Západné sankcie výrazne obmedzujú výrobu moderných ruských zbraní

Ruská armáda používa vo vojne na Ukrajine moderné zbraňové systémy, pričom asi tretina z nich je závislá na komponentoch vyrábaných na Západe. Vzhľadom na uvalené sankcie je export podobných technológií zo Západu do Ruska momentálne zakázaný. Je teda otázne, dokedy bude Rusko schopné vyrábať svoje moderné zbrane.

Ukrajinskí odborníci rozoberajú a analyzujú akúkoľvek zajatú ruskú vojenskú techniku, od tankov až po rakety. Pri ich rozbore bývajú prítomní aj experti zo Západu. Tí zistili, že moderné ruské zbraňové systémy majú v sebe zakomponované mikročipy, obvody, antény, polovodiče, motory a ďalšie súčiastky vyrábané v spoločnostiach sídliacich v krajinách, ktoré na Rusko uvalili sankcie.

Technologické zariadenia pochádzajú napríklad z USA, Japonska, Taiwanu, Austrálie  či  štátov západnej Európy. Mnohé z týchto štátov totiž patria k elite v oblasti moderných technológií.

Závislosť Ruska na západných technológiách tak Západu poskytuje možnosť dodávky týchto technológií zastaviť a dočasne tak obmedziť kapacity ruského vojenského priemyslu.

Koniec koncov, presne k tomu by mali zavedené sankcie slúžiť. Podľa Giny Raimondovej, ministerky obchodu USA, sankcie slúžia práve na odopretie technológií, ktoré by Rusku dovoľovali pokračovať vo vojenskej operácii.

Súčasné americké sankcie spoločnostiam po celom svete zakazujú vyvážať do Ruska produkty, vyrobené pomocou amerických technológií. V prípade porušenia zákazu hrozia týmto spoločnostiam tresty zo strany USA.

Sankcie na vývoz technológií do Ruska

Podľa anonymného zástupcu americkej vlády, ktorý poskytol rozhovor pre denník The New York Times, má Rusko problémy najmä s nahradením mikročipov pre navádzané strely. Odborníci však varujú, že dopad sankcií na schopnosti ruského vojenského priemyslu sa naplno začne prejavovať až na jeseň tohto roka. Rusko si totiž za posledné roky vytvorilo nezanedbateľnú zásobu západných technológií.

Americká ministerka Raimondová potvrdila, že zákaz exportu čipov do Ruska obmedzuje ruské výrobné kapacity. Odvoláva sa na štatistiky exportu v oblastiach s obmedzením vývozu, kam patria aj polovodiče. Ich vývoz do Ruska klesol od začiatku vojny o 90 %.

Podľa predstaviteľov americkej vlády sankcie výrazne zasiahli aj ďalšie odvetvia. Zariadenia pre ropný a plynárenský priemysel začínajú byť opotrebované a údržba traktorov a ťažkej techniky od spoločností Catterpillar či John Deere je pozastavená. Navyše, viac ako 70 % komerčných lietadiel bolo uzemnených, keďže ruským aerolíniám chýbajú náhradné diely od Boeingu a Airbusu.

Okrem západných sankcií pocíti Rusko čiastočnú izoláciu aj zo strany svojho tradičného spojenca, Číny. Keďže každá spoločnosť, ktorá sa pokúsi obísť sankcie USA, môže byť od amerických technológií odstavená, veľká časť čínskych podnikov sa rozhodla s Ruskom neobchodovať.

Rusko sa pokúša sankcie obísť

Rusko sa snaží sankcie obísť a dostať sa k potrebným technológiám. Pre tento účel využíva nastrčené spoločnosti, prípadne technológie tajne nakupuje od štátov, na ktoré sa sankcie nevzťahujú. Takéto pokusy sa však snaží maskovať.

Ukrajinskí pozorovatelia napríklad identifikovali ruské vysielačky, ktoré obsahovali čipy s vymazanými sériovými označeniami. Zrejme išlo o pokus zahladiť stopy po pôvode komponentov.

Môžeme predpokladať, že čím dlhšie bude vojna na Ukrajine trvať, tým ťažšie bude pre ruský vojenský priemysel nahradiť potrebné súčiastky zo Západu. Rusko pritom už teraz vo veľkej miere používa starú vojenskú techniku z čias Sovietskeho zväzu.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom magisterského stupňa Medzinárodných vzťahov na Masarykovej univerzite v Brne. Stážoval v Amnesty International a absolvoval Scholarship for Peace and Security od OBSE. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, populizmus, hybridné hrozby a Blízky východ. Ovláda základy ruského a talianskeho jazyka. Kontakt: andrej.struhar@infosecurity.sk