DISINFO REPORT – 134. týždeň

Vitajte pri čítaní 134. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Falošné video hovorí o zatknutí ukrajinských futbalových fanúšikov kvôli nacistickým symbolom

Hneď na začiatku video „uvádza“, že traja Ukrajinci boli zadržaní po tom, ako La’eebovi, maskotovi futbalových majstrovstiev sveta 2022 v Katare, namaľovali „Hitlerove fúzy“ a dopísali vedľa neho nacistický pozdrav. Pre laikov môže video vyzerať ako skutočné. Na jeho nepravosť však poukazuje niekoľko zásadných faktov. V prvom rade je predpoklad účasti ukrajinských fanúšikov na zápasoch scestný z dôvodu, že ukrajinskému tímu sa na majstrovstvá nepodarilo kvalifikovať. Žiadne zatknutia „ukrajinských fanúšikov“ navyše v Katare neboli hlásené. Hoci je video podobné štýlu klipov, ktoré na sociálnych sieťach publikuje Al Jazeera, obsahuje jednoduché chyby. Už názov štadióna je napísaný nesprávne – El Beit namiesto Al Bayt. Viac v článku.

Bombový útok v Istanbule vyústil do potláčania slobody médií. Erdogan tému zneužíva aj pre posilnenie protikurdskej rétoriky

Bombový útok z 13. novembra zasiahol jednu z ikonických ulíc Istiklal Avenue v tureckom Istanbule. Najmenej šesť ľudí útok neprežilo a ďalších 81 je zranených. K výbuchu došlo pred obchodom s oblečením, v obľúbenej časti mesta s historickými budovami, obchodmi a reštauráciami. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan výbuch označil za „zákerný útok“ a dodal, že páchatelia musia byť potrestaní. Téma však vyvoláva aj podozrenia zo zneužívania situácie Erdoganom, ktorý bude budúce leto opäť bojovať o prezidentský mandát. Neistota sa spája najmä s krátkym vyšetrovaním a tureckou reakciou v podobe náletov na sídla Kurdov v Sýrii a Iraku. Viac v článku.

Mýty o NATO: Severoatlantická aliancia militarizuje a ženie do konfliktu

Kritici NATO často vykresľujú Alianciu ako militaristický spolok, ktorý svojich členov núti zbrojiť a hľadať vonkajších nepriateľov. Dáta o zbrojení a vojenských kapacitách členských štátov NATO v dobách mieru a predvídateľného bezpečnostného prostredia však do tohto naratívu nezapadajú. Od konca studenej vojny totiž v členských štátoch NATO dochádzalo k postupnému znižovaniu výdavkov na obranu ako aj počtu vojenského personálu a techniky.


Tvrdenie: NATO tlačí svojich členov k militarizácii a ženie ich do konfliktu.

Fakty: Proti tvrdeniu o militaristických snahách Aliancie najviac vypovedajú dáta o zbrojení a kapacitách ozbrojených síl jej členských štátov. Značný pokles výdavkov na obranu v rámci NATO po konci studenej vojny je evidentný. Mnohé z členských štátov sa v období relatívneho pokoja a mieru v prvých dvoch dekádach po konci studenej vojny dokonca dostali na hranicu degradácie svojich vojenských spôsobilostí.

Pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu dvojpercentnú hranicu prekročilo alebo sa k nej významne priblížilo len 11 z 30 členských štátov NATO. Kvôli tejto nerovnováhe však vzniká medzi členmi Aliancie napätie, keďže nedostatočné financovanie jednak narúša schopnosť kolektívnej obrany, ale tiež vytvára dojem, že štáty s nižšími výdavkami na vlastnú obranu sú akýmisi „čiernymi pasažiermi“ NATO. Viac v článku.

Moskvou kontrolovaná RT začala vysielať v srbčine, v EÚ je stále zakázaná

Zdroj: Flickr

Prokremeľská mediálna skupina Russia Today, ktorá je známa šírením ruských hoaxov a dezinformácií, spustila online vysielanie RT Balkan v srbčine, ktorý má vzhľadom na príbuznosť jazyka dosah aj na ďalšie krajiny západného Balkánu. Ako globálna spravodajská sieť, ktorá vysiela spravodajské programy v šiestich jazykoch, je RT označovaná za kľúčový nástroj na šírenie kremeľskej propagandy, a to nielen počas invázie na Ukrajinu. Vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke šéfredaktorka RT tiež oznámila, že k online vysielaniu sa pridá aj televízia, ktorú bude možné v Srbsku sledovať od roku 2024. „Pravdepodobne nikde na svete nás nečakali tak ako tu. Chcem osloviť drahých Srbov – bratia, pozerajte RT,“ dodala Simonjanová. Viac v článku.

Európsky parlament je terčom útoku dezinformátorov kvôli označeniu Ruska za teroristický štát, proruskí aktéri zneužívajú výbuch rakety v Poľsku

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Najdominantnejšou témou medzi slovenskými dezinformačnými aktérmi bol výbuch rakety v Poľsku z 15. novembra, ktorý je zneužívaný na kritiku mainstreamových médií a slovenskej vlády.
     
  • Okrem toho proruskí aktéri značne odsudzovali rezolúciu Európskeho parlamentu, ktorá Rusko označuje za štátneho sponzora terorizmu. Podľa nich je toto rozhodnutie irelevantné a pokračovali v poukazovaní na iné nesúvisiace medzinárodné konflikty.
     
  • Mnohí dezinformační aktéri tiež šírili rôzne protizápadné naratívy, ktoré v slovenskom informačnom priestore aj naďalej naberajú na intenzite. Viac v článku.

Veliť bojovej skupine NATO je ako ladiť orchester

Mnohonárodná bojová skupina NATO pôsobí na Slovensku už niekoľko mesiacov, od začiatku októbra je plne funkčná. Príchod bojovej skupiny sa začal 4. apríla tohto roka, ktorým reagoval mimoriadny marcový summit v Bruseli na udalosti na Ukrajine. Vedúcim národom bojovej skupiny je Česká republika.

Kedy a ako sa začala prítomnosť mnohonárodnej skupiny na Slovensku formovať? Čo je hlavným cieľom bojovej skupiny a aké sú jej úlohy? Z akých komponentov je bojová skupina tvorená a kde sú umiestnené? Hrá veľkosť či ekonomické možnosti členských štátov NATO nejakú úlohu pri formovaní bojovej skupiny alebo celkovo pri fungovaní Aliancie? Ako prebieha komunikácia úloh a zamerania bojovej skupiny smerom k verejnosti? Ako je potrebné v rámci komunikácie pracovať s prípadnou kritikou pôsobenia bojovej skupiny?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s veliteľom Mnohonárodného bojového zoskupenia NATO plukovníkom Ladislavom Bujárekom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Maďarská vláda vetovala návrh poskytnutia finančnej pomoci Ukrajine, na ktorého schválenie je potrebná jednomyseľnosť. Cieľom maďarskej vlády je prehodnotenie zmrazenia fondov, ktoré navrhla Európska komisia. 
     
  • Počas vojny na Ukrajine boli ruské úrady obviňované z deportácií ukrajinských detí do Ruska alebo na územia ovládané Ruskom, aby ich vychovávali ako svoje vlastné. Obyvatelia Ukrajiny tvrdia, že ich počet by bol výrazne väčší, keby sa niektorí nerozhodli riskovať svoje životy, aby ukryli čo najviac detí.
     
  • Podľa poradcu ukrajinského prezidenta Irán nedodá balistické rakety pre Rusko. Môže za to diplomatický tlak a vnútorné politické nepokoje v krajine.
     
  • Pri raziách po celom Nemecku bolo zatknutých 25 ľudí pre podozrenie zo sprisahania s cieľom zvrhnúť vládu. Medzi sprisahancami sú údajne členovia extrémistického hnutia Reichsbürger (Občania ríše), ktoré je už dlho v hľadáčiku nemeckej polície pre násilné útoky a rasistické a antisemitské konšpiračné teórie.
     
  • Ruskí regionálni poslanci vyzvali Putina, aby vydal dekrét o ukončení mobilizácie. Emilia Slabunova, opozičná radkyňa v Karélii na severe Ruska, uviedla, že absencia takéhoto dekrétu znamená, že tí, ktorí už boli povolaní, nemôžu opustiť ozbrojené sily.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk