Srbská krajná pravica má preukázateľné napojenie na ruské paramilitantné a radikálne skupiny. Šíri dezinformácie a ohrozuje stabilitu v regióne

Srbské krajne-pravicové hnutie Národné hliadky patrí k popredným šíriteľom dezinformácií a proruských naratívov v krajine. Súvisí to s ich priamym prepojením na politické a paramilitantné subjekty z Ruskej federácie, ktoré predstavuje hrozbu pre región západného Balkánu.

Hnutie Národné hliadky si od svojho vzniku v roku 2020 získalo mnoho stúpencov a podporovateľov. Ich široký záber naprieč témami ako sú migrácia, odpor voči pandemickým opatreniam, radikálne postoje v otázke Kosova či verejná podpora Ruska z nich v Srbsku urobila vplyvný element.

Srbské hnutie Národné hliadky

Organizácia Narodne Patrole (Národné hliadky) je považovaná za krajne pravicové hnutie s priamymi väzbami na Ruskú federáciu a jej aktivity v regióne západného Balkánu.

Funguje od začiatku roka 2020, kedy vzniklo ako fórum na diskusiu o migrácii v kontexte kriminality migrantov v Srbsku. V lokálnych médiách ich preslávilo hliadkovanie v uliciach srbských miest, kde sa nachádzajú utečenecké tábory alebo väčšie komunity prisťahovalcov. Komunity sú prevažne v mestách Belehrad, Subotica, Sombor, Báčska Topola alebo Báčska Palanka. Tieto aktivity vykonávali najmä v období rokov 2020 a 2021, ale pokračujú v nich dodnes.

Organizácia sa neskôr zaplietla do šírenia dezinformačných naratívov počas pandémie Covid-19, kedy bojovala proti pandemickým obmedzeniam a očkovaniu. Národné hliadky sa nielen zúčastňovali protestov, ale niektoré aj organizovali.

Organizáciu založil a stále ju vedie Damjan Knežević. Ten je známou osobnosťou srbskej radikálnej pravicovej komunity už dlhodobo. Vďaka tomu si jeho organizácia rýchlo získala popularitu a nových členov.

Po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 Národné hliadky opäť zmenili svoju tematickú orientáciu. Transformovali sa na jedného z najhlasnejších a najviditeľnejších podporovateľov ruskej agresie voči Ukrajine.

Prepojenie Damjana Knezevića a Andreja Rodionova 

Národné hliadky boli jednou z prvých organizácií na európskom kontinente, ktoré organizovali pochod na podporu ruskej invázie na Ukrajinu. V marci a apríli 2022 usporiadali hneď niekoľko pochodov. Na zhromaždeniach bolo možné vidieť viať ruské vlajky, pravoslávne motívy a symboly „Z“, ktoré Rusko používa počas prebiehajúceho konfliktu. Objavilo sa proruské skandovanie či príhovory.

Táto aktivita je priamym dôsledkom vzájomného prepojenia Damjana Knezevića a osôb či subjektov z Ruska. Medzi ne patrí aj Andrej Rodionov, bývalý priamy účastník bojov na Donbase v rokoch 2014, 2015 a 2022, z organizácie RUSOV (Rusko-slovanské zjednotenie a obroda).

Ďalšou takouto osobou je Denis Garijev, vodca Ruského imperiálneho hnutia, ktoré USA označujú za globálnu teroristickú hrozbu, a ktorá disponuje aj paramilitantným krídlom. Knezević sa netají ani prepojením na Wagnerovu skupinu.

Zároveň má Knežević najbližší vzťah s Rodionovom, ktorý si pravidelne pripomínajú pri osobných stretnutiach v Rusku a v Srbsku alebo prostredníctvom sociálnych sietí. Naposledy navštívil Knezević okupovaný Krym v auguste 2023. Touto návštevou sa netajil a spolu s Rodionovom ju prezentovali na sociálnych sieťach. Vďaka Yandex maps bolo možné ich spoločnú fotografiu overiť prostredníctvom geolokácie v obci Andriivka.

Kneževića zatkli vo februári 2023 po protestoch, ktoré zorganizovalo jeho hnutie proti srbskému prezidentovi Aleksandrovi Vučićovi a plánu normalizovať vzťahy s Kosovom. Obvinený bol z vyzývania občanov na násilné zvrhnutie srbského prezidenta. Začiatkom apríla bol z väzby prepustený, ale súdny proces s ním pokračuje. V tomto období bol významným hlasom, ktorý na sociálnych sieťach volal po jeho prepustení, práve Rodionov.

Dezinformácie a nestabilita na Balkáne

Národné hliadky šíria rôzne dezinformačné naratívy v kontexte migrácie, zdravia a geopolitiky, prevažne ohľadom Kosova a Ruska. Na sociálnej sieti Facebook mali založenú populárnu stránku, tá bola však vymazaná. Dnes disponujú viacerými účtami na viacerých sociálnych sieťach Telegram, Facebook, X (Twitter) alebo VKontakte.

V priebehu posledných mesiacov sa ich obsah na sociálnych sieťach vrátil k téme migrácie, v rámci ktorej publikujú rôzne videá migrantských skupín v Srbsku, policajné akcie voči migrantom, ale aj vlastné hliadkovanie, či dokonca kontrolu cudzincov na území Srbska.

Medzi populárne naratívy patrí podpora Ruska a ich „bratského vzťahu“. V kontexte Ruska šírili profily prepojené s hnutím príspevky, ktorý sa týkali Wagnerovej skupiny. Po smrti Jevgenija Prigožina vyjadrovali smútok nad jeho stratou. Podobne si pripomenuli aj výročie atentátu na Dariu Duginovú.

Hnutie Národné hliadky predstavuje pre Srbsko a región nebezpečný prvok, ktorý ohrozuje krehkú stabilitu. Robí tak najmä svojimi násilnými aktivitami v Kosove, ktorých sa členovia hnutia zúčastnili, aj prepojením na organizáciu RUSOV. Šírené dezinformačné naratívy, ktoré sa výrazne podobajú tým na Slovensku, ohrozujú aj prodemokratické tendencie v regióne.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk