DISINFO REPORT – 103. týždeň

Vitajte pri čítaní 103. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Nord Stream 2: Putinov trójsky kôň v Európe

Štúdia NATO poukazuje na skutočnosť, že kontroverzný projekt Nord Stream 2 predstavuje ruskú informačnú vojnu v praxi. Ruská strana začala využívať rétoriku, ktorá spôsobuje názorové nezhody v nemeckej spoločnosti, ako aj medzi Nemeckom a jeho európskymi a americkými spojencami. Analýza Putinových vyhlásení z rokov 2019-2021 odhalila štyri hlavné naratívy ohľadom plynovodu Nord Stream 2. Viac v článku.

Falošné naratívy o prítomnosti kanadských vojakov na Donbase slúžia ruskej propagande v Kanade

Ruská propaganda v Kanade využíva pre svoje dezinformačné kampane prítomnosť kanadských vojakov na európskom kontinente v rámci spojeneckých operácií NATO. Podľa ruskej propagandy sa kanadské jednotky nachádzajú aj na Ukrajine, kde bojujú na frontovej línii a majú páchať vojnové zločiny. Ide však o vyvrátený hoax. Viac v článku.

Američanka nafingovala svoje zmiznutie. Cieľom bol profit

Zmiznutie Sherri Papini v roku 2016 podnietilo intenzívne a nákladné trojtýždňové pátranie v severnej Kalifornii a niekoľkých ďalších štátoch. Stránka GoFundMe, vytvorená na pomoc pri hľadaní a záchrane Sherri Papini, vyzbierala viac ako 49-tisíc amerických dolárov. Vyšetrovanie však napokon ukázalo, že si celú vec vymyslela a po celý čas bola u svojho bývalého priateľa. Ten uviedol, že jej pomohol utiecť od manžela, ktorý ju údajne týral. Viac v článku.

Detská pornografia otvorila spor o obmedzenie šifrovanej komunikácie. Ako argumentujú zástancovia a odporcovia návrhu?

Šiesteho júla 2021 schválil Európsky parlament (EP) výnimku zo zákona o elektronickom súkromí, ktorá sa týkala skenovania súkromných správ. Plán EK sa stretol s podporou organizácií na ochranu detí, ktoré sa už dlhšie snažia presadiť tvrdšiu legislatívu. Podľa odporcov návrhu ide o nemožnú úlohu. Viac v článku.

Sledovací softvér Pegasus v zariadeniach britskej vlády

Zdroj: Pixabay

Kancelária britského premiéra Borisa Johnsona bola jednou z napadnutých vládnych inštitúcií. Útok mal byť údajne vykonaný Spojenými arabskými emirátmi (SAE). Druhým postihnutým aparátom bolo Ministerstvo zahraničných vecí. To malo byť rovnako napadnuté SAE, a tiež Indiou, Cyprom a Jordánskom. Viac v článku.

Šírenie strachu z tretej svetovej vojny sa stalo najnovším nástrojom kremeľskej propagandy

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré za posledné dva týždne v informačnom priestore stúpali:

 • Najpopulárnejšie dezinformačné naratívy súviseli s vojnou na Ukrajine. Nepravdivé tvrdenia sa zvyčajne týkali poskytovania zbraní. Dezinformační aktéri  nepravdivo varovali, že Slovensko bude smerovať k tretej svetovej vojne, ak bude Ukrajine dodávať zbrane.
 • Ďalší populárny naratív v dezinformačných skupinách hovoril o tom, že sankcie voči Ruskej federácii sú zbytočné. Propagandisti opakovane tvrdili, že Rusko je prosperujúca a bohatá krajina. Na druhej strane, Európska únia má byť s každou novou sankciou chudobnejšia.
 • Naratívy o biologických laboratóriách vytvorených Spojenými štátmi na Ukrajine, ktoré majú byť smrteľné pre masy sú stále aktívne. Kremeľ používa tento naratív ako ospravedlnenie agresie.
 • Opakovali sa aj dezinformácie o pandémii Covid-19 a vakcínach. Často ich šírili tí istí aktéri, ktorí zdieľajú dezinformácie o vojne na Ukrajine. Viac v reporte.

Podľa tretiny Slovákov Rusko na Ukrajine len reaguje na provokáciu Západu

Spolu s konvenčnou vojnou na poliach a v mestách prebieha aj vojna informačná. Tak, ako iné štáty, aj Slovensko je terčom dezinformácií a propagandy. Výskumy ukazujú, že viera Slovákov v prokremeľské naratívy je pomerne vysoká. Ako sú na tom Slováci s vierou v prokremeľské naratívy? Aké faktory to ovplyvňujú Existuje u Slovákov prepojenie medzi vierou v ruské dezinformácie, a tie o Covide-19? Ako sa rozprávať s ľuďmi, ktorí dezinformáciám podľahli? A ako by proti nim mohol bojovať štát? Na otázky v novej epizóde odpovedá výskumníčka Ústavu experimentálnej psychológie SAV Vladimíra Čavojová.

Google mení pravidlá a nové ransomvérové skupiny

Vznikla nová ransomvérová skupina Black Basta, nová kyberzločinecká skupina Onyx mieša ransomvér s wiperom, Google zmenil podmienky pre developerov Android aplikácií a (ne)šikovný kyberzločinec úspešne ukradol milión v kryptomenách. Viac tu.

 • Po leteckom útoku na školu v Černihive sa šírilo autentické video so zakrvavenou preživšou. Video si však osvojili aj prokremeľské účty, ktoré video označili za falošné.
   
 • Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov obvinil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského z podpory nacizmu a tvrdil, že „aj Hitler mal židovskú krv“. Izrael od ruskej vlády žiada ospravedlnenie.
   
 • Španielska vláda uviedla, že v mobilných telefónoch premiéra Pedra Sáncheza a ministerky obrany Margarity Roblesovej boli nájdené stopy po sledovacom softvéri Pegasus. Prípadom sa bude zaoberať španielsky Najvyšší súd.
   
 • Pápež František svojimi vyhláseniami znepokojil Západ. Vo svojom prejave povedal, že NATO mohlo vyprovokovať ruskú inváziu na Ukrajinu.
 • Facebook Blahovi zakázal pridávanie fotiek. Ten sa pripravuje na úplné zablokovanie svojho účtu a pozýva na ruské sociálne siete.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk