DISINFO REPORT – 198. týždeň

Vitajte pri čítaní 198. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Infosecurity a Adapt Institute môžete podporiť 2 % z daní

Milí priatelia a podporovatelia, dovoľte nám osloviť Vás so žiadosťou o podporu našej činnosti prostredníctvom darovania 2 %. Jedná sa o časť dane, ktorú (ešte stále!) poskytuje daňový úrad v zmysle “neprepadnutia” v prospech štátneho rozpočtu, preto pre Vás tieto 2 % nepredstavujú výdavok navyše. Na druhej strane, práve vďaka Vašej podpore a 2 % dane z príjmov môžeme naďalej realizovať viaceré verejne prospešné, osvetové a vzdelávacie aktivity. Viac na našom webe.

Kinematografia v službách Kremľa: Manipulácia, falošné naratívy a boj o pravdu

Obrázok: kino „Rossija“ v Moskve, 2003. Zdroj: Flickr

Kremeľ sa prostredníctvom televíznych seriálov, ako napríklad Slovo chlapca, snaží o stieranie hraníc medzi postsovietskymi štátmi a budovanie spoločnej identity, ktorá by ich pútala k Rusku. Týka sa to aj okupovaných ukrajinských území, na ktorých sa Rusko snaží miestne obyvateľstvo integrovať do svojho kultúrneho priestoru. Túto tendenciu je vidieť v dokumentárnych filmoch. Príkladom je snímka Ďakujem, vlasť!, ktorá má za cieľ upevniť novú ruskú identitu medzi miestnym obyvateľstvom. Viac v článku.

LGBTI+ komunita v Európe čelí narastajúcim útokom krajnej pravice

Extrémne pravicové strany a hnutia často využívajú tému práv LGBTI+ ľudí ako nástroj na odvádzanie pozornosti od iných spoločenských problémov. „Čoraz častejšie sme, žiaľ, svedkami toho, že existujú antidemokratické a populistické sily, ktoré využívajú LGBTI+ ľudí a ich práva na to, aby ich zatiahli do stredu diskusie,“ povedala Hugendubelová. V dôsledku týchto trendov sa v Európe zvyšuje úroveň homofóbneho násilia. To podľa správy ILGA-Europe z roku 2023 dosiahlo najvyššiu úroveň za posledné desaťročie. Viac v článku.

Bezpečnosť detí je v online priestore otázna. Technologickí giganti naďalej uprednostňujú zisky pred ochranou maloletých

Aj napriek používaniu bezpečnostných nástrojov sa deti stretávajú s online hrozbami čoraz častejšie a len málo z nich sa s takýmito skúsenosťami zdôverí rodičom. Problémom sú aj samotné algoritmy sociálnych sietí, ktoré ich môžu ľahko zaplaviť nevhodným obsahom a dezinformáciami. Viac a viac vedcov poukazuje aj na negatívny vplyv sociálnych sietí na psychiku a mentálne zdravie maloletých. Podľa hlavného lekára USA Dr. Viveka Murthyho výskumy naznačujú, že používanie sociálnych sietí môže poškodiť duševné zdravie mladých ľudí. Viac v článku.

V Ukrajine naozaj ide o boj dobra so zlom. Pokiaľ by padla, Slovensko sa ocitne vo veľkom ohrození

Život civilov na ukrajinských územiach v blízkosti frontu je často veľmi desivý – žijú bez elektriny, bez plynu, internetu či akéhokoľvek mobilného spojenia. V stabilnejších regiónoch, napríklad na ľavom brehu Dnepra, kde neprebiehajú aktívne bojové operácie, sú ľudia zasa konfrontovaní so silným tlakom ruskej administratívy. Tú je možné zhrnúť do hesla, ktoré sa objavuje na bilbordoch a v médiách: „Rusko je tu navždy.“

Ako sa dnes mení pokrývanie témy vojny na Ukrajine v západných médiách či na platformách ako X alebo Telegram? V čom sú pozitíva či naopak úskalia informovania o vojne prostredníctvom týchto sietí? Môžu sa objektívne médiá stať obeťou aj ukrajinskej propagandy alebo skreslených informácií? Prečo sa z vojny stáva mýtus boja dobra so zlom a ako sa to prejavuje? Nakoľko môžu dobrovoľné zbierky a iniciatívy napomáhať ukrajinskej obrane?

Ako dnes žijú obyvatelia na okupovaných územiach a nakoľko sú v kontakte s vonkajším svetom? Ako voči civilnému obyvateľstvu vystupujú ruskí vojaci? Aké praktické prekážky či represie z ich prítomnosti pre civilov vyplývajú? Aké podmienky musia spĺňať novinári, aby mali prístup do vojnových zón Ukrajiny a prečo niekedy čelia nevôli zo strany Ukrajincov?

Okrem toho sa v epizóde dozviete, čo môžu čitatelia očakávať od nového knižného diela Tomáša Forróa s názvom Spev sirén. Jeho vydanie môže byť naďalej podporované prostredníctvom kampane na portáli Startlab.sk.

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s vojnovým novinárom a autorom pripravovanej knihy Spev sirén Tomášom Forróm.

Krátko z domova a zo sveta

  • Maďarský parlament v pondelok drvivou väčšinou schválil možnosť Švédska vstúpiť do NATO. Získanie súhlasu maďarského parlamentu bolo poslednou prekážkou vstupu Štokholmu do NATO.
  • Ruský bojovník za ľudské práva Oleg Orlov bol odsúdený na dva a pol ročné väzenie za kritiku vojny. Pred súdom povedal, že nespáchal žiadny zločin a nič neľutuje. 
  • Illinois sa stal tretím štátom USA, ktorý diskvalifikoval Donalda Trumpa z účasti na primárkach. Prvými štátmi, ktoré tak rozhodli, boli Colorado a Maine.
  • Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že Západ riskuje jadrový konflikt, ak na Ukrajinu vyšle vojakov. Svoj prejav o stave národa využil, aby eskaloval svoje hrozby voči Európe a Spojeným štátom.
  • Spoločnosti OpenAI a Microsoft čelia novým žalobám zo strany viacerých médií. Médiá tvrdia, že systémy s umelou inteligenciou porušili zákony o autorských právach a boli nezákonne vyškolené pomocou práce novinárov. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk