruba 2 000 ďalších komunít naprieč celým politickým spektrom.
  • YouTube zakázal mnoho populárnych rasistických kanálov, vrátane kanála Stefana Molyneuopxa, Davida Dukea, Richarda Spencera a ďalšie. Kanály opakovane porušovali pravidlá namierené proti nenávistným výrokom. Po aktualizácii týchto pravidiel Youtube zakázal už viac ako 25 000 kanálov z dôvodu ich porušenia. Niekoľko tvorcov, ktorých sa táto situácia týka, už začalo tweetovať o zákaze ich činnosti na Youtube
  • Zaoberať sa dezinformáciami, polopravdami či skreslenými informáciami môže byť často psychicky náročné. Preto je dôležité zdôrazňovať aké absurdné až smiešne môžu dezinformácie byť, najmä tie proruské. Príkladom je tvrdenie, že Facebook využíva ukrajinských nacistov v boji proti Rusku, USA a Ukrajina chcú bombardovať Sibír alebo dezinformácie o tom, ako USA premenia polostrov Krym na jadrovú pustatinu a mnohé ďalšie.
  • USA nevedia spravovať všetky údaje o testovaní na koronavírus, ktoré zhromažďujú, pretože každý štát rozhoduje o tom, akým spôsobom podáva správy o týchto zisteniach. Prečo? Pretože oblasť verejného zdravia je v USA silne decentralizovaná. Výsledkom je chaotický systém, ktorý brzdí plošnú reakciu Spojených štátov na pandémiu. Informácie môžu byť neaktuálne, celý proces je zdĺhavý, vyčerpávajúci a často nie je možné potrebné údaje ani získať. Viac sa dozviete v článku. 
  • Americkí spravodajskí dôstojníci a sily špeciálnych operácií v Afganistane už v januári varovali svojich nadriadených o podozrivom ruskom sprisahaní, pri ktorom mali byť vyplácané odmeny Talibanu, aby v Afganistane zabíjali americké jednotky. Kľúčové boli výsluchy zajatých militantov a zločincov, ktoré mali potvrdiť, že Rusi dané odmeny sľúbili už v roku 2019. Biely dom čelí kritike za nedostatočnú reakciu voči Rusku a mnohí vyzvali prezidenta, aby ruskú tieňovú vojnu zastavil. Ten však tvrdil, že o situácii nebol informovaný. Taktiež danú správu spochybňuje a celá situácia by podľa neho mohla byť hoaxnom.
  • ESET vypracoval Bielu knihu o tzv. Operation In(ter)ception. Išlo o cielené útoky, ktorých terčom boli letecké a bezpečnostné spoločnosti v Európe, ale aj na Blízkom východe. Útoky nazvané podľa použitého malvéru Inception.dll sa uskutočnili od septembra do decembra roku 2019. Útočníci využili techniku sociálneho inžinierstva, sociálnu sieť Linkedin a viacúrovňový malvér. Hlavným cieľom útokov bola najmä špionáž daných spoločností. Vypracovaný dokument poskytuje okrem iného aj technickú analýzu škodlivého softvéru použitého pri útokoch. Viac nájdete v dokumente.

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk