Šírenie naratívov o manipulácii volieb je účelové a nezodpovedné. Volebná história hovorí o opaku

Aký je význam politických diskusií pred voľbami a ako k nim pristupujú jednotlivé médiá? Čo by si mali voliči v rámci diskusií všímať?

Informovanosť občanov je s každými voľbami väčšia a komplexnejšia, pôsobí tu dostatok médií, ktoré sa volebným témam venujú. Sú však medzi nimi aj zdroje, ktoré sa nazývajú médiami, avšak neponúkajú obsah, ktorý by zodpovedal parametrom profesionálnej a etickej žurnalistiky. V informačnom priestore koluje veľké množstvo informácií. Tie je potrebné si overovať a pristupovať k nim kriticky.

Aký je význam politických diskusií pred voľbami a ako k nim pristupujú jednotlivé médiá? Čo by si mali voliči v rámci diskusií všímať? Ako sa formát politickej kampane odlišuje v online priestore? Nakoľko je konfrontácia politikov zo strany moderátorov jednotlivých relácií vhodná a ako by mala vyzerať? Ako možno vnímať šírenie naratívu o manipulácii volieb na Slovensku a čo hovorí historická skúsenosť s organizáciou volieb?

Ako vstupuje do procesu rozhodovania voličov mediálna gramotnosť a v akom stave sa dnes táto zručnosť Slovákov nachádza? Čo si môžu občania všímať pri posudzovaní kredibility médií? Čo prispieva k zvyšovaniu mediálnej gramotnosti slovenskej populácie? Čo môže napomáhať transparentnosti volieb a zmierňovať tak obavy z možnej manipulácie?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytikom MEMO98 Ivanom Godárskym.

Podcast vznikol s podporou Open Information Partnership.

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotifyGoogle Podcast a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/