DISINFO REPORT – 187. týždeň

Vitajte pri čítaní 187. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Čo sa v skutočnosti skrýva pod pojmom cenzúra (DISINFO BASICS)

Cambridge Dictionary uvádza, že cenzúra je „systém, v ktorom autorita obmedzuje myšlienky, ktoré môžu ľudia vyjadrovať, a bráni tomu, aby sa knihy, filmy, umelecké diela, dokumenty alebo iné druhy komunikácie videli alebo sprístupnili verejnosti, pretože obsahujú alebo podporujú určité myšlienky.“ Pôvod výrazu pochádza z pojmu cenzor, ktoré v starovekom Ríme označovalo úradníka vykonávajúceho sčítanie ľudu a reguláciu morálky občanov. Viac v článku

V Turecku dochádza k hromadným obvineniam novinárov. Zákon o dezinformáciách slúži ako nástroj pre ich umlčiavanie

Začiatkom novembra zadržala turecká polícia troch prominentných novinárov, ktorí sa vo svojich článkoch venovali odhaľovaniu korupcie v tureckom justičnom systéme. Žurnalisti Tolga Şardan, Dincer Gökçe a Cengiz Erdinç boli obvinení zo šírenia dezinformácií. Şardanove vyšetrovanie naďalej prebieha, zvyšných dvoch po zadržaní prepustili. Ich články dlhodobo čelili online cenzúre prostredníctvom súdnych príkazov. Vo všetkých troch prípadoch sa polícia a súdnictvo odvolávali na zákon o dezinformáciách. Viac v článku.

Počet hackerských útokov na kritickú infraštruktúru v Austrálii rastie. Môžu za tým stáť Čínou podporované skupiny

Austrálske centrum pre kybernetickú bezpečnosť vydalo výročnú správu, v ktorej uviedlo, že počet nahlásených prípadov kybernetickej kriminality vzrástol vo finančnom roku 2023 o 23 % na viac ako 94-tisíc. V praxi to znamená, že k útoku došlo priemerne každých 6 minút. Hlavnými terčmi útokov boli štátne weby a firmy pôsobiace v kriticky dôležitých oblastiach, ako sú telekomunikácie, energie a doprava. Podľa správy je možným spúšťačom týchto aktivít obranná dohoda Austrálie so Spojeným kráľovstvom a Spojenými štátmi americkými. Viac v článku.

Krajne pravicoví aktéri šíria tvrdenia o tom, že sa z EÚ stane „vojenská federácia“, na vzostupe sú aj falošné naratívy o európskej digitálnej identite

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Krajne pravicoví predstavitelia nepravdivo tvrdia, že Európsky parlament (EP) plánuje transformovať EÚ na „vojenskú federáciu“. Títo aktéri zámerne vyvolávajú paniku a pocit naliehavosti, pričom nezáväzné návrhy EP nepravdivo prezentujú ako definitívne zákony.
  • Rovnakí politici tiež šíria ničím nepodložené obavy z európskej digitálnej identity. Tvrdia, že EÚ sa týmto nástrojom snaží kontrolovať ľudí a predávať ich údaje. V skutočnosti je digitálna identita dobrovoľná, nenahradí existujúce preukazy totožnosti a zabezpečí ochranu osobných údajov pomocou prísnych bezpečnostných opatrení.
  • Mainstreamové médiá sú vystavené útokom a do popredia sa dostávajú alternatívne zdroje. Tento trend vyvoláva znepokojenie, pretože nebezpečné webové stránky získavajú na popularite. To vzbudzuje obavu z marginalizácie úlohy mainstreamových médií a potenciálneho nárastu dezinformácií. Viac v reporte

Rusko hybridnými operáciami na Západnom Balkáne odpútava pozornosť od svojho konania na Ukrajine

Rusko uplatňuje v regióne Západného Balkánu hybridné nástroje ako sú propaganda, dezinformácie, zneužívanie pravoslávnej cirkvi alebo aktivity paramilitantných skupín. V regióne sú aktívne aj Turecko a Čína. Ak však vedú dezinformačné kampane, tie sa v informačnom priestore veľmi rýchlo stratia. Ich výtlak ani zdroje sa totiž nemôžu rovnať tým ruským.

Akú úlohu v demokratizácii a zlepšovaní ekonomickej situácie štátov na Západnom Balkáne hrá Európska únia? Prečo dnes sledujeme zhoršovanie ukazovateľov demokracie a právneho štátu naprieč regiónom? Aké nástroje vplyvu na Západnom Balkáne využívajú Rusko a Čína? Ktoré štáty sú na ruské alebo čínske pôsobenie najviac náchylné? Aké nástroje hybridného pôsobenia najčastejšie uplatňuje Ruská federácia?

V čom sa odlišuje prístup Čína a Ruska na Západnom Balkáne a aké sú očakávania oboch štátov? Ako je Moskvou zneužívaná srbská pravoslávna cirkev? Ako sa prejavuje kremeľská podpora krajne pravicových a paramilitantných skupín? Ktoré komunikačné kanály v srbskom jazyku sú pre tento účel zneužívané a prečo sú v šírení prokremeľských posolstiev úspešné? Ako Rusko využíva lokálne etnické konflikty a aké témy či naratívy najviac pretláča? Aké typy médií pomáhajú amplifikácii ruskej propagandy v regióne?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytikom Infosecurity.sk Richardom Strakom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Platforma X obnoví účet amerického konšpirátora Alexa Jonesa. Elon Musk to oznámil po tom, čo v prieskume na platforme Jonesov návrat podporilo približne 70 % hlasujúcich. 
  • Srbský prezident Vučić využíva na posilnenie svojej predvolebnej kampane provládne médiá. V nich sa snaží prezentovať ako ochranca obyčajných Srbov. 
  • Do EÚ prichádza z Ruska ropa za ceny vyššie ako je stanovený cenový strop. Do európskeho priestoru sa dostáva najmä cez Bulharsko. 
  • Podľa správy britského parlamentu je Spojené kráľovstvo vystavené vysokému riziku „katastrofického ransomvérového útoku“. Dôvodom má byť slabé plánovanie aj nedostatočné investície. 
  • Kybernetický útok ochromil najväčšieho ukrajinského mobilného operátora Kyivstar. Za útok boli zodpovední ruskí hackeri.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk