DISINFO REPORT – 200. týždeň

Vitajte pri čítaní 200. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Infosecurity a Adapt Institute môžete podporiť 2 % z daní

Milí priatelia a podporovatelia, dovoľte nám osloviť Vás so žiadosťou o podporu našej činnosti prostredníctvom darovania 2 %. Jedná sa o časť dane, ktorú (ešte stále!) poskytuje daňový úrad v zmysle “neprepadnutia” v prospech štátneho rozpočtu, preto pre Vás tieto 2 % nepredstavujú výdavok navyše. Na druhej strane, práve vďaka Vašej podpore a 2 % dane z príjmov môžeme naďalej realizovať viaceré verejne prospešné, osvetové a vzdelávacie aktivity. Viac na našom webe.

Analytik ruského vplyvu: Rusko napadlo náš svet. Buď pomôžeme Ukrajine, alebo ho stratíme v podobe, v akej ho poznáme

Pôvodný obrázok: Adam Sybera

Na Ukrajine pôsobí permanentne od začiatku invázie a počas tejto doby robil rôzne aktivity – od humanitárnej pomoci cez analytickú činnosť až po zhromažďovanie dôkazov, vďaka ktorým bol obvinený ruský generál. V rozhovore pre Infosecurity.sk opisuje Adam Sybera svoje skúsenosti priamo z frontu. 

V rozhovore sa dočítate:

  • prečo sa Adam rozhodol pôsobiť na Ukrajine;
  • aké činnosti vykonáva v súvislosti so svojou prácou;
  • ako s rôznymi organizáciami a osobnosťami podporuje občiansku angažovanosť;
  • ako vníma problematiku slovenských a českých oligarchov a ich finančné toky do Ruska;
  • príbeh vyšetrovania, ktoré viedlo k obvineniu ruského generála;
  • prečo je dnes dôležité pomáhať Ukrajine. Viac v článku.

Dirigent filharmónie sa rozhodol postaviť ruskej agresii. Príbeh hudobníka Bohdana

Bohdan mal pred sebou kariéru hudobníka. Pred vojnou sa mu podarilo získať miesto dirigenta vo filharmónii a sen o jeho budúcnosti sa pomaly začal napĺňať. Všetko sa zmenilo, keď nastala plnoformátová vojna a z nadaného hudobníka sa napokon stal vojak. Viac v článku.

Putin, krotiteľ nacizmu. Ako ruskí propagandisti svojimi klamstvami dehumanizujú Ukrajincov

Pôvodný obrázok: Pixabay

Dezinformačné naratívy, ktoré pochádzajú z dielne Kremľa, útočia okrem iného na ukrajinskú suverenitu. Ospravedlňujú vojenské akcie u svojho suseda údajným všadeprítomným nacizmom a historickými teritoriálnymi nárokmi. Ruskí propagandisti sa snažia vykresliť Ukrajincov ako nepriateľov, proti ktorým majú právo hrubo zakročiť. Viac v článku.

Štát zlyháva v systematickom vzdelávaní o klíme a životnom prostredí. Supluje ho tretí sektor

Témy životného prostredia sa stali kľúčovými otázkami ľudského prežitia. To, o čom rozprávali osamelí, ojedinelí a zaznávaní ochrancovia prírody niekedy v 80. a 90. rokoch 20. storočia, sa teraz stalo tými najdôležitejšími témami na medzinárodnom poli. Rozpory, ktoré v spoločnosti sú, sa však premietajú aj do tejto problematiky.

Aké globálne trendy v diskusii o zmene klímy prenikli na Slovensko? Prečo táto téma polarizuje spoločnosť a v čom sa to odráža? Ako k problematike pristupujú členovia vlády a nakoľko sa opierajú o techniky dezinformačného hnutia? Do akej miery môže ísť o stratégie pochádzajúce z ruskej strany? Aké príklady klimatických hoaxov a dezinformácií nachádzame v slovenskom politickom diskurze?

Prečo je vykresľovanie mimovládnych organizácií ako pochybných a škodlivých historickým naratívom a kde bol v minulosti používaný? Čo je cieľom takéhoto nálepkovania mimovládnych organizácií ako škodlivých politických hnutí? Prečo dnes dochádza k odstraňovaniu systémových opatrení v rezorte životného prostredia a čím sa to prejavuje? Aké naratívy o Európskej únii a jej klimatických opatreniach sa môžu objaviť pred eurovoľbami?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s aktivistom a bývalým tajomníkom ministerstva životného prostredia Jurajom Smatanom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Google obmedzil svojho chatbota Gemini AI v odpovedaní na otázky, ktoré súvisia s voľbami v krajinách, kde sa budú tento rok konať. Na otázky typu „povedz mi o prezidentovi Bidenovi“ alebo „kto je Donald Trump“ teraz Gemini odpovedá: „Stále sa učím, ako odpovedať na túto otázku. Zatiaľ vyskúšajte vyhľadávanie Google.“
  • Čína by mohla použiť platformu TikTok na ovplyvnenie volieb v USA v roku 2024. Povedala to riaditeľka spravodajskej služby USA Avril Haines na vypočutí v Snemovni reprezentantov.
  • Instagram predbehol TikTok ako celosvetovo najsťahovanejšia aplikácia. Podľa spoločnosti Sensor Tower bolo oživenie Instagramu „pravdepodobne poháňané popularitou funkcie Reels“.
  • Jeden z najbližších spolupracovníkov Alexeja Navaľného, Leonid Volkov, sa v utorok stal terčom útoku. „Niekto rozbil okno auta a nastriekal mu slzný plyn do očí, načo útočník začal Leonida biť kladivom,“ uviedla Navaľného hovorkyňa Kira Yarmyšová  v príspevku na sociálnej sieti.
  • Snemovňa reprezentantov USA schválila návrh zákona, ktorý by od spoločnosti ByteDance vyžadoval, aby predal platformu TikTok alebo by čelil úplnému zákazu v Spojených štátoch. Osud návrhu v americkom Senáte je zatiaľ nejasný.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk