Téma o možnosti obmedzenia interrupcií v niektorých štátoch USA sa stala celosvetovo sledovanou. Mnohí politickí predstavitelia vyzývajú spoločnosti ako Google či Facebook, aby proti falošným správam o interrupciách zakročili.
Internetové zdroje ponúkajú množstvo neoverených a fakticky nesprávnych informácií o prerušení tehotenstva, čím vystavujú tehotné ženy zdravotnému riziku.
Obmedzenie interrupcií v USA
Od roku 1973 do súčasnosti mali tehotné ženy v USA nárok na interrupciu najčastejšie do prvých troch mesiacov tehotenstva. V niektorých štátoch bola interrupcia povolená až do piateho mesiaca.
Aktuálne rozhodnutie Najvyššieho súdu umožnuje túto možnosť obmedziť, alebo až úplne zrušiť. Potraty sa v USA automaticky nestanú nelegálnymi, no jednotlivé štáty sa teraz budú môcť rozhodnúť, či a ako interrupcie povolia.
Momentálne viac ako 20 štátov podniká alebo už podniklo kroky na obmedzenie prístupu k potratom. Niektoré štáty majú v úmysle zakázať potraty od okamihu počatia, zatiaľ čo iné zavádzajú zákazy po šiestich týždňoch tehotenstva.
Všetky štáty povoľujú umelé prerušenie tehotenstva z dôvodu záchrany života matky, zatiaľ čo len niektoré povolia výnimky zo zákazu pre prípady znásilnenia alebo incestu. Medzi štáty obmedzujúce právo na potrat patria napríklad Alabama, Texas, Ohio, Michigan a ďalšie.
Online dezinformácie môžu byť pre ženy nebezpečné
Ženy ovplyvnené rozhodnutím Najvyššieho súdu sa s cieľom získania informácií obracajú na internetové zdroje, kde pribudlo množstvo nepravdivých a pochybných správ.
Počet nepravdivých a zavádzajúcich vyhlásení o interrupciách narástol už v máji, keď unikol návrh Najvyššieho súdu na ich obmedzenie. Tento návrh zverejnil portál Politico 2. mája 2022.
Dezinformácie predstavujú riziko a môžu viesť až k navádzaniu na nebezpečné postupy pri prerušení tehotenstva. Na internete sa totiž objavuje množstvo neoverených rád a postupov, čo ženy vystavuje veľkým rizikám.
Problémom pri šírení nepravdivých informácií o interrupciách predstavuje aj cielená podpora agendy proti potratom, v rámci ktorej aktéri neváhajú šíriť dezinformácie. Najčastejšie po tomto nástroji siaha náboženská a politická agenda.
Medzi najčastejšie dezinformačné tvrdenia patrí vyjadrenie, že ženám hrozí riziko zranenia, neplodnosti a možného úmrtia v dôsledku chemickej potratovej pilulky.
Webové stránky, ako napríklad Antichoice, pravidelne zverejňujú zámerne zavádzajúce alebo nepravdivé informácie o potratoch spôsobom, ktorý sa prezentuje ako objektívny v snahe zakryť skutočnosť, že ide o antivedu.
Najväčšie množstvo vyhľadávaní informácií o interrupciách pritom zaznamenávajú práve štáty s najmenším prístupom k možnostiam prerušenia tehotenstva.
Postoj platforiem sociálnych sietí
Sociálne siete pravidelne profitujú z reklám a príspevkov týkajúcich sa práve dezinformácií o interrupciách.
Centrum pre boj proti digitálnej nenávisti (Center for Countering Digital Hate, CCDH) uvádza, že od januára 2020 do septembra 2021 len sociálna sieť Facebook akceptovala státisíce amerických dolárov za reklamy propagujúce obmedzenie potratovej pilulky, čím podporila agendu proti potratom.
Zároveň sa na Facebooku zobrazovali reklamy propagujúce použitie progesterónu na vyvolanie potratu v jeho skorých štádiách. Tento postup je neetický a v klinických štúdiách bol zastavený, pretože zákrok spôsobuje nebezpečné krvácanie.
Správa CCDH tiež zistila, že až pri 83 % vyhľadávaní o interrupciách sa objavila reklama na použitie progesterónu, ktorý podľa niektorých náboženských konzervatívcov dokáže zvrátiť lekársky potrat. Americké konzervatívne skupiny totiž už roky tvrdia, že lekársky potrat môže byť „zvrátený“, ak sa užívajú vysoké dávky tohto hormónu.
Problém je v tom, že neexistujú žiadne lekárske dôkazy na podporu tohto tvrdenia. To znamená, že veľkú časť vyhľadávaní na Google sprevádzali zavádzajúce informácie maskované ako neutrálne a užitočné.
Google a Facebook musia zasiahnuť
Štúdia z roku 2021 zistila, že z prvých piatich ponúknutých výsledkov vyhľadávania pre pojem „potratová pilulka“ na Google iba jeden zdroj obsahoval vedecky presné informácie. Podľa štúdie viac ako polovica výsledkov vyhľadávaní presadzovala tvrdenia, že interrupcia nie je bezpečná.
Viac ako dvadsať amerických zákonodarcov vyzvalo Google, aby konal v boji proti dezinformáciám týkajúcich sa interrupcií. Zástupcovia Demokratov a senátori obvinili technologického giganta z toho, že neodstránil webové stránky „falošných potratových kliník“ z výsledkov vyhľadávania používateľov.
Hoci Google aj Facebook pracovali na potlačení problému falošných a zavádzajúcich reklám o potratoch, neurobili dosť. Nárast dezinformácií o problematike ukazuje, ako je možné úspešne ovplyvniť prísun informácií v nedostatočne kontrolovanom internetovom priestore.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/