DISINFO REPORT – 199. týždeň

Vitajte pri čítaní 199. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Infosecurity a Adapt Institute môžete podporiť 2 % z daní

Milí priatelia a podporovatelia, dovoľte nám osloviť Vás so žiadosťou o podporu našej činnosti prostredníctvom darovania 2 %. Jedná sa o časť dane, ktorú (ešte stále!) poskytuje daňový úrad v zmysle “neprepadnutia” v prospech štátneho rozpočtu, preto pre Vás tieto 2 % nepredstavujú výdavok navyše. Na druhej strane, práve vďaka Vašej podpore a 2 % dane z príjmov môžeme naďalej realizovať viaceré verejne prospešné, osvetové a vzdelávacie aktivity. Viac na našom webe.

Príbeh ženy, ktorá prežila ruskú mučiareň

Upozornenie: Text obsahuje grafické opisy násilia. Nie je určený pre slabé povahy.

Pred ruskou inváziou na Ukrajinu v roku 2014 žila 62-ročná Ukrajinka Liudmyla Husejnova blízko Novoazovsku v Doneckej oblasti. Pravidelne sa zapájala do verejných aktivít a organizovala festivaly pre deti. Po začiatku okupácie bola Liudmyla zadržaná v zariadení Izolyatsia a neskôr ju previezli do vyšetrovacej väzby v Donecku. V jej cele bola označená za „Ukropku“, vrahyňu doneckých detí. Viac v článku.

Na rozmýšľanie nie je čas. Príbeh dobrovoľníčky Karyny Artykutsa

Upozornenie:Text obsahuje grafické opisy zranení

26-ročná Ukrajinka Karyna Artykutsa študovala a písala diplomovú prácu zo sociológie. Bola aktívnou dobrovoľníčkou a rada pomáhala ľuďom. Po začiatku plnoformátovej invázie na Ukrajinu zažila spolu s rodinou hrôzy vojny. Napokon našla svoje nové povolanie – stala sa inštruktorkou taktickej medicíny. Viac v článku.

Spirituálni influenceri kedysi spochybňovali vakcíny a rúška. Dnes šíria klimatické dezinformácie

Kliknutím na príspevok wellness influencera na sociálnej sieti môže človek natrafiť nielen na informácie o trendujúcich superpotravinách či rôznych cvikoch, ale aj na konšpiračné teórie. Už počas pandémie totiž začali niektorí wellness influenceri šíriť antivaxerské dezinformácie. Podľa nedávnych zistení sa tieto problematické vplyvné osobnosti presunuli z témy očkovania k šíreniu dezinformácií o klimatickej kríze či k jej popieraniu. Viac v článku.

Južná Kórea pripravuje parlamentné voľby. Na sociálnych sieťach sa kumuluje dezinformačný obsah

Južná Kórea čelila dezinformáciám už pred prezidentskými voľbami v roku 2022. Klamlivé tvrdenia pochádzali z domácich, ale aj zahraničných zdrojov. Súčasný prezident krajiny Yoon Suk-Yeol varuje, že Severná Kórea sa ako externý aktér pravdepodobne pokúsi zasiahnuť do aprílových volieb prostredníctvom vojenských akcií, dezinformácií a kybernetických útokov. Viac v článku.

Monetizácia strachu je na českom Telegrame typická. Aktéri tu šíria extrémistický a násilný obsah

Okrem vojny na Ukrajine sú v českom informačnom priestore dlhodobo prítomné naratívy namierené proti západnému a liberálnemu smerovaniu štátu, útoky na západných spojencov – vrátane Európskej únie a NATO – aj na demokratické inštitúcie. Pri útokoch na súčasnú českú vládu a jej predstaviteľov nejde o vecnú kritiku, ale o nenávistné komentáre na ich adresu.

Ako česká dezinfoscéna reaguje na témy zo slovenskej politiky? Aké dezinformačné naratívy boli doposiaľ šírené o českom prezidentovi Petrovi Pavlovi? Ktoré faktory zaručujú stabilnejšiu politickú scénu v Českej republike a ako to prispieva k znižovaniu polarizácie v spoločnosti? Prečo české dezinformačné médiá neudávajú trendy v mainstremovej verejnej debate?

Čím je špecifický český Telegram a aké typy aktérov využívajú toto nízko regulované prostredie? Ktoré telegramové zdroje najčastejšie publikujú extrémistické materiály a násilný obsah a čo ich k tomu motivuje? Prečo sa na Telegrame vyskytuje viac ezotericky zameraných kanálov? Nachádzame na platforme aj príklady pravdepodobného ruského vplyvu? Čo znamená monetizácia strachu a prostredníctvom akých nástrojov získavajú problematické kanály financovanie?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytičkou Pražského inštitútu bezpečnostných štúdií Natáliou Tkáčovou.

Krátko z domova a zo sveta

  • Najvyšší súd USA rozhodol, že Colorado nemôže zakázať Trumpovi účasť na prezidentských voľbách. Colorado zakázalo Trumpovi účasť v republikánskych primárkach s odôvodnením, že podnecoval nepokoje v Kapitole v roku 2021.
  • Facebook a Instagram zasiahli v utorok výpadky po celom svete. Služby najmä odmietali pokusy o prihlásenie. 
  • Apple dostal od EÚ pokutu vo výške 1,8 miliardy eur. Komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová uviedla, že Apple obmedzil „vývojárov v informovaní spotrebiteľov o alternatívnych a lacnejších hudobných službách dostupných mimo ekosystému Apple“.
  • Elon Musk podal žalobu na OpenAI. Spoločnosť obvinil, že zradili svoje základné poslanie tým, že uprednostnili zisk pred prospechom ľudstva. 
  • Nástroje umelej inteligencie od OpenAI vytvárajú zavádzajúce obrázky, ktoré by mohli šíriť dezinformácie súvisiace s voľbami. Zistili to výskumníci z neziskovej organizácie Center for Countering Digital Hate (CCDH). 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk