Prigožinova smrť a pokračovanie vojenskej podpory Ukrajine vyvolávajú vlny proruských konšpiračných teórií a dezinformácií (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 9. septembra 2023)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Proruskí dezinformátori na Slovensku odmietajú vojenskú pomoc Ukrajine. Tvrdia, že jej poskytovanie predlžuje konflikt a že môže ohroziť susedné krajiny. Tým odvádzajú pozornosť od ruskej agresie.
  • Dezinformační aktéri tiež šíria konšpiračné teórie týkajúce sa havárie ruského lietadla, na ktorého palube sa nachádzal aj Jevgenij Prigožin. Tvrdia pritom, že zakladateľ žoldnierskej skupiny Wagner môže byť stále nažive alebo že za haváriu nie je zodpovedné Rusko.
  • Protisystémové a krajne pravicové strany na Slovensku v predvolebnom období zneužívajú problematiku migrácie. Využívajú dezinformácie na kritizovanie vlády za spôsobenie údajnej migračnej krízy a obviňujú lídrov z pozývania nelegálnych migrantov. Ide o bežnú taktiku na získanie politickej podpory.

Vojenská pomoc Ukrajine je stále tŕňom v oku prokremeľských aktérov

Na slovenskej prokremeľskej scéne je vojenská pomoc zasielaná Ukrajine na obranu pred ruskou agresiou dlhodobo kritizovaná. Protestom proti vojenskej pomoci Ukrajine proruskí dezinformátori obhajujú ruské záujmy a často tým presadzujú vlastnú politickú agendu.

Nedávno sa Nórsko, Holandsko a Dánsko rozhodli darovať Ukrajine niekoľko stíhačiek F-16. Tie by mali Ukrajine pomôcť znížiť prevahu Ruska v ukrajinskom vzdušnom priestore, ako aj prelomiť ruské obranné línie na území krajiny.

Proruská dezinformačná stránka Armáda Ruskej federácie na tieto správy reagovala vyhlásením, že podobné dodávky vojenského materiálu Ukrajine nepomáhajú a len umelo predlžujú konflikt.

Podobne sa k situácii vyjadrila aj poslankyňa Slavěna Vorobelová, ktorá v posledných voľbách kandidovala za krajne pravicovú stranu Kotlebovci-ĽSNS. Na svojej facebookovej stránke napísala, že dodávka stíhačiek na Ukrajinu by mohla vyprovokovať Rusko k masívnym odvetným útokom. Tie sa podľa nej môžu zamerať aj na územia iných krajín vrátane Slovenska.

Takáto rétorika kladie vinu za eskaláciu konfliktu Západu. Úplne pritom odvádza pozornosť od skutočnosti, že Rusko je agresor, ktorý sa rozhodol napadnúť územie suverénneho štátu. Jediným dôvodom, prečo západné krajiny posielajú Ukrajine vojenskú pomoc, je snaha pomôcť Ukrajine brániť sa. Nie je to teda Západ, kto eskaluje alebo predlžuje vojnu, ale Rusko.

Konšpiračné teórie o Prigožinovej smrti

Ďalšou udalosťou, ktorá si vyslúžila reakciu prokremeľských dezinformačných zdrojov, bola havária ruského lietadla z 23. augusta. Zahynulo pri nej 10 ľudí. Podľa oficiálnych informácií bol na palube súkromného lietadla Jevgenij Prigožin, zakladateľ žoldnierskej skupiny Wagner. Hneď ako sa objavili prvé správy o jeho smrti, vzniklo podozrenie, že zostrelenie lietadla nariadil ruský prezident Vladimir Putin, ktorý Prigožina len pár mesiacov predtým obvinil zo zrady.

V súvislosti s touto udalosťou sa najčastejšie objavovali tvrdenia, že Prigožin v skutočnosti pri havárii nezomrel, alebo že ak áno, nebolo to vinou Ruska. Tieto konšpiračné teórie sa šírili najmä prostredníctvom facebookových účtov slovenských dezinformačných stránok.

Dezinformačná stránka AC24 sa ako jedna z prvých pokúsila presvedčiť svoje publikum, že Prigožin je stále nažive. V príspevku na Facebooku, ktorý odkazuje na jeden z ich článkov, napísala: „Prigožin je naživu a chystá pomstu poté, co byl jeho dvojník zabit“. Rovnakú nepodloženú konšpiračnú teóriu zdieľal aj Armádny magazín. Ten zašiel až tak ďaleko, že spochybnil genetické výsledky potvrdzujúce, že Prigožin skutočne zomrel. Podľa stránky boli telá príliš „znetvorené a spálené“ na to, aby bola identifikácia presná, a testy mohli byť ľahko sfalšované.

Na druhej strane niektoré dezinformačné zdroje pripustili možnosť, že Prigožin zomrel na palube lietadla, ale popreli, že by za haváriou stálo Rusko. Facebooková dezinformačná stránka Zdrojj napísala, že „Prigožin je údajne mŕtvy a môžete si byť istí, že nezomrel ruskou rukou. Ale to je vám už asi jasné.“

Ruskí dezinformátori šíria konšpiračné teórie prostredníctvom spochybňovania oficiálnych zistení a využívaním nejasnosti aktuálnych udalostí. V tomto prípade možno tiež vidieť, že naratívy prokremeľských dezinformátorov sú často nejednotné. To však nemá veľký význam, pretože hlavným cieľom týchto naratívov – ako pri každej konšpiračnej teórii – je vytvoriť stav neistoty a zasiať chaos v informačnom prostredí.

Utečenci prichádzajúci na Slovensko vyvolali vlnu dezinformácií 

S blížiacimi sa voľbami sa mnohé slovenské politické subjekty snažia získať čo najväčšiu podporu verejnosti počas svojich predvolebných kampaní. Antisystémové a krajne pravicové strany, ktoré neváhajú šíriť dezinformácie na dosiahnutie svojich politických cieľov, na to dlhodobo využívajú rovnaké opakujúce sa naratívy. Jedným z tých najvýraznejších je migrácia.

Masívny nárast dezinformácií a škodlivých naratívov na túto tému vyvolali vlny migrantov prichádzajúcich na územie Slovenska. Občania krajín Blízkeho východu, ako sú Sýria a Irak, utekajú z vojnou postihnutých oblastí a v súčasnosti využívajú Slovensko len ako tranzitnú krajinu.

V jednom z príspevkov na oficiálnej facebookovej stránke protisystémovej strany SMER-SSD je situácia opísaná ako „humanitárna katastrofa“ a „obrovská migračná kríza“. Okrem toho strana nepodložene obviňuje slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú z toho, že „pozýva na Slovensko všetkých nelegálnych migrantov“.

Podobne sa k téme vyjadril aj Milan Mazurek z krajne pravicovej strany Republika, ktorý je známy šírením nenávistných protiimigračných nálad. Povedal, že dočasný premiér Ódor a prezidentka Čaputová „kašlú na ľudí a bezpečnosť Slovenska ich nikdy netrápila“.

Túto rétoriku útočiacu na súčasnú vládu využívajú najmä strany, ktoré zneužívajú každú možnú situáciu na kritiku súčasných politických lídrov. Naratív o tom, že vláda zabúda na svoju krajinu alebo na potreby „bežných občanov“, sa hojne používa aj v súvislosti s prebiehajúcou vojnou na Ukrajine. Postupom času sa tento naratív stal spôsobom získavania politických bodov pre mnohých slovenských opozičných politikov.

Keďže príspevky o migrácii boli v slovenskom informačnom priestore v posledných dvoch týždňoch veľmi rozšírené, pozreli sme sa na ne aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahujú kľúčové slová „imigranti“ a „migranti“. Príspevky sme hodnotili na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).

Prvé dve miesta patria spomínaným príspevkom oficiálnej facebookovej stránky strany SMER-SSD a Milana Mazureka z Republiky (1, 2). V oboch príspevkoch obviňujú zo situácie s nelegálnou migráciou súčasnú vládu s cieľom získať politické body. To je však neopodstatnené, keďže podľa agentúry Frontex je nárast migračných vĺn aktuálnou realitou v celej EÚ, nielen na Slovensku. Je dôležité dodať, že v posledných mesiacoch sa dočasná vláda ukázala byť ľahkým terčom šírenia dezinformačných naratívov a nepodložených útokov. 

Tretí najpopulárnejší príspevok uverejnil Marian Kotleba, ktorý pôsobí ako predseda krajne pravicovej strany Kotlebovci-ĽSNS. V príspevku na Facebooku napísal, že „imigranti postupne zaplavujú celé Slovensko“. Ďalej pokračoval s výzvou, aby ľudia volili jeho stranu, a to s prísľubom, že spolu so straníckymi kolegami krízu zastavia. Tento príspevok je ukážkovým príkladom toho, ako sa krajne pravicové strany snažia vyvolať vo verejnosti pocit paniky a potom ho využiť na vlastný politický prospech.

Štvrté miesto patrí príspevku Slavěny Vorobelovej, v ktorom tiež obviňuje zo situácie prezidenta a vládu. Zašla však až tak ďaleko, že ju prirovnala k testovaniu počas pandémie COVID-19. Uviedla pritom, že policajti „vedeli počas testovania buzerovať ľudí a zrazu nemôžu strážiť hranice“, čo je nelogická komparácia. To len dokazuje, že dezinformátori často spájajú nesúvisiace témy, ktoré však vyvolávajú silné emócie, aby ľudí presvedčili o svojich postojoch.

Posledné miesto patrí ďalšiemu príspevku Mariana Kotlebu, ktorý je v šírení dezinformácií o migrácii mimoriadne aktívny. V príspevku Kotleba tvrdí, že „vláda sa tvári, že sa nič nedeje“ a že situáciu „ministerstvo vnútra úplne ignoruje“. V rozpore s jeho tvrdeniami však vládne orgány a dokonca aj prezidentka vydali k situácii niekoľko stanovísk. Vo zvyšku príspevku sa potom pokúša situáciu zveličovať, neopodstatnene varuje obyvateľstvo pred pomyselnými nebezpečenstvami a opäť vyzýva občanov Slovenska, aby v nadchádzajúcich voľbách volili jeho stranu, ak chcú ochrániť svoju krajinu. Je však dôležité uviesť, že v čase písania tejto správy Policajný zbor SR nezaznamenal žiadne narušenie verejného poriadku v súvislosti s nelegálnou migráciou v najviac postihnutom (Banskobystrickom) regióne.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.