DISINFO REPORT – 136. týždeň

Vitajte pri čítaní 136. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Stabilita Balkánu je ohrozená šírením proruských dezinformácií

Nacionalizmus a politické nezhody sužujú vzájomné vzťahy krajín Balkánu, primárne Srbska a Kosova, už vyše 40 rokov. Nenávisť Srbov voči NATO v kombinácii s blízkymi vzťahmi srbských politických predstaviteľov s Moskvou vzbudzujú otázky ohľadom budúcej integrácie Srbska do EÚ a prijatia francúzsko-nemeckého návrhu o uznaní nezávislosti Kosova. Kremeľské tendencie viesť hybridnú vojnu môžu prispieť k destabilizácii krehkých vzťahov medzi oboma štátmi. Viac v článku.

Medzi ruské vojnové zločiny patria aj násilné deportácie ukrajinských detí

Agentúra Associated Press (AP) informovala o tisíckach pokusoch, keď sa Rusi snažili odviesť deti z Ukrajiny. Agentúra zistila, že ruskí úradníci deportovali tieto deti bez akéhokoľvek súhlasu rodičov či krajiny. Klamali im, že ich vlastní rodičia už nechcú a zneužívali ich na svoju propagandu. Pred ruským obyvateľstvom úradníci vyhlasujú, že deti len „zachraňujú pred vojnou“. Následne im prideľujú ruské občianstvo. Vladimir Putin v máji podpísal dekrét, ktorý proces udeľovania občianstva ukrajinským deťom značne zjednodušil. Veľká časť detí poslaných do Ruska pritom pochádzala z detských domovov. Boli medzi nimi nielen siroty, ale aj také deti, ktoré v detských domovoch bývali preto, že rodičia sa o nich už nedokázali postarať. Viac v článku.

Švajčiarsko neplánuje zakázať elektromobily. Zavádzajúce informácie vyvolal návrh, ktorý v prípade krajnej núdze obsahuje aj obmedzenia ich prevádzky

Portál Plénum zverejnil 6. decembra článok so zavádzajúcim nadpisom „Švajčiari plánujú zákaz jazdiť na elektromobiloch“. Podobný clickbaitový názov zvolili aj ďalšie slovenské a zahraničné stránky. Napríklad magazín Pravda svoj článok v sekcii „Auto“ publikovaný v rovnaký deň nazval „Šok: Prvá krajina Európy zvažuje zimný zákaz prevádzky elektromobilov“. Z komentárov pod príspevkami je zrejmé, že ľudia sú presvedčení o tom, že v Švajčiarsku boli alebo budú elektrické autá čoskoro úplne zakázané. Používatelia zároveň obviňovali z možných budúcich problémov Európsku úniu, ktorej Švajčiarsko nie je členom. Ide pritom momentálne iba o návrh na obmedzenia, nie zákaz elektrických áut, ktorý sa týka prípadnej krízovej situácie v súvislosti s nedostatkom energie. Viac v článku.

Mýty o NATO: Rozširovanie NATO destabilizuje región strednej a východnej Európy

Zdroj: Flickr

Odporcovia NATO argumentujú, že rozširovanie NATO destabilizuje región strednej a východnej Európy. Skutočnosť však ukazuje opak. Aliancia zohrala kľúčovú rolu pri konsolidácii demokracie, prispela k stabilite a cez koncept kolektívnej obrany zaistila bezpečnosť a mier v Európe.


Tvrdenie: Rozširovanie NATO destabilizuje región strednej a východnej Európy

Fakty: Severoatlantická aliancia je založená na partnerstvách a spolupráci. Štáty strednej a východnej Európy vstupom do NATO posilnili svoju bezpečnosť v úzkej spolupráci so svojimi susedmi a ostatnými členskými štátmi. Práve rozširovanie Aliancie bolo zásadným faktorom pri konsolidácii demokracie a stability v Európe.

Základnou výhodou členstva v Aliancii je zvýšená bezpečnosť a stabilita. Členovia majú zaručené, že v prípade potreby im prídu na pomoc ostatní spojenci. Jednotlivé štáty tak nie sú nútené sa pri riešení základných bezpečnostných výziev spoliehať len na svoje vlastné vojenské kapacity a ekonomické zdroje. Viac v článku.

Dezinformátori označujú Európsku úniu za „autoritársku“ a vyzdvihujú protieurópsky postoj Maďarska

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Protizápadná propaganda sa snaží zdiskreditovať a očierniť Európsku úniu. Dezinformátori presadzujú najmä naratív o „bruselskom diktáte“ v súvislosti s členstvom v EÚ, ktorý je už roky ústredným bodom protiúnijných nálad na Slovensku.
     
  • Mnohí proruskí a protizápadní politici využívajú nedávne kroky maďarského premiéra Viktora Orbána ako príklad úctyhodnej reakcie na „diktatúru“ EÚ. Orbánove vyhlásenia kritizujúce Európsku úniu a finančnú pomoc poskytovanú Ukrajine sú masovo zdieľané na mnohých dezinformačných webových stránkach.
     
  • Krajne pravicoví politici tiež naďalej šíria hoaxy a falošné naratívy o utečencoch prekračujúcich slovenské hranice. Viac v článku.

Slovenská verejnosť prestáva podporovať zahraničnopolitické smerovanie štátu

Vojna na Ukrajine predstavuje pre Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR veľkú výzvu. Vďaka komunikácii s domácimi aj zahraničnými partnermi však vedelo ministerstvo na ruskú vojenskú agresiu adekvátne reagovať. Usilovalo najmä o jasné pomenovanie agresora, popísanie udalostí a prezentáciu postoja Slovenska vo vzťahu ku konfliktu.

Aké sú predpoklady na úspešnú strategickú komunikáciu? Aké kanály ministerstvo využíva na šírenie komunikačných posolstiev v súvislosti s vojnou na Ukrajine? Aké konkrétne činy komunikujú postoj Slovenska ku konfliktu? Čo zaručuje efektívnu a autentickú strategickú komunikáciu rezortu diplomacie a na akých hodnotách stojí? Existujú rozdiely medzi komunikáciou voči domácej verejnosti a zahraničnému publiku? Aké sú priority ministerstva pri komunikácii kľúčových tém? Ako bojuje Oddelenie strategickej komunikácie s dezinformačnými naratívmi o vojne na Ukrajine? Aké kapacity má v tomto ohľade ministerstvo a aké techniky využíva?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s vedúcim Oddelenia strategickej komunikácie na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Petrom Kölesom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Elon Musk nechal používateľov na Twitteri v ankete rozhodnúť, či by mal alebo nemal ostať na čele Twitteru. Po tom, čo väčšina hlasovala za možnosť „áno“, tvrdí, že v ankete hlasovalo veľa falošných účtov, a preto v budúcich prieskumoch týkajúcich sa politiky na platforme budú môcť hlasovať iba platení predplatitelia Twitter Blue. 
  • Po výsledku ankety Elon Musk napokon povedal, že odstúpi z funkcie generálneho riaditeľa Twitteru – hneď ako nájde niekoho „dostatočne hlúpeho na to, aby túto prácu prevzal“. Napriek tomu si však plánuje ponechať kontrolu nad softvérovými a serverovými tímami.
  • Členovia amerického Kongresu podali návrh zákona, ktorý federálnym zamestnancom zakáže sťahovať aplikáciu TikTok do ich vládou vydaných telefónov a iných zariadení. TikTok je už teraz zakázaný pre vládne zariadenia v Bielom dome, armáde a niekoľkých federálnych inštitúciách.
  • Českí dezinformátori zneužívajú dočasný nedostatok niektorých liekov a tvrdia, že ich vláda poslala na Ukrajinu. Na Ukrajinu podľa ministerstva smerovali iné typy liekov, než aké v lekárňach aktuálne chýbajú.
  • Twitter pravdepodobne nesplní požiadavky na boj proti propagande a dezinformáciám v EÚ. Pred šiestimi mesiacmi však platforma sľúbila zintenzívnenie tohto úsilia v rámci Kódexu postupov Európskej komisie v oblasti dezinformácií.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk