Šírenie strachu z tretej svetovej vojny sa stalo najnovším nástrojom kremeľskej propagandy (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 4. máj 2022)

Kremeľská propaganda naďalej ospravedlňuje svoju agresiu voči Ukrajine. Stále ukazuje prstom na Západ ako na vinníka vojny. Väčšina dezinformácií sa zdieľa na Facebooku alebo Telegrame, pretože mnohé dezinformačné weby zostávajú blokované.

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré za posledné dva týždne v informačnom priestore stúpali:

  • Najpopulárnejšie dezinformačné naratívy súviseli s vojnou na Ukrajine. Nepravdivé tvrdenia sa zvyčajne týkali poskytovania zbraní. Dezinformační aktéri  nepravdivo varovali, že Slovensko bude smerovať k tretej svetovej vojne, ak bude Ukrajine dodávať zbrane.
  • Ďalší populárny naratív v dezinformačných skupinách hovoril o tom, že sankcie voči Ruskej federácii sú zbytočné. Propagandisti opakovane tvrdili, že Rusko je prosperujúca a bohatá krajina. Na druhej strane, Európska únia má byť s každou novou sankciou chudobnejšia.
  • Naratívy o biologických laboratóriách vytvorených Spojenými štátmi na Ukrajine, ktoré majú byť smrteľné pre masy sú stále aktívne. Kremeľ používa tento naratív ako ospravedlnenie agresie.
  • Opakovali sa aj dezinformácie o pandémii Covid-19 a vakcínach. Často ich šírili tí istí aktéri, ktorí zdieľajú dezinformácie o vojne na Ukrajine

Smerovanie k tretej svetovej vojny poskytnutím zbraní Ukrajine

Najnovší naratív je, že Slovensko a všetky ostatné západné krajiny vyvolávajú začiatok tretej svetovej vojny poskytovaním zbraní Ukrajine. V posledných dňoch dezinformační aktéri často zdieľali vyhlásenie nemeckého kancelára Olafa Scholza, ktorý nesúhlasil s poskytovaním ťažkých zbraní, pretože by to mohlo eskalovať do 3. svetovej vojny a NATO by si malo dávať pozor na konfrontáciu s vysoko ozbrojenou jadrovou superveľmocou ako je Rusko.

Ľuboš Blaha, slovenský opozičný politik známy svojimi často kontroverznými názormi, na svojej facebookovej stránke napísal, že „Scholz nepriamo obvinil slovenskú vládu, že dodávkami dáva zbraní na Ukrajinu ženie Európu do tretej svetovej vojny. Po tomto by mala okamžite odstúpiť celá slovenská vláda.“

Blaha nebol jediný, kto apeloval na odstúpenie súčasnej slovenskej vlády. Podľa dezinformačných aktérov sú sankcie voči Rusku v skutočnosti namierené proti Európskej únii a poškodzujú ju. Veľmi často opozícia a ľudia nespokojní s vládou využívajú sankcie ako dôvod na žiadosť demisie vlády.

Tento naratív sprevádzal takzvaný whataboutismus. Krajne pravicová strana Republika namiesto zbraní pre Ukrajinu žiada pomoc pre Slovákov postihnutých rastúcimi cenami.

Často sa spomína aj demilitarizácia Slovenska. Podľa facebookového príspevku generála Viktorína sa vláda SR zbavuje systému S-300, húfnice Zuzana, stíhačiek a tankov preto, aby súčasná vláda zarobila peniaze.

Neskôr sa špekulatívne pýta: „Komu to vyhovuje? Kto za tým stojí?” Aj keď sú tieto otázky očakávateľné, nie je dôvod na paniku z dôvodu demilitarizácie. Slovensko má stále kľúčové technológie a NATO pomáha pri pokrytí oblastí, ktoré Slovensko poskytlo Ukrajine. Napríklad, keď Slovensko darovalo Ukrajine obranný systém S-300, dostalo na oplátku obranné systémy Patriot.

Rusko – vysnívaná krajina, Putin – vysnívaný prezident

Proruskí aktéri sa snažia vykresliť Rusko ako najlepšiu krajinu a presadzujú ilúziu, že Vladimir Putin má obrovskú podporu po celom svete.

Podľa jednej facebookovej stránky „sa v celom Rusku obnovujú pionierske tábory, stavajú sa nové školy, bilióny rubľov pôjdu na vedu, ktorá bude najlepšia na svete, pracujúci ľudia a dôchodcovia budú mať bezplatné turistické výlety po území Ruska.”

Ďalší príspevok s popisom „z pera V.V. Putin“, tvrdí, že Rusko bolo znovu nútené obetovať životy na obranu sveta pred nacizmom a fašizmom. Žiada „každého človeka, ktorý chce žiť a pracovať v mieri”, aby pomohli Rusku vysporiadať sa s „nacistickými jastrabmi“ USA a NATO.

Tieto vyhlásenia sú však v rozpore s realitou. Propagandisti v Kremli používajú tieto naratívy dlhodobo, jeden veľmi častý je o tom, že Západ nespravodlivo obklopuje Rusko. To nie je pravda, keďže Ruská federácia zdieľa len 6 % svojich hraníc s NATO, ktorého podstatou je byť obrannou alianciou.

Facebooková stránka ‚Hoaxy a podvody – Polícia Slovenskej republiky‘ vytvorila sériu titulkov s názvom ‚mrazivé fakty o Rusku‘, ktoré ukázali, že milióny Rusov nemajú prístup k výhodám, ktoré Európania považujú za samozrejmosť, ako je teplá voda, respektíve sociálne zariadenia.

Dezinformácie o Covid-19 sú stále prítomné…

Dezinformačná scéna nezabudla na pandémiu Covid-19 a neustále zdieľala rôzne konšpiračné teórie o vakcínach či samotnej chorobe. Zdroje dezinformácií však zostali viac-menej rovnaké.

Dezinformačný portál „Zem a Vek“ prišiel s vyhlásením, že na slovenskom obyvateľstve je páchaná genocída. Podľa článku „fenomenálny nárast úmrtí nastal až po niekoľkých vlnách násilného hromadného testovania obyvateľstva. Tento akt napĺňa skutkovú podstatu trestného činu genocídy obyvateľstva.“

Dezinformačný kanál v článku tvrdí, že úmrtia pred testovaním boli percentuálne oveľa menšie. Neexistujú žiadne vedecké dôkazy pre tvrdenia, že testovanie spôsobuje zdravotné problémy alebo smrť.

Ďalší problematický zdroj „Bádateľ“ prišiel s vyjadreniami, že vakcíny proti Covid-19 zabíjajú imunitný systém a postvakcinačné komplikácie privedú zdravotníctvo do kolapsu. Posilňovacie dávky nazvali „absolútne šialeným a nebezpečným nezmyslom“, ktorý spôsobuje vážne zdravotné problémy. Bádateľ recykloval aj naratív o graféne vo vakcínach. Podľa názvu článku „Nikto nie je v bezpečí: Zaočkovaní jedinci môžu prenášať grafén na neočkovaných.“

Toto tvrdenie bolo vyvrátené už v roku 2021.

… a používa sa v naratívoch o Ukrajine v súvislosti s biolaboratóriami

Opäť tiež prehovorila molekulárna genetička Soňa Peková, ktorá bola významnou postavou dezinformačnej scény súvisiacej s pandémiou. Teraz prosí ľudí, aby sa modlili za Putinovo zdravie, keďže ostreľoval biologické laboratóriá na Ukrajine. Vďaka tomu sa podľa nej smrtiace patogény nerozšíria.

To by mohlo ukázať, že dezinformační aktéri zameriavajúci sa na Covid-19 začínajú zdieľať nepravdivé tvrdenia o vojne na Ukrajine. Oba tieto naratívy majú pravdepodobne rovnaké publikum.

Podľa ďalšieho naratívu zdieľaného na Facebooku USA vyvíja vírus, ktorý údajne dokáže zabiť polovicu Slovanov a dve tretiny ázijskej populácie. Američania sa údajne pokúšali šíriť vírus migrujúcimi vtákmi. Naratív o amerických biologických laboratóriách je prítomný už dlho a teraz bol aplikovaný na vojnu na Ukrajine.

Zdá sa, že konšpirátori a dezinformátori upriamili väčšinu svojej pozornosti na Ukrajinu, no stále sa snažia tieto témy prelínať, napríklad tým, že práve laboratóriá na Ukrajine mali šíriť Covid-19.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze STRATPOL – Strategic Policy Institute a Slovak Security Policy Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/