DISINFO REPORT – 104. týždeň

Vitajte pri čítaní 104. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Ruský QAnon – časť hnutia vojnu na Ukrajine obhajuje, časť kritizuje Putina

Väčšina stúpencov QAnonu vníma ruského prezidenta Vladimíra Putina pozitívne už od vzniku konšpiračného hnutia a považuje ho za hrdinu. Po ruskej invázii na Ukrajinu však niektoré ruské kanály QAnonu dali jasne najavo, že nestoja na strane svojho prezidenta. Deň po napadnutí Ruska jeden z najpopulárnejších kanálov na Telegrame vyzval na „mier a lásku všetkým“ a na ruských vojakov tiež naliehal, aby nebombardovali a nestrieľali do Ukrajincov. Viac v článku

Kremeľ pritvrdzuje proti oponentom. Snaží sa zničiť „piatu kolónu“

Kremeľ od začiatku invázie na Ukrajinu stupňuje boj proti tzv. „piatej kolóne“. Má ísť o jednotlivcov a skupiny podporované Západom, ktoré usilujú o protištátnu činnosť. Nástrojom na ich zastavenie je cenzúra, postihovanie názorov, ktoré nie sú v súlade s oficiálnymi informáciami, či iné stratégie politickej represie. Viac v článku.

Zem a Vek a Bádateľ zavádzajú o vakcínach proti Covid-19 na základe nesprávne interpretovaných dát

Zem a Vek a Bádateľ publikovali zavádzajúce články o účinnosti vakcín proti Covid-19. V obidvoch príspevkoch autori tvrdili, že vakcíny zvyšujú riziko nákazy, hospitalizácie a úmrtia na toto ochorenie na základe dezinterpretovaných britských vládnych dát. Dokumenty v skutočnosti dokazujú, že vakcíny sú efektívne. Viac v článku.

Kyberkriminálnici sú pri útokoch na bežných ľudí vynaliezaví

S novými technológiami a službami sa stále väčšia časť našich životov odohráva v digitálnom priestore. Niektoré činnosti tak pre nás môžu byť jednoduchšie, ale musíme byť pripravení čeliť aktuálnym hrozbám. S tými sa stretávajú aj banky a ich klienti. Aké formy útokov zaznamenávajú banky vo všeobecnosti? Ako sa správať tak, aby sme sa nestali obeťami podvodníkov? Na čo by si mali dávať ľudia pozor? A na koho sa má klient obrátiť, ak má podozrenie, že sa stal obeťou? Na otázky v novej epizóde odpovedá manažér bezpečnostných rizík v Tatra banke Jozef Úroda.

Špionážna operácia čínskych hackerov a únik zdravotníckych dát

Ruská platobná služba QIWI sa stala cieľom ransomvérového útoku a krádeže dát, ktoré boli následne zverejnené. Bezpečnostní výskumníci odhalili rozsiahlu špionážnu kampaň a spoločnosť Google umožní na dožiadanie odstrániť niektoré údaje z výsledkov vyhľadávania. Viac tu

Krátko z domova a zo sveta

 • Elon Musk potvrdil, že by zrušil zákaz Twitteru voči bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Tomu bol účet zablokovaný krátko po tom, ako 6. januára 2021 vtrhol dav Trumpových priaznivcov do amerického Kapitolu, pričom oficiálnym dôvodom bolo „riziko ďalšieho podnecovania násilia“.
   
 • Vyšetrovanie ukázalo, že za kybernetickým útokom, ktorý prerušil satelitnú komunikáciu na Ukrajine v hodinách pred inváziou 24. februára, stála ruská vláda. Útok bol zameraný na systém prevádzkovaný kalifornskou spoločnosťou Viasat, ktorá poskytuje vysokorýchlostné satelitné komunikačné služby, využívané ukrajinskou vládou.
   
 • Čína začala cenzurovať generálneho riaditeľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) po tom, čo čínsku pandemickú politiku „Zero COVID“ označil za neudržateľnú. Čínski predstavitelia tak dodržali svoj sľub o umlčaní tých, ktorí spochybňujú prístup krajiny k zvládaniu pandémie. 
   
 • Slovensko si v rebríčku slobody médií vytvorenom organizáciou Reportéri bez hraníc (RSF) polepšilo o osem priečok. Podľa Pavla Szalaia, člena RSF, je dôvodom pokrok v boji za spravodlivosť po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. 
   
 • Španielsky novinár je podozrivý z proruskej špionáže. Kvôli údajnej spolupráci s GRU trávi už 10. týždeň v poľskej väzbe. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk