Bartek z Pellegriniho HLAS-SD: Môj priateľ, asistent ruského vojenského pridelenca

Hybridná vojna, to nie sú iba informačné operácie, dezinformácie a propaganda, ale aj postupná infiltrácia do štruktúr štátu, ideálne na všetkých úrovniach. Administratíva, silové zložky, parlament, vláda.

Deje sa to napríklad aj tým, že si cudzia moc buduje vzťahy s mladými ľuďmi, ktorí môžu v stredno- či dlhodobom horizonte potenciálne zastávať zaujímavé pozície a funkcie v štáte.

Niektorí to robia pre peniaze, iní z ideologického presvedčenia, alebo jednoducho kvôli spoločenskému uznaniu a vlastnému egu – podobne ako bývalý predseda parlamentu Andrej Danko.

Všetko potrebné na to, aby mladý človek našiel tú pravú ideologická motiváciu, za pomoci ziskuchtivých algoritmov sociálnej siete v našom informačnom priestore, dlhodobo a systematicky pretláča propaganda. 

Ide o sofistikovane namiešaný koktejl často protirečivých pocitov loajálnosti k rodine, národu, etniku, tradíciám otcov, k alternatívnej histórii, ku zmesi spiatočníckeho nacionalizmu, odmietania etnickej, náboženskej, sexuálnej a nakoniec aj názorovej inakosti.

Avšak, ak sa do toho sveta necháte vytiahnuť, čaká vás jedinečná možnosť zapojiť sa do akcie. Vytrhne vás z nudného, každodenného života a ponúkne to najušľachtilejšie z poslaní (boj za rodinu, vlasť, budúcnosť detí, a pod.), sľúbi dobrodružstvo, pocit, že sa zúčastňujete na udalostiach, na ktorých sa lámu dejiny.

Dokáže osloviť aj povedzme potenciálne úspešného mladého politika novej perspektívnej ľavicovej strany, ktorý už za niekoľko rokov môže sedieť v parlamentných laviciach.

Profilová fotografia Michala Barteka sa na jeho facebookovom profile zobrazuje bez komentára. 

Mladý politik vznikajúcej strany HLAS-SD ju vymazal krátko po tlačovej konferencii, na ktorej Pellegrini stranu predstavil. 

Stojí na nej v priateľskom objatí s asistentom vojenského pridelenca Ruskej Federácie na Slovensku, Alexandrom Zadorožnym (s.198). Na saku má uviazanú „Georgijevskaju lentocku“, stuhu svätého Juraja.

Text k obrázku Michal Bartek vymazal. Zdroj: osobný profil Michala Barteka na Facebooku

Je to ruský vojenský symbol, ktorý si v novodobej histórii krajiny privlastnili ruskí nacionalisti a skupiny lojálne Kremľu, napríklad separatisti z Donbasu.

Dnes už väčšina ľudí, konzumuje spravodajstvo a informácie cez Facebook prostredníctvom stránok, ktorých sú na sociálnej sieti fanúšikmi. O tom, aké informácie konzumuje pán Bartek, vypovedá zoznam stránok, ktoré sleduje:

Viktor Orbán, Vladimír Putin, Gustáv Husák, Slovenskí branci, Ruské ozbrojené sily, Noční vlci (ktorí sa priamo podieľali na anexii Krymu), Česi a Slováci podporujú Ruský Krym, Přátelé Novoruska Друзья Новороссии a stránky čínskych a ruských ambasád v Čechách a na Slovensku.

Z médií odoberá Hlavné Správy a rôzne ruské a čínske médiá. Rovnako dôležité sú aj stránky, ktoré na zozname nie sú. Pán Bartek nesleduje žiadne hlavnoprúdové slovenské médium a okrem ruských a čínskych ani žiadne iné zahraničné. Stránky, ktoré na Facebooku sleduje, pán Bartek medzičasom skryl.

Oprava: Bartek okrem spomínaných stránok na Facebooku sleduje aj TA3 a Televízne noviny TV Markíza.

Požiadali sme o vyjadrenie pána Barteka, no ten na správu nereagoval. Za vznikajúcu stranu Hlas-Sd odpovedala hovorkyňa Petra Pellegriniho Patrícia Medveď Macíková:

„Politický program strany HLAS – sociálna demokracia bude jasne definovať členstvo SR v NATO a Európskej únii životný, hodnotový a bezpečnostný priestor Slovenskej republiky. Očakávame, že naši sympatizanti a budúci členovia sa s týmto programom stotožňujú.“

Zdroj: Michal Bartek – HLAS sociálna demokracia

So Smerom sa rozpadla aj jeho mládežnícka organizácia a jej členovia sa rozdelili medzi Fica a Pellegriniho.

Vzhľadom na jej prepojenie a spoluprácu s Ľubošom Blahom (Erik Kaliňák, Igor Melicher), ktorý dlhodobo preberá komunikačné stratégie Kremeľskej propagandy, je na mieste pýtať sa, aké prepojenia na ruské vládne štruktúry by mohli existovať nielen v starom Smere, ale aj v strane, ktorú zakladá Peter Pellegrini.

Na článku sme spolupracovali s portálom Blbec.Online
Vyšiel aj na portály Aktuality.sk

Investigatíva, analýzy, komentáre, spravodajstvo, monitoring, newsletter, PODCASTY, vzdelávacie články – bez reklamy a zamykania obsahu.

Začína desaťročie kyber-propagandy a jeho súkolie sa iba roztáča. Pomôžte nám tvoriť digitálnu investigatívu a informovať o propagande, dezinformáciách a tých, ktorí za nimi stoja.

Kvalitne informovaná verejnosť je jedným zo základných pilierov dobre fungujúcej demokratickej spoločnosti. Budeme sa naďalej usilovať, našou malou troškou prispievať.

Podporte Infosecurity.sk – bude to možné aj vďaka vám. Veľmi vám za to ďakujeme!

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk