Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- Najdominantnejšou témou medzi slovenskými dezinformačnými aktérmi bol výbuch rakety v Poľsku z 15. novembra, ktorý je zneužívaný na kritiku mainstreamových médií a slovenskej vlády.
- Okrem toho proruskí aktéri značne odsudzovali rezolúciu Európskeho parlamentu, ktorá Rusko označuje za štátneho sponzora terorizmu. Podľa nich je toto rozhodnutie irelevantné a pokračovali v poukazovaní na iné nesúvisiace medzinárodné konflikty.
- Mnohí dezinformační aktéri tiež šírili rôzne protizápadné naratívy, ktoré v slovenskom informačnom priestore aj naďalej naberajú na intenzite.
Skresľovanie faktov o výbuchu rakety v Poľsku
Na začiatku novembra Rusko podniklo svoj doteraz najväčší raketový útok na ukrajinskú infraštruktúru. Dňa 15. novembra 2022 zahynuli dvaja civilisti pri výbuchu zatúlanej rakety na juhovýchodnej hranici Poľska. Moskva rýchlo poprela akúkoľvek zodpovednosť za incident.
Keď najvyšší slovenskí predstavitelia vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej zverejnili svoje oficiálne vyhlásenia k situácii, okamžite boli napadnutí mnohými politickými aktérmi, ktorí sa snažili získať politické body. Napriek stále prebiehajúcemu vyšetrovaniu sa začali rýchlo šíriť rôzne dezinformácie.
Jedným z prvých, kto zneužil situáciu pre naplnenie vlastných politických cieľov, bol Milan Mazurek, poslanec slovenského parlamentu za krajne pravicovú stranu Republika. Zverejnil video, v ktorom odsúdil rétoriku označovania vybuchnutých rakiet za „ruské“ a informáciu nazval „mediálnym hoaxom“. Zároveň obvinil slovenskú vládu z vojnového štvania. Expresívnym spôsobom uviedol: „Začali vyzývať pomaly k vojenskému konfliktu s Ruskou federáciou. Hovorili o tom, že Slovensko musí pomôcť pri bránení každého centimetra územia Severoatlantickej aliancie. Bez toho, aby poznali fakty, okamžite hnali Slovensko do vojny.“
Rovnaký naratív presadzoval aj bývalý premiér Robert Fico, ktorý tvrdil, že členovia slovenskej vlády sú „vojnoví štváči, ktorí boli pripravení ísť do svetovej vojny s Ruskou federáciou“. Zároveň ironicky vyhlásil, že „boli smutní, že sa nejdeme pobiť s Rusmi, pretože skoro všetky zbrane sme darovali Ukrajine“.
Šírenie tohto falošného naratívu je obzvlášť škodlivé, pretože nikto z najvyšších predstaviteľov štátu neoznámil nič o vyhlásení vojny Rusku. Naopak, vyzvali verejnosť, aby si počkali na vyhodnotenie celej situácie, a hovorili len o ochrane územia NATO, ktorého je Slovensko súčasťou a má povinnosť tak učiniť.
Mnohí dezinformační aktéri tiež využili tento naratív o zámernom podnecovaní vojny zo strany slovenskej vlády a obvinili jej členov z manipulácie. Proruská dezinformačná stránka BRAT za BRATA označila slovenské policajné zložky za „Úrad vojnovej propagandy“ a kritizovala ich za to, že o incidente písali spôsobom, ktorý vykresľoval Rusko ako agresora. Toto vytrhávanie informácií z kontextu už slovenská polícia odvtedy oficiálne odsúdila na svojej stránke Hoaxy a podvody.
Opozičný poslanec Ľuboš Blaha má v súčasnosti zablokovaný prístup na Facebook (kvôli opakovanému porušovaniu pravidiel Facebooku týkajúcich sa nenávistných prejavov, šikanovania a obťažovania, podnecovania k násiliu, ako aj šírenia dezinformácií), ale pokračuje vo svojej činnosti na Telegrame. Tam z vyššie uvedených dôvodov zaútočil na slovenskú vládu a obvinil médiá z dezinformovania verejnosti: „Len by ma zaujímalo, že keby ukrajinská armáda používala americké rakety, či by titulok znel – na Poľsko dopadli americké rakety. Jasné, že nie – oni len potrebujú manipulovať.“
Šírenie takýchto naratívov je veľmi problematické, pretože zámerne odvádza pozornosť od nespočetného množstva vojnových zločinov spáchaných ruskými silami na Ukrajine, ako aj od samotného faktu, že ak by Ruská federácia nenapadla Ukrajinu, k podobnému incidentu by nikdy nedošlo.
Slovenskí dezinformátori šírili nepravdivé informácie o tragédii v Poľsku
Keďže raketový výbuch v Poľsku bol v uplynulých dvoch týždňoch v slovenskom informačnom priestore jednou z najväčších tém, pozreli sme sa naň aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahujú kľúčové slovo „Poľsko“. Príspevky boli potom hodnotené na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).
Prvé miesto patrí Eduardovi Chmelárovi, bývalému prezidentskému kandidátovi a politickému komentátorovi, ktorý opakovane šíri proruské dezinformácie. Vo svojom príspevku na Facebooku tvrdí, že občania Slovenska sú „obeťami informačnej vojny zo strany vlastnej vlády“ a že členovia vlády sú „tí istí zbabelci šíriaci dezinformácie, ktorí chcú zakazovať a blokovať konkurenciu za šírenie hoaxov“.
Europoslanec (a predseda strany Republika) Milan Uhrík tiež presadzoval naratív o štvaní do vojny a vyhlásil: „Stupňovať konflikt s Ruskom za ukrajinskú raketu dopadnutú do Poľska? To dokážu len hlupáci v slovenskej vláde.“ Toto tvrdenie je veľmi zavádzajúce, pretože Rusko je jediným aktérom, ktorý konflikt systematicky eskaluje.
Slavěna Vorobelová, členka krajne pravicovej strany Kotlebovci-ĽSNS, pokračovala v útokoch na mainstreamové médiá a slovenskú vládu podobným spôsobom. Zašla však až tak ďaleko, že tvrdila, že incident bol provokáciou pod falošnou vlajkou v snahe vtiahnuť do konfliktu na Ukrajine celé NATO vrátane Slovenska. Toto tvrdenie nie je ničím iným ako nepodloženou konšpiračnou teóriou, keďže preň neexistujú žiadne dôkazy a vyšetrovanie stále prebieha.
Andrej Danko, predseda politickej strany Slovenská národná strana, kritizoval prezidentku Zuzanu Čaputovú a premiéra Eduarda Hegera z vyššie uvedených dôvodov. Medzi ne patria nepravdivé obvinenia z vojnového štvania a zavádzania verejnosti.
Napokon Eduard Chmelár na svojej facebookovej stránke zverejnil ďalší príspevok, v ktorom tvrdí, že „Kyjev sa sústavne usiluje vtiahnuť NATO do vojny a jeho provokácie sú extrémne nebezpečné.“ a prirovnáva ukrajinskú vládu k Putinovmu režimu, čo je v kontexte súčasnej ruskej agresie na Ukrajine neospravedlniteľné.
Rezolúcia Európskeho parlamentu vyvoláva vlnu nenávisti zo strany dezinformačných aktérov
Európsky parlament nedávno vyhlásil Rusko za „štátneho sponzora terorizmu“ v súvislosti s „brutálnymi a neľudskými“ činmi, ktoré boli od začiatku invázie spáchané na Ukrajine a jej občanoch. Tento krok neprijali mnohí proruskí aktéri, ktorí sa rýchlo obrátili na sociálne sociálne, aby rozhodnutie EP odsúdili.
Ľuboš Blaha vo svojom príspevku na Telegrame expresívne označil Európsky parlament za „bandu lúzrov“ a rozhodnutie kritizoval slovami: „Zvláštne, že im nenapadlo označiť za teroristický štát Ukrajinu, ktorá preukázateľne organizovala teroristický útok na Krymský most či Dariu Duginovú. Zvláštne, že im nenapadlo označiť za teroristický štát USA, ktorý viedol imperiálne vojny v Iraku či Afganistane, bombardoval Juhosláviu a organizoval teroristické jednotky v Latinskej Amerike. Zvláštne, že im nenapadlo označiť za teroristov samých seba, keď zbroja Ukrajinu, podporujú banderovský režim a predlžujú vojnu.“ Porovnávaním týchto prípadov s ruskými vojnovými zločinmi na Ukrajine aktívne vytrháva informácie z kontextu a zjednodušuje zložitosť týchto situácií.
Podobný naratív presadzoval aj Milan Uhrík, ktorý tvrdil, že „ak by sme merali rovnakým metrom, tak teroristickými štátmi sú aj USA a Ukrajina, ktorí tiež napáchali zverstvá.“ Zároveň dodáva: „Teroristickým štátom by mali byť aj naši „spojenci“, ktorí zrejme podmínovali plynovod Nord Stream, aby musela EÚ nakupovať 3x drahší plyn z Ameriky.“ Túto konšpiračnú teóriu o účasti Západu na výbuchu plynovodu Nord Stream šíri opakovane. Na podporu svojich tvrdení zatiaľ nepredložil žiadne dôkazy.
Uvedené príspevky sú typickým príkladom ačohentizmu (whataboutizmu), ktorého jediným cieľom je odviesť pozornosť od jedného problému (v tomto prípade ruskej agresie) k inej, úplne nesúvisiacej téme. Túto taktiku poukazovania na iné incidenty a medzinárodné konflikty dezinformační aktéri vo veľkom využívajú počas celého trvania vojny na Ukrajine.
Protizápadné naratívy naďalej zaplavujú slovenský informačný priestor
Hoci útoky na Západ, najmä na USA a Európsku úniu, nie sú v prípade slovenských dezinformačných aktérov novinkou, zdá sa, že v poslednom čase naberajú na intenzite.
Najpopulárnejší príspevok so silným protizápadným sentimentom patrí Milanovi Uhríkovi, ktorý zverejnil video zo svojho prejavu v Európskom parlamente. V ňom kritizuje Západ za to, že označuje Čínu za hrozbu, pričom sú to práve USA, ktoré vedú vojny vo svete. Svoju kritiku európskej rétoriky vyjadruje slovami, že „všetky štáty mimo západnej bubliny označujeme za nedemokratické štáty, za totality alebo dokonca za hrozby“. Medzitým je jasné, že autoritatívny režim v Číne sa v posledných rokoch stal čoraz represívnejším pod vládou Komunistickej strany Číny, ktorá naďalej sprísňuje štátnu kontrolu nad všetkými aspektmi politiky a občianskeho života.
Mnohé protizápadné príspevky uverejnené v posledných týždňoch sa priamo viazali k oslavám Dňa slobody a demokracie 17. novembra.
Dezinformační aktéri zneužili posolstvo demokracie a obrátili ho proti Slovensku a jeho západným partnerom. Eduard Chmelár tvrdil, že politici systematicky zlyhávajú v plnení sľubov, ktoré dali občanom, a podľa neho sa „sloboda a demokracia neprehlbujú, ale okliešťujú, nedobiehame Západ, ale stali sme sa jeho kolóniou a Európa už nie je mierový projekt, ale vďaka vyvážaniu konfliktov sme v permanentnej vojne.“
Dezinformačná webová stránka Bádateľ, ktorá je známa šírením nebezpečných konšpiračných teórií, vo svojom príspevku na Facebooku uviedla, že „po páde ‚totality‘ sme chceli dobehnúť Západ. Dnes by mnohí boli vďační za životnú úroveň z čias ‚totality’“.
Toto vykresľovanie utláčateľského komunistického režimu ako slobodného a považovanie ho za obdobie, po ktorom by sme mali cítiť nostalgiu a do ktorého sa chceme „vrátiť“, nemá žiadne zázemie v histórii a má za cieľ vyvolať nespokojnosť so súčasnou politickou klímou.
Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.