DISINFO REPORT – 110. týždeň

Vitajte pri čítaní 110. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Odvolanie ukrajinskej ombudsmanky zneužili dezinformační aktéri na spochybnenie správ o sexuálnom násilí zo strany ruských vojakov na Ukrajine

Viaceré portály informovali, že ombudsmanka bola odvolaná preto, že si vymyslela správy o sexuálnom násilí zo strany ruských vojsk. Stránky s problematickým obsahom však z kontextu vynechali informáciu, že preháňanie o znásilneniach bolo len jedným z veľkého množstva dôvodov na odvolanie. Zároveň žiadny z portálov neuviedol na pravú mieru, že existuje značné množstvo dôkazov, ktoré potvrdzujú, že ruskí okupanti sexuálne násilie na Ukrajincoch skutočne páchajú. Viac v článku

Ruskí oligarchovia žalujú Európsku úniu

Od začiatku vojny podali ruskí oligarchovia alebo ich rodinní príslušníci v rámci zmrazenia aktív a zákazu víz najmenej 18 podnetov na Všeobecný súd EÚ v Luxemburgu. Niektorí žalobcovia žiadajú súd, aby v prvej fáze procesu zverejnil iba ich iniciály. Reálny počet podnetov teda môže byť ešte vyšší. Ak však aj oligarchovia spory vyhrajú, svoje peniaze nemusia dostať späť. Je tomu tak preto, že Rada EÚ vydáva každý rok nové zoznamy sankcií a oligarchovia na nich zostanú aj po výhre v súdnom spore, ak tak Rada rozhodne. Viac v článku.

Sociálne siete sú komplicom v podkopávaní klimatických politík. Priestor dávajú klimatických skeptikom

Dezinformátori a klimatickí skeptici šíria veľké množstvo zavádzajúcich naratívov. Pomerne úspešne sa im darí odkláňať pozornosť od reálneho problému, ktorým je zmena klímy. Jednotliví aktéri tieto ciele dosahujú napríklad šírením konšpirácií o klimatickom lockdowne, ale aj spájaním témy klimatickej zmeny s konfliktnými otázkami ako je LGBTQ+ či potraty. Šírenie týchto naratívov uľahčujú aj algoritmy sociálnych sietí. Viac v článku.

Meta čelí obvineniu za problémy s duševným zdravím u mladých používateľov

Na spoločnosť Meta bolo v USA podaných osem rôznych obvinení, ktoré uvádzali, že jej algoritmy prispeli k problémom s duševným zdravím. Medzi ne patrí napríklad nespavosť, poruchy príjmu potravy a sklony k samovražedným myšlienkam u mladších používateľov. Tentokrát sa však publikované obvinenia netýkajú zdieľaného obsahu, ale samotného algoritmu sociálnej siete. Preto sa v tomto prípade Meta nemôže odvolať na sekciu č. 230 v zákone z roku 1996, ktorý uvádza, že webové stránky nenesú trestnú zodpovednosť za obsah tretích strán uverejnených na ich platforme. Viac v článku.

Západné sankcie výrazne obmedzujú výrobu moderných ruských zbraní

Ukrajinskí odborníci rozoberajú a analyzujú akúkoľvek zajatú ruskú vojenskú techniku, od tankov až po rakety. Pri ich rozbore bývajú prítomní aj experti zo Západu. Tí zistili, že moderné ruské zbraňové systémy majú v sebe zakomponované súčiastky vyrábané v spoločnostiach sídliacich v krajinách, ktoré na Rusko uvalili sankcie. Závislosť Ruska na západných technológiách Západu poskytuje možnosť dodávky týchto technológií zastaviť a dočasne obmedziť kapacity ruského vojenského priemyslu. Viac v článku.

Turecko: Nový zákon proti dezinformáciám môže viesť k potlačeniu slobody v online priestore

Zákon, ktorého proklamovaným cieľom je boj proti dezinformáciám, má podľa jeho autorov regulovať obsah v online priestore škodiaci spoločnosti prostredníctvom šírenia nepravdivých správ. Hlavným dôvodom, ktorý vzbudzuje obavy, je, že v prípade jeho schválenia hrozí za šírenie falošných informácií alebo dezinformácií trest odňatia slobody až na tri roky. Viac v článku.

Operácia Anthropoid je dôkazom, že pre slobodu je potrebné bojovať

V týchto dňoch si pripomíname 80. výročie operácie Anthropoid, počas ktorej sa Jozef Gabčík a Ján Kubiš pokúsili spáchať atentát na nacistického pohlavára Reinharda Heydricha. Kto to bol Jozef Gabčík? O čo v operácii Anthropoid išlo? Aké boli jej dôsledky? Z akého dôvodu je postava Gabčíka dôležitá aj v súčasnosti? Prečo Úrad vlády spustil informačnú kampaň zameranú na túto udalosť? A vieme nájsť paralely medzi operáciou Anthropoid a súčasným dianím vo svete?

Na otázky v novej epizóde odpovedajú Iveta Kupková a Soňa Uriková z Kancelárie Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky na Úrade vlády SR.

Krátko z domova a zo sveta

  • Ruský prezident Vladimir Putin hrá tvrdú hru s Európskou úniou – niektorým krajínám už prerušil dodávky plynu. Simone Tagliapietra, analytička think-tanku Bruegel, nazýva politiku Ruska „energetickým vydieraním“.
  • Viac ako dve tretiny kybernetických útokov, ktoré Moskva podnikla v období pred začiatkom invázie na Ukrajinu, zlyhali. Zistenia priniesol Misrosoft. 
  • Microsoft sa pokúsi spomaliť šírenie ruskej propagandy o vojne a vakcínach. V monitorovaní ruských štátnych médií sa tak pridáva k Facebooku, Twitteru a ďalším. 
  • Dozorná rada Facebooku tvrdí, že spoločnosť by mala byť transparentnejšia. Odporúčanie sa týka najmä rozhodnutí o tom, ktoré príspevky a účty Facebook ponechá a ktoré odstráni.  
  • Rusko od 24. februára podniklo kybernetické útoky voči 42 krajinám. Úspešnosť útokov voči spojencom Ukrajiny dosiahla 29 percent.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk