Bielorusko je za vojnu na Ukrajine morálne aj právne zodpovedné

Bielorusko má nielen morálnu, ale aj právnu zodpovednosť za situáciu na Ukrajine. O tom, ako sú voči konfliktu a možnému zapojeniu svojej krajiny naladení bieloruskí občania, sa dozviete v našom podcaste.

Bielorusko má nielen morálnu, ale aj právnu zodpovednosť za situáciu na Ukrajine. Vďaka tomu, že Lukašenko umožnil Rusku využívať svoje územie, mu poskytol vojenskú a civilnú logistiku, vojenský personál, ale aj zásobovanie.

Bieloruské kroky tak napĺňajú definíciu agresie. Dôsledky sú hmatateľné už teraz, keďže bieloruský režim sa nachádza v úplnej medzinárodnej izolácii a boli naň uvalené politické aj ekonomické sankcie.

Z akých dôvodov Bielorusko odmietlo priame zapojenie svojich vojenských síl do vojny na Ukrajine? Ako sú voči konfliktu a možnému zapojeniu svojej krajiny naladení bieloruskí občania? A ako sa ku konfliktu stavia vnútorná opozícia, opozičné weby, či zahraničné opozičné subjekty? K čomu mala slúžiť inštrumentalizácia migrantov na hraniciach Bieloruska? Ako pôsobí Rusko v bieloruskom informačnom priestore?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytikom European Values Center for Security Policy Andrejom Poleščukom.

Epizóda podcastu vznikla s podporou Holandského veľvyslanectva na Slovensku.

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotifyGoogle Podcast a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/