Dezinformácie o Zelenej dohode: zákaz predaja áut so spaľovacím motorom v EÚ vyvolal na Slovensku vlnu dezinformácií

Opatrenie EÚ pre zákaz predaja áut so spaľovacím motorom od roku 2035 vyvolalo širokú diskusiu, ale aj vlnu dezinformácií a klamlivých naratívov. Na Slovensku ich šíri množstvo aktérov blízkych politickým stranám.

Prokremeľské dezinformačné zdroje na Slovensku čoraz častejšie pracujú s témami klimatickej zmeny a klimatických opatrení Európskej únie (EÚ). Jednou z výrazne rezonujúcich tém v posledných mesiacoch bol aj zákaz predaja áut so spaľovacím motorom v členských štátoch EÚ od roku 2035, ktorý Únia schválila v júni tohto roka. Politickí aktéri označovali opatrenie za „rusofóbne“ a škodlivé pre hospodárstvo a občanov EÚ, pričom pomocou manipulatívnych techník a argumentačných klamstiev vyvolávali obavy z nedostatku energie a poklesu životnej úrovne.

Kľúčové zistenia:

  • V téme sa počas sledovaného obdobia (máj až august 2022) angažovali najmä zdroje blízke opozičným politickým subjektom: hnutiu Republika, stranám Kotlebovci – ľudová strana Naše Slovensko, Slovenská národná strana a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.
  • Typické bolo zveličovanie negatívnych dopadov implementácie opatrenia a vyvolávanie strachu zo znižovania životnej úrovne.
  • Medzi najrezonujúcejšie naratívy v danom období patrilo klamlivé tvrdenie, že opatrenie spôsobí výrazný nedostatok všetkých energií a ekonomický úpadok členských štátov EÚ.
  • Druhým významným naratívom bolo obviňovanie EÚ z pokrytectva, keďže má klimatickými opatreniami údajne komplikovať život bežných ľudí, a naopak, napomáhať elitám („suberboháčom“), ktoré si môžu dovoliť drahé elektromobily.
  • Príspevky zároveň viazali proruský sentiment. V mnohých prípadoch totiž išlo o poukazovanie na údajnú „rusofóbiu“ EÚ a jej snahu zelenou energetickou politikou oslabiť Rusko.
  • Téma rezonovala aj v Českej republike, kde jej pozornosť venovali najmä členovia strany SPD a Trikolora. Téma bola danými aktérmi zneužívaná na živenie kampane pre vystúpenie ČR z EÚ (tzv. „Czexit“).

Infosecurity.sk skúmalo naratívy v tejto téme v rámci medzinárodného projektu International Republican Institute (IRI) zameraného na klímu a zelené energie. Analytický tím skúmal šírenie a vývoj naratívov na sociálnej sieti Facebook. V rámci projektu sme sledovali facebookový obsah aktérov zaradených na zoznam proruských zdrojov spoločnosti Gerulata Technologies. Následne sme hlavné identifikované naratívy doplnili o príspevky ďalších aktérov, ktoré sme vyhľadávali prostredníctvom nástroja CrowdTangle.

Hlavnými nástrojmi bolo šírenie strachu a obviňovanie z „rusofóbie“

Energetická alternatíva, ktorú EÚ presadzuje, je podľa zdrojov naklonených Kremľu nedostatočná. Napríklad Hlavný denník šíril naratív tvrdiaci, že EÚ nebude po odstavení zdrojov z Ruska schopná zabezpečiť dostatok energií. Cieľom naratívu je šírenie strachu prostredníctvom silnej hyperboly. Mnohé zo sledovaných subjektov šírili naratívy smerujúce k vytváraniu obrazu silného a sebestačného Ruska. Snahou bolo okrem iného presvedčiť slovenské publikum o tom, že Gazprom je spoľahlivým partnerom v oblasti energií. Naopak, Západ a najmä EÚ údajne chcú odstaviť ruskú ropu a plyn pre oslabenie Ruska, správajú sa teda „rusofóbne“. Odsúhlasenie zákazu predaja automobilov so spaľovacím motorom v EÚ ako súčasti balíka Fit For 55 v rámci Európskej zelenej dohody 8. júna 2022 dodalo prebiehajúcim naratívom nový rozmer.

Podľa nezaradeného europoslanca z hnutia Republika Milana Uhríka opatrenie EÚ na zákaz predaja áut so spaľovacím motorom spôsobí ekonomický úpadok a Európa aj Slovensko sa stanú „skolabovanými krajinami tretieho sveta“. Podľa krajne pravicového politika Uhríka nebude mať Slovensko kvôli sankciám proti Rusku dostatok energií. Vo facebookovom statuse z 20. júna tvrdí: „Nebudeme mať ruskú ropu. Nebudeme mať ani plyn a plynové elektrárne/kotolne. Nebudeme mať ani uhoľné elektrárne ako Nováky. A nesmieme mať ani atómové elektrárne ako Mochovce či Bohunice.“ Týmto výrokom Uhrík reagoval na zákaz ruskej ropy a obmedzenie ruského plynu, neschválenie zemného plynu ako prechodného zdroja energií, ako aj negatívne stanovisko Únie k jadrovej energii, všetko v snahe urýchliť zelenú transformáciu.

Status Milana Uhríka z 20. júla (vpravo) a text stausu prebratý a publikovaný stránkou Hlavného denníka (vľavo).

Status Milana Uhríka zdieľali v približne rovnakom čase ďalšie profily súvisiace so stranou Republika (Milan Mazurek, Marián Ďuriš, Ján Kecskés, Republika a Denník Republika), ale aj iné proruské zdroje ako je Hlavný denník a jeho novovytvorený profil Denník, Som z dediny a Sila pravdy. Príspevky získali spolu približne 7 609 interakcií (reakcie, komentáre a zdieľania).

Stranícky denník Denník Republika zdieľal Uhríkov status aj na webovej stránke, kde čitateľov nabádal k hlasovaniu v petičnom hárku „o páde vlády“. Samotný status bol manipulatívny, keďže zámerne vyvolával dojem, že podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová povedala, že si majú ľudia jednoducho kúpiť automobily Tesla. Táto veta bola zreteľná na začiatku statusu a napriek tomu, že nejde o reálne vyhlásenie ministerky, môže v publiku vyvolať falošný dojem pravdivosti a slúžiť tak na oslabenie aktuálnej vlády.

Cieľom bola diskreditácia EÚ

Príspevky diskreditujúce opatrenie EÚ pochádzali aj od ďalších politických aktérov. Jedným z nich bola facebooková stránka Slovenskej národnej strany (SNS), ktorá zdieľala obrázok zosmiešňujúci európsku klimatickú politiku. Príspevok pôvodne zdieľal predseda SNS Andrej Danko, známy svojím nacionalistickým sentimentom.

Príspevok tvrdil, že EÚ prijala opatrenie na zákaz predaja áut so spaľovacím motorom, pretože chce bežným ľuďom komplikovať život a nútiť ich chodiť pešo, zatiaľ čo „ultrabohatí“ budú získavať dotácie na elektromobily. Zavádzajúci príspevok získal spolu približne 3 085 interakcií.

Status lídra SNS Andreja Danka z 9. júna.

Rovnaký naratív šírilo aj problematické pseudovedecké médium Bádateľ, ktoré zošmiešňujúco prorokovalo, že „do roku 2035 sa Európska únia aj 5-krát rozpadne“. Na Facebooku sa okrem toho vyskytol článok z média Denník Štandard, ktorý v názve tvrdil, že EÚ chráni „superboháčov“. Dôvodom pre takýto záver bola výnimka, ktorú sa usilovali presadiť firmy ako Ferrari alebo Lamborghini.

Kriticky sa k zákazu predaja áut so spaľovacím motorom vyjadroval aj poslanec Peter Kremský zo strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). V príspevku z 26. júna Kremský tvrdil, že ide o pokrytectvo EÚ, ktoré nazval aj „zelenou ideológiou“. Argumentoval tým, že zákaz by nás vyšiel veľmi draho a v čase inflácie by sa ďalej zvyšovali ceny elektriny, ktorej máme nedostatok. Komentáre pod ďalším jeho príspevkom informujúcom o tom, že nemecký europoslanec Christian Lindner odmietol opatrenie podporiť, označovali opatrenie EÚ ako „elektrošialenstvo“, „sebadeštrukciu“ či „ekoterorizmus“.

V neposlednom rade o novej európskej legislatíve písalo médium Magazín1 napojené na krajne pravicovú politickú stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. V predmetnom článku sa médium snaží vytvoriť dojem, že voči zákazu predaja áut so spaľovacím motorom sa v Európskom parlamente (EP) ozýva množstvo kritiky.

Tá mala byť zameraná na údajné zníženie životného štandardu v európskych štátoch, ktoré nastane po roku 2035. Kritický postoj členov EP malo dokazovať video s prejavom nezaradeného chorvátskeho europoslanca Mislava Kolakušića, ktorý tvrdil, že EÚ vyhlasuje oxid uhličitý a fosílne palivá za nepriateľa občanov EÚ. To je podľa europoslanca „bláznovstvo“, pretože na fosílnych palivách vznikla moderná civilizácia. K negatívnym dôsledkom využívania fosílnych palív sa však Kolakušić nevyjadril. Následne tvrdil, že dane za emisie CO2 dovedú EÚ ku kolapsu a katastrofe európskej ekonomiky, čo sa zhoduje s rétorikou Milana Uhríka.

Predmetný článok z Magazín1 zdieľali členovia strany Kotlebovci – ĽSNS (predseda strany Marian Kotleba, Marián Mišún) a jej spriatelené subjekty (Mário Vidák, Daniel Krištof). Príspevok získal dokopy približne 3 096 interakcií.

Video zachytávajúce prejav nezaradeného europoslanca Mislava Kolakušića v Európskom parlamente, zdieľané lídrom krajne pravicovej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko.

Czexit

V spolupráci s partnermi projektu v zahraničí (Rumunsko, Bulharsko, Poľsko, Česká republika) sme získali informácie o výskyte príspevkov v téme aj v týchto štátoch. Venovali sa jej najmä aktéri v Českej republike, kde bola téma zneužívaná primárne v júni stranou Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru. V menšej miere sa vyskytovali aj príspevky členov pravicovej euroskeptickej strany Trikolora.

Predseda SPD Tomio Okamura v nadväznosti na rozhodnutie EÚ zdieľal 9. júna príspevok, v ktorom tvrdil, že opatrenie zničí českú ekonomiku, ktorá je závislá na uhlí a automobilovom priemysle. Zelená dohoda, ktorú nazýva „Veľkým skokom podľa vzoru Mao Ce-tunga“, podľa neho zasadí Českej republike smrteľnú ranu.

Tému Okamura zneužil na propagovanie myšlienky tzv. „Czexitu“, teda odchodu ČR z EÚ: „EÚ nepomáha, ale škodí. Čím skôr z nej odídeme, tým lepšie.“ Okrem toho Okamura v príspevku šíril niekoľko klimatických mýtov a dezinformácií, napríklad, že otepľovanie klímy nie je spôsobené emisiami CO2, alebo že otepľovanie Zeme nie je problémom, pretože sa dialo aj v minulosti. Príspevok získal približne 5 158 interakcií. Výzvy na Czexit publikovala 8. júna aj stránka Odchod.eu vo forme videa, ktoré získalo 24-tisíc pozretí. Ide o zaujímavú informáciu, keďže stránka sa zameriava práve na osočovanie európskej zelenej politiky v snahe o vytvorenie argumentov pre vystúpenie ČR z EÚ.

Okamura okrem toho navrhoval odstúpenie od Zelenej dohody aj od emisných povoleniek EÚ. Neskôr reagoval aj na schválenie zákazu predaja áut so spaľovacím motorom vládnymi poslancami. V príspevku z 15. júna tvrdil, že zákaz veľmi poškodí občanov ČR, z ktorých väčšina nebude mať financie na drahé elektromobily. „Veľmi drahé, nepraktické a v porovnaní so súčasnými autami nebezpečné“ elektromobily si podľa neho budú môcť dovoliť len tí najbohatší. Tento príspevok získal približne 3 322 interakcií.

Môžeme teda predpokladať, že diskurz o téme zákazu predaja áut so spaľovacím motorom v EÚ od roku 2035 ako súčasť Zelenej dohody je v ČR a SR takmer identický. V oboch štátoch využívajú rôzni aktéri túto tému na diskreditáciu EÚ, ktorej zelenú politiku popisujú ako deštruktívnu pre ekonomiky aj životnú úroveň jednotlivých štátov. V ČR navyše niektorí aktéri využívajú tému na presadenie idey vystúpenia štátu z EÚ. Myšlienka invazívnej EÚ, ktorá zasahuje do života bežných ľudí sa objavila v sledovanom období aj v Rumunsku, kde jednotliví aktéri operujú so širším naratívom popisujúcim Zelenú dohodu ako hrozbu pre vidiecke a konzervatívne komunity. Rovnako aj v Rumunsku sa objavil naratív o znížení životného štandardu a ekonomickej prosperity členských štátov vplyvom zelenej politiky Únie.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudovala politológiu na Katedre politológie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde získala titul PhD. Zároveň je výskumníčkou pre Adapt Institute. Pôsobila ako editorka obsahu v rámci newsletteru o dezinformáciách Digital Infospace Security Initiative a ako analytička pre Strategic Policy Institute. Absolvovala krátkodobú stáž v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky. Kontakt: michaela.ruzickova@infosecurity.sk