DISINFO REPORT – 186. týždeň

Vitajte pri čítaní 186. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Orbán opäť sprísňuje fungovanie domácich médií pod zámienkou ochrany suverenity. Má ísť o súčasť obmedzovania zahraničného vplyvu

Nový návrh zákona, ktorý sa týka zahraničného financovania, vzbudil pozornosť maďarskej opozície aj zahraničných médií. V prípade jeho schválenia by mohli byť ohrození viacerí participanti verejného života, medzi nimi aj médiá. Vláda sa má týmto krokom snažiť posilniť národnú suverenitu, ktorá je údajne kompromitovaná zahraničnými aktérmi. Veľmi všeobecná formulácia tohto zákona aj právomocí zmieneného úradu však môžu predstavovať risk pre občiansku spoločnosť. Podľa mimovládneho sektora je návrh zákona vládnym nástrojom k umlčaniu kritikov, a umožní novozriadenému úradu zamerať sa na novinárov, odbory či cirkvi. Viac v článku

Antisemitizmus a islamofóbia sú na sociálnej sieti X na vzostupe. Platforma neplní sľuby v boji proti online nenávisti

Nezisková organizácia Centrum pre boj proti digitálnej nenávisti (CCDH), ktorá sa zaoberá bojom proti online dezinformáciám a nenávistným prejavom, analyzovala, do akej miery X moderuje príspevky obsahujúce nenávistný obsah. Napriek tomu, že X sa zaväzuje obmedzovať nenávistný obsah, v boji proti islamofóbnemu a antisemitskému obsahu zaostáva. CCDH nahlásilo 200 príspevkov, ktoré obsahovali prejavy nenávisti a pochádzali z celkovo 101 X účtov. Všetky boli zverejnené po útoku Hamasu na Izrael, ktorý sa odohral 7. októbra. Príspevky obsahovali konšpiračné teórie alebo podnecovali násilie voči Židom či Palestínčanom. Viac v článku.

Bádateľ šíri lživé tvrdenia o budúcoročných prezidentských voľbách v USA. Údajne majú byť zrušené

Portál Bádateľ publikoval 9. novembra článok s názvom „Podľa plukovníka armády USA elita plánuje globálny finančný krach: „Voľby v roku 2024 budú zrušené““. Ako vypovedá aj samotný názov, článok obsahuje tvrdenie, že budúcoročné prezidentské voľby v USA budú zrušené. Udiať sa tak má preto, že Bidenova administratíva údajne zavedie stanné právo. Nezávislý inštitút Brennan Center for Justice v rozsiahlej štúdii skonštatoval, že „podľa platných zákonov, prezident nemá žiadnu právomoc vyhlásiť stanné právo“. Vyhlásiť ho môžu úrady na úrovni štátov, no neexistujú argumenty, ktoré by takúto moc prisúdili aj prezidentovi. Viac v článku.

Taiwan čakajú v januári prezidentské voľby. Ich výsledky preveria, či miestna spoločnosť dokáže odolávať čínskej propagande

O najdôležitejšiu funkciu v štáte podľa prieskumov zabojujú tri hlavné strany. Súčasná prezidentka Cchaj Jing-wen sa po ôsmich rokoch vo funkcii o tretí mandát uchádzať nemôže. Kontinuitu politiky vládnucej Demokratickej progresívnej strany bude preto vo voľbách reprezentovať súčasný viceprezident Taiwanu Lai Ching-te. Súčasná vládna strana je pritom známa protičínskymi postojmi a jej hlavným cieľom je etablovať Taiwan ako suverénny a nezávislý štát. Proti nej bude kandidovať rozdelená taiwanská opozícia. Obe opozičné strany sú v otázke vzťahov s Čínou umiernenejšie a presadzujú kompromisnejší postoj ako vládna strana. Súčasnú vládu obviňujú z ohrozovania Taiwanu kvôli jej príliš protičínskemu zameraniu.Viac v článku

Pod rúškom výučby jazyka a kultúry servíruje Kremeľ v Českej republike propagandu Ruského sveta

Väčšina dezinformačných kanálov, ktoré Kremeľ používa k šíreniu svojej rétoriky v českej republike, vznikla už v roku 2014, kedy prebehla anexia Krymu. V priebehu desiatich rokov sa táto sieť dezinformačných kanálov rozrastala, komplikovala a vzájomne sa prepájala. Po invázii v roku 2022 sa tok informácií smerom do Európy s cieľom ovplyvniť verejný postoj voči vojne ešte posilnil.

Aké typy kropremeľských informačných zdrojov pôsobia v Českej republike? Ktoré témy zneužívajú podporovatelia Putina pre posilňovanie proruského sentimentu? Ako funguje tzv. Ruský dom v Prahe a kto ho prevádzkuje? Aké aktivity vykonáva inštitúcia po uvalení sankcií Európskej únie za šírenie prokremeľskej propagandy? Aké naratívy šíria zamestnanci Ruského domu v Prahe pod rúškom propagácie ruskej kultúry? Vracajú sa tieto posolstvá aj k pozitívnym sentimentom voči Sovietskemu zväzu?

Pracuje kremeľská propaganda v Českej republike aj s naratívmi o Ruskom svete alebo s kontrastom tzv. tradičných hodnôt a údajnej západnej dekadencie? Prečo vytvárajú ruskí cenzorskí úradníci podnety pre blokovanie obsahu v Českej republike? Aký typ médií v ČR má byť primárne cenzurovaný? Aké osoby monitoruje ruský Roskomnadzor v ČR? Prečo sa Rusko snaží o vytvorenie tzv. čistého internetu a aký obsah považuje za nežiaduci? Ako má ruským cenzorom pomáhať umelá inteligencia?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s novinárkou portálu Investigace.cz Kristínou Vejnbender.

Krátko z domova a zo sveta

  • Emmanuel Macron sa stretne s Viktorom Orbánom na spoločnej večeri a pred budúcotýždňovým summitom v Bruseli sa s ním pokúsi dospieť ku kompromisu. Na summite sa totiž bude diskutovať o zásadných rozhodnutiach o budúcnosti Ukrajiny.
  • Ruský prezident Vladimir Putin vycestoval do Spojených arabských emirátov. Cieľom bolo získanie nových obchodných partnerov na vývoz ruskej ropy. 
  • Advokačné organizácie podporujúce Izrael minuli na reklamu na sociálnych sieťach spoločnosti Meta za posledný mesiac približne 100-krát viac ako tie propalestínske. Výdavky vo výške viac ako 2 miliónov dolárov ukazujú, že proizraelské skupiny sa snažia formovať verejnú mienku medzi Američanmi, najmä mladšími generáciami, ktoré sú voči Izraelu čoraz kritickejšie.
  • Spoločnosť Meta začína zavádzať end-to-end šifrovanie cez Messenger a Facebook. V rámci zmien už Meta nebude mať prístup k obsahu toho, čo používatelia odosielajú alebo prijímajú, pokiaľ používateľ správu nenahlási. 
  • Spotify ruší viac ako 1 500 pracovných miest, čo predstavuje 17 % pracovnej sily spoločnosti. Dôvodom má byť spomaľujúca ekonomika.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk