DISINFO REPORT – 190. týždeň

Vitajte pri čítaní 190. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Hybridné hrozby – stará známa výzva (DISINFO BASICS)

Hybridné pôsobenie je tak staré ako politika sama. Ľudstvo sa s ním stretáva nepretržite a vyplývajúce hrozby nie sú ničím novým. Napriek tomu dnes rezonujú a legitímne predstavujú jednu z kľúčových výziev pre vnútornú a zahraničnú politiku či medzinárodnú bezpečnosť. Nie je náhodou, že tomu tak je predovšetkým od roku 2014. Viac v článku

Ako si overovať informácie: fact-checking a debunking (DISINFO BASICS)

Keďže množstvo a frekvencia šírenia dezinformácií a konšpiračných teórií v informačnom priestore narastá, schopnosť kriticky myslieť a overovať tvrdenia sa stáva čoraz dôležitejšou. Medzi základné techniky, ktoré pomáhajú pri efektívnom overovaní tvrdení a orientácii v záplave informácií, patria fact-checking a debunking. Viac v článku.

Prečo je dôležité rozpoznávať deepfake obsah (DISINFO BASICS)

Technológia umelej inteligencie napreduje a tak ako môže byť v boji proti dezinformáciám nápomocná, je efektívna aj pri ich vytváraní a šírení. S deepfake obsahom má svoju negatívnu skúsenosť už aj Slovensko. O čo však ide a na čo si pri obsahu generovanom AI dávať pozor? Viac v článku.

Konšpiračné teórie – falošná náplasť na neistotu (DISINFO BASICS)

Kedysi boli limitované pre okrajové skupiny v spoločnosti, dnes sú kultúrnym fenoménom 21. storočia, ktorý sa živí na strachu a neistote z kritických situácií. Človek potrebuje svetu okolo seba rozumieť a konšpiračné teórie ponúkajú rýchle odpovede. Priamo však útočia na racionalitu a kognitívnu sféru, oslabujú odolnosť informačného priestoru a časť spoločnosti vťahujú do králičej nory, z ktorej niekedy niet úniku. Viac v článku

Krátko z domova a zo sveta

  • Falošná fotografia dokumentu s menom a fotografiou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského má dokazovať, že uprostred prebiehajúcej vojny s Ruskom plánuje utiecť do zahraničia. Podľa odborníkov pochádza dezinformácia z týždenníka DC Weekly, ktorý má korene v Rusku. 
  • Donald Trump požiadal Najvyšší súd USA, aby zrušil rozhodnutie Najvyššieho súdu štátu Colorado. Ten mu svojím rozhodnutím znemožňuje zúčastniť sa v štáte primárok republikánskej strany. 
  • Americká agentúra práce obvinila spoločnosť SpaceX z nezákonného prepustenia ôsmich zamestnancov. Tí boli totiž prepustení za kritizovanie generálneho riaditeľa Elona Muska.  
  • Rusko po začiatku nového roka zintenzívnilo útoky na Ukrajinu. Podľa odhadov OSN Rusko na Ukrajine od februára 2022 zabilo viac ako 10-tisíc ukrajinských civilistov. 
  • Americký štát Maine sa stal druhým, ktorý Donalda Trumpa diskvalifikoval z účasti v primárkach republikánskej strany. Dôvodom je útok na Kapitol 6. januára 2021.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk