DISINFO REPORT – 113. týždeň

Vitajte pri čítaní 113. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Sociálne siete pomáhajú ropným a plynárenským spoločnostiam pri greenwashingu

Popri šírení klimatických dezinformácií sa v súčasnosti čoraz viac rozmáha fenomén známy ako greenwashing. Ide o stratégiu, ktorej účelom je zobrazovať konkrétneho aktéra, zväčša firmu, ako šetrnejšiu k životnému prostrediu a klíme než reálne je. Greenwashing zo strany veľkých spoločností podporujú aj sociálne siete, a to primárne tým, že umožňujú umiestňovanie zavádzajúcich reklám. Na takéto reklamy si firmy vyčleňujú značné finančné čiastky. Facebook a Instagram mohli podľa Eco-Bot.net získať z greenwashingových reklám počas COP 26 približne 5 miliónov dolárov. Viac v článku.

Téma obmedzenia interrupcií v USA vyvolala vlnu dezinformácií

Počet nepravdivých a zavádzajúcich vyhlásení o interrupciách narástol už v máji, keď unikol návrh Najvyššieho súdu na ich obmedzenie. Dezinformácie predstavujú riziko a môžu viesť k navádzaniu na nebezpečné postupy pri prerušení tehotenstva. Na internete sa totiž objavuje množstvo neoverených rád a postupov, čo ženy vystavuje veľkým rizikám. Problém pri šírení nepravdivých informácií o interrupciách predstavuje aj cielená podpora agendy proti potratom, v rámci ktorej aktéri neváhajú šíriť dezinformácie. Medzi najčastejšie dezinformačné tvrdenia patrí tvrdenie, že ženám hrozí riziko zranenia, neplodnosti a možného úmrtia v dôsledku chemickej potratovej pilulky. Viac v článku

Čoraz viac ľudí čerpá informácie zo sociálnych sietí. Nevyhnutná je vyššia mediálna gramotnosť

Podľa prieskumu agentúry Focus pre MEMO 98 z januára 2020 sú sociálne siete primárnym zdrojom informácií o domácej politike až pre 65 % mladých Slovákov vo veku 18-24 rokov. Z prieskumu organizácie Globsec z novembra 2018 vyplynulo, že internet je primárnym zdrojom informácií pre 56 % respondentov v danej vekovej kategórii. Pritom až 88 % z nich uviedlo, že informácie získavajú z Facebooku. V súčasnosti však narastá počet viac či menej serióznych žurnalistov, ktorí celý svoj obsah sústreďujú na sociálnych sieťach. Mediálna gramotnosť je preto dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. Viac v článku.

Hrozba pre globálne zdravie: čo je „vakcinačná nerozhodnosť“?

Pod pojmom očkovacia, resp. vakcinačná nerozhodnosť si mnohí predstavia odporcov očkovania, teda antivaxerov. Nie vždy však musí ísť o tento prípad. Mohammad Razai z Inštitútu pre výskum zdravia na Londýnskej univerzite v rozhovore pre britské médium BBC uviedol, že antivaxeri sú veľmi malá minorita. Ďalej povedal: „Väčšina ľudí nerozhodných sa zaočkovať nemá politickú agendu ani nie je oddaná protivedeckým veciam: jednoducho si nie sú istí svojím rozhodnutím nechať si pichnúť injekciu.“ Viac v článku

Kremeľ živí naratív o ukrajinských nacistoch v médiách aj na sociálnych sieťach

Výskumníci panalyzovali obsah takmer 8 miliónov článkov pochádzajúcich približne z 8-tisíc ruských webových stránok. Články publikované na týchto weboch od roku 2014 obsahovali pomerne málo zmienok o nacizme v súvislosti s Ukrajinou. Odo dňa začiatku ruskej agresie voči Ukrajine však tieto zmienky vyskočili na bezprecedentnú úroveň a napriek kolísaniu sa stále vyskytujú často. Podľa Semantic Visions sa od 24. februára pojem nacizmu vyskytoval v 10-20 % zo všetkých skúmaných článkov. To napomáha ovplyvňovaniu domáceho obyvateľstva, ktoré do veľkej miery ruskú agresiu podporuje. Viac v článku.

Miliónové kampane aj dezinformačná vojna na sociálnych sieťach: napätie v spoločnosti sa pred voľbami v Keni stupňuje

9. augusta si budú obyvatelia jednej z najväčších afrických ekonomík, Kene, voliť nového prezidenta. Napriek tomu, že o funkciu sa uchádza 40 kandidátov, je takmer isté, že sa bude rozhodovať medzi dvoma: súčasným viceprezidentom Williamom Rutom a bývalým premiérom Railom Odingaom. Okrem etnicity hrajú významnú úlohu tiež peniaze, a to predovšetkým počas predvolebnej kampane. Kandidáti, ktorí nemajú k dispozícii veľké množstvo finančných prostriedkov, tak majú len malé šance na úspech. Obrovské výdavky môžu navyše negatívne ovplyvniť štátnu ekonomiku. Predvolebné obdobie je tiež sprevádzané veľkou dezinformačnou kampaňou na sociálnych sieťach, ktorá polarizuje spoločnosť. Viac v článku

Ukrajina je na vstup do EÚ plne odhodlaná

24. júna udelila Európska únia Ukrajine a Moldavsku kandidátsky štatút. Ide o významný politický krok, keďže lídri členských krajín Európskej únie politicky rozhodli o tom, že oba štáty sa eventuálne môžu stať členmi EÚ.

Štatút Ukrajiny bol však schválený s mimoriadnymi podmienkami, ktoré sa týkajú najmä boja s korupciou a stavu verejných inštitúcií. Ďalší vývoj teda závisí od toho, aby Ukrajina stanovené podmienky splnila.

Ako vníma udelenie kandidátskeho štatútu Ukrajine Ruská federácia? Ako môže vojna ovplyvniť fungovanie ukrajinských inštitúcií, a teda aj proces prístupu do EÚ? Zlepšil sa stav verejných inštitúcií a celkovo demokracie na Ukrajine od roku 2014? Ako bude vyzerať harmonizácia ukrajinskej legislatívy s tou európskou a kedy ju môžeme očakávať? Prečo by bol vstup Ukrajiny do EÚ výhodou aj pre Slovensko?

Na otázky v novej epizóde odpovedá politológ a vedúci výskumný pracovník Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba.

Potenciálny rekord v krádeži dát a kariérna zmena kyberzločinca

Ransomvérový kyberzločinec prezbrojil na kryptojacking, medzinárodná sieť hotelov má ďalší únik dát a predmetom vyšetrovania je potenciálna krádež dát rekordných rozmerov. Viac tu.

Krátko z domova a zo sveta

  • Elon Musk v apríli súhlasil s kúpou Twitteru za 44 miliárd dolárov, minulý týždeň však vyhlásil, že má v úmysle od dohody odstúpiť. Twitter sa ho rozhodol zažalovať.
     
  • V Rusku platí zákaz propagácie „netradičných“ sexuálnych vzťahov medzi maloletými. Teraz ruskí zákonodarcovia navrhujú, aby zákaz platil aj pre dospelých.
     
  • Krajne pravicoví politickí kandidáti v USA miešajú náboženské zanietenie s konšpiračnými teóriami. Niektorí vyzývajú k tomu, aby „kresťania spoločne získali späť politickú moc“
     
  • Izraelskí špióni sa opäť zamerali na Irán. Po sérii útokov prišiel vysoký predstaviteľ iránskej tajnej služby o prácu a údajne bol zatknutý aj generál Revolučných gárd.
     
  • Európski zákonodarcovia plánujú sériu vyšetrovacích misií do členských krajín EÚ, aby zistili, ako sa v Európe používa a potenciálne zneužíva spyware ako Pegasus. Španielsko však bolo zo zoznamu vyradené zo strachu, že by to uškodilo španielskym politikom – vrátane bývalého španielskeho ministra vnútra, ktorý je členom vyšetrovacej komisii Pegasu. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk