Čo odhaľuje prípad Roe v. Wade o slabinách digitálneho súkromia

Po zrušení rozhodnutia Najvyššieho súdu USA v prípade Roe v. Wade by sa dáta používateľov dali zneužiť na trestné stíhanie osôb, ktoré podstúpia interrupciu či porušia zákaz jej vykonávania. Je možné ochrániť si svoje digitálne súkromie?

24. júna zrušil Najvyšší súd USA rozsudok v prípade Roe v. Wade, ktorý od roku 1973 zabezpečoval federálne právo na umelé prerušenie tehotenstva. Toto prelomové rozhodnutie teraz umožňuje štátom USA obmedziť činnosť potratových kliník či zákrok úplne kriminalizovať.

Okrem implikácií spojených so zásahom do reprodukčných práv sa však začínajú vynárať obavy z narušenia súkromia. Môže za to skutočnosť, že citlivé informácie možno nájsť hneď na viacerých miestach.

To, či sa konkrétny človek rozhodol podstúpiť interrupciu, je zaznamenané v aplikáciách na sledovanie menštruácie, v histórii online vyhľadávania, v geolokačných nástrojoch alebo na digitálnych platformách zdravotnej starostlivosti. Získať prístup k týmto dátam je oveľa jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať.

Nedostatočná ochrana dát

Hneď po tom, čo sa na verejnosť dostali správy o plánovanom rozhodnutí Najvyššieho súdu zrušiť rozsudok Roe v. Wade, začal reportér Joseph Cox z mediálnej spoločnosti Vice skúmať bezpečnosť dát neziskovej organizácie Planned Parenthood. Tá poskytuje služby spojené s reprodukčným zdravím, vrátane interrupcie.

Reportérovi sa podarilo za približne $160 odkúpiť balík dát, ktorý obsahoval informácie o návštevníkoch viac ako 600 pobočiek Planned Parenthood po celej krajine. Údaje hovorili o tom, odkiaľ ľudia pochádzajú, ako dlho sa na klinikách zdržali a kam išli potom.

V USA je takéto narušenie súkromia možné vďaka tomu, že federálny zákon HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act) síce chráni súkromie zdravotných záznamov, ale nechráni žiadne informácie, ktoré zhromažďujú tretie strany. Toto platí aj pre dáta zbierané technologickými spoločnosťami.

Nebezpečenstiev spojených s nedostatočnou ochranou dát si je vedomý aj americký prezident Joe Biden. V reakcii na tieto obavy podpísal nariadenie o ochrane prístupu k interrupciám, ako aj ochrane osobných údajov na internete. 

Zákonodarcovia taktiež predstavili návrh zákona, ktorý by zabránil policajným zložkám kupovať údaje o polohe klientov potratových kliník od tretích strán.

V súčasnosti však nie je jasné, do akej miery budú tieto zmeny účinné. Technologickí giganti, ktorí sú známi slabou reguláciou v oblasti ochrany osobných údajov, zatiaľ totiž neplánujú zásadne zmeniť spôsob, akým zhromažďujú a zaobchádzajú s dátami svojich používateľov.

Google patrí k jedným z mála technologických spoločností, ktoré sa zaviazali zvýšiť ochranu svojich používateľov. Konkrétne vymazaním záznamov o polohe žien, ktoré sa rozhodli navštíviť interrupčné kliniky. Doteraz však Google záväzok nenaplnil.

Sebaobrana v digitálnom svete

Počet amerických štátov, v ktorých sa umelé prerušenie tehotenstva stáva nelegálnym, stále stúpa. Najväčšie technologické spoločnosti nateraz zostávajú pasívne. Ženy, ktoré chcú postúpiť interrupciu a zároveň sa vyhnúť trestnému stíhaniu, sa preto musia spoľahnúť na vlastné spôsoby ochrany v digitálnom svete.

Proti sledovaniu možno využiť niekoľko nástrojov vrátane virtuálnych súkromných sietí (VPN), aplikácií na šifrovanie správ ako Signal, súkromných webových prehliadačov a anonymných e-mailových účtov ako ProtonMail.

Aj keby však niekto dodržal všetky dostupné opatrenia, neexistuje spoľahlivý spôsob, ako úplne uniknúť digitálnemu sledovaniu.

Od histórie webového prehliadania, údajov o polohe od mobilných operátorov až po históriu platieb na internete – každý náš pohyb je zaznamenaný a uchovaný. Niektorí aktéri sa k týmto záznamom dokážu dostať za minimálnu cenu.

Pomocou rozvinutejších technológií si teda svoju digitálnu stopu môžeme efektívne minimalizovať. Zodpovednosť ochrániť naše údaje by však nemala ležať len na našich ramenách.

V súčasnosti môže byť účinnou hlavne konzistentná právna regulácia a ochota technologických spoločností chrániť súkromie svojich používateľov.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/