Švajčiarsko neplánuje zakázať elektromobily. Zavádzajúce informácie vyvolal návrh, ktorý v prípade krajnej núdze obsahuje aj obmedzenia ich prevádzky

Viaceré slovenské médiá zverejnili články so zavádzajúcimi nadpismi, podľa ktorých Švajčiarsko plánuje zakázať jazdenie na elektromobiloch. Ide pritom momentálne iba o návrh na obmedzenia, nie zákaz elektrických áut, ktorý sa týka prípadnej krízovej situácie v súvislosti s nedostatkom energie.

Portál Plénum zverejnil 6. decembra článok so zavádzajúcim nadpisom „Švajčiari plánujú zákaz jazdiť na elektromobiloch“. Podobný clickbaitový názov zvolili aj ďalšie slovenské a zahraničné stránky. Napríklad magazín Pravda svoj článok v sekcii „Auto“ publikovaný v rovnaký deň nazvalŠok: Prvá krajina Európy zvažuje zimný zákaz prevádzky elektromobilov“.

Neznámy autor článku na plenum.sk píše, že „Švajčiarsko sa veľmi obáva zimných výpadkov elektrickej energie a pripravuje radikálne opatrenia na úsporu energie v prípade jej nedostatku“. Čitateľ sa síce v druhej časti príspevku dozvie, že je to návrh, opakovane je však zavádzaný, že ide o úplný zákaz elektromobilov.

Článok zdieľal Mário Vidák, čím dosiahol na Facebooku stovky interakcií (reakcie, komentáre a zdieľania). Stovky interakcií sa na rovnakej sociálnej sieti podarilo získať aj magazínu Pravda, ktorý k príspevku pridal popis: „Zimný zákaz používania elektromobilov? To fakt myslia vážne?!

Z komentárov pod príspevkami je zrejmé, že ľudia sú presvedčení o tom, že v Švajčiarsku boli alebo budú elektrické autá čoskoro úplne zakázané. Používatelia zároveň obviňovali z možných budúcich problémov Európsku úniu, ktorej Švajčiarsko nie je členom.

Nadpis zavádza o návrhu na obmedzenia v prípade krízy

Švajčiarsko, podobne ako ďalšie krajiny, sa vzhľadom na ruskú agresiu na Ukrajine a s tým súvisiacu možnosť nedostatku elektrickej energie pripravuje na prípad krízy, ktorá by si vyžadovala núdzovú reakciu. Návrh právneho predpisu s názvom „Nariadenie o obmedzeniach a zákaze používania elektrickej energie“, ktorý sa stal predmetom zavádzania, bol predstavený 23. novembra. Konzultácie k nemu mali prebiehať do 12. decembra.

Návrh rozdeľuje opatrenia do viacerých skupín či stupňov eskalácie. Obmedzenia delí do troch a zákazy do štyroch skupín. V hypotetickom prípade vážnej krízy v súvislosti s energiami by sa zákazy a obmedzenia kombinovali a prijímané by boli postupne – od menších opatrení v prvých skupinách až po tie väčšie v posledných.

V poslednej skupine obmedzení sa nachádzajú opatrenia ako skrátenie otváracích hodín obchodov, zákaz víriviek, solárií či masážnych kresiel, miestnosti vykurované elektrickou energiou zohriate na maximálne 18 °C a pod. V tomto balíku, ktorý sa týka až prípadu najvážnejšieho prerušenia dodávok energie, by mohlo byť obmedzené používanie elektromobilov na osobné účely. Jednoznačne však nejde o zákaz, ako sa v nadpisoch článkov uvádza.

Obmedzenie na používanie elektromobilov sa teda spomína až v poslednej úrovni, ktorá sa týka hypoteticky najhoršieho scenára. V návrhu sa píše: „Súkromné používanie elektromobilov je povolené len na absolútne nevyhnutné cesty (napr. práca, nákupy, návšteva lekára, náboženské podujatia, účasť na súdnych pojednávaniach).

Predtým, ako by došlo k aktivácii opatrení v súvislosti s elektromobilmi, boli by prijaté obmedzenia ako napríklad pranie na maximálne 40 °C, chladničky nastavené na teplotách nie nižších ako 6 °C, zákaz elektrického osvetlenia na reklamné účely vo vybraných hodinách, zákaz vonkajších ohrievačov, zákaz teplej vody na verejných toaletách, zákaz eskalátorov, teplota bazénov nastavená na maximálne 27 °C a vylúčenie sáun, obmedzené rozlíšenie na streamovacích službách na štandardné rozlíšenie (SD) a pod.

Opatrenia v posledných stupňoch eskalácie obsahujú zákazy, ktoré by sa dotkli všetkých občanov Švajčiarska. Medzi ne patrí napríklad zákaz osvetlenia diskoték či športovísk, poprípade úplný zákaz prevádzky zábavných parkov, herní a diskoték, zákaz prevádzky umelo chladených vonkajších klzísk, zákaz ťažby kryptomien či zákaz verejných premietaní a kultúrnych podujatí, na ktorých účel sa spotrebuje elektrická energia.

Aktuálne nie je jasné, či návrh v predloženom znení prejde. V prípade, že by došlo k jeho prijatiu a v krajine by skutočne nastala kríza kvôli nedostatku elektrickej energie, opatrenia sa elektromobilov nakoniec nemusia dotknúť.

Článok v časopise Forbes ďalej naznačuje, že prerušenie dodávok energie v dôsledku vojny by sa mohlo dotknúť skôr majiteľov vozidiel na plyn ako majiteľov elektromobilov. Prípadné zastavenie dodávok ropy a plynu totiž môže spôsobiť nedostatok benzínu, čo by mohlo viesť k obmedzeniam na používanie áut využívajúcich túto pohonnú hmotu.

Aj v prípade, že by bol tento návrh schválený, nie je samozrejmé, že ho Bern bude potrebovať využiť. Alpská krajina totiž získava 62 % elektrickej energie z vodných zdrojov a 29 % z jadrových elektrární. Vďaka veľkému množstvu horských jazier a riek, ako aj zrážok má výborné podmienky na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Švajčiarsko dováža len malé percento elektrickej energie zo susedného Nemecka a Francúzska. Tieto krajiny sú viac závislé od dovozu zemného plynu. Z toho dôvodu požiadal Bern o vypracovanie odporúčaní týkajúcich sa šetrenia elektrickej energie. Návrh je preto potrebné chápať skôr ako prípravu na možnú krízu, nie dopredu určený scenár nadchádzajúcej zimy.

Portál Plenum: nový aktér dezinformačnej scény

Portál Plénum je zaradený na zoznam stránok so sporným obsahom na základe hodnotenia nezávislej komisie v rámci projektu Konšpirátori.sk. Články sú zverejňované bez autorov, na webe nie je možné nájsť kontaktné údaje na osoby, ktoré za ním stoja a adresa sídla tohto portálu je vymyslená.

Plenum.sk vzniklo v lete tohto roka a jeho dosah na sociálnych sieťach je momentálne limitovaný. Články tejto stránky sú však zdieľané neúspešným kandidátom za ĽSNS v župných voľbách Máriom Vidákom, ktorému Kotlebova strana v minulosti posielala peniaze za „reklamné a marketingové služby“. Vidák je známy pravidelným šírením poplašných správ, hoaxov a dezinformácií.

Minimálne do polovice tohto roka stál Vidák za dezinformačným kotlebovským webom Magazín 1. Od leta však na svojom profile na Facebooku na dennej báze zdieľa články zo stránky Plenum.sk. V čase písania tohto článku odkázal vo svojich príspevkoch na tento portál 700-krát.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudovala medzinárodné vzťahy na Karlovej univerzite v Prahe so zameraním na vnútroštátne a medzinárodné konflikty. Aktuálne sa venuje témam zaoberajúcim sa informačnou bezpečnosťou a problematike regulácie online platforiem. Kontakt: katarina.drevena@infosecurity.sk