Organizácie, ktoré šíria dezinformácie o konverzných terapiách stále prosperujú. Na vine sú technologickí giganti

Podľa dvoch nových správ neziskovej organizácie Global Project Against Hate and Extremism (GPAHE) sa technologickým gigantom nepodarilo odstrániť anti-LGBT skupiny, ktoré šíria dezinformácie o konverzných terapiách. Autori tvrdia, že vyhľadávacie algoritmy umožňujú prístup k škodlivým materiálom, a to najmä v neanglofónnych krajinách.

Konverzná terapia je kontroverzná praktika, ktorá usiluje o zmenu sexuálnej orientácie alebo rodovej identity človeka. Kvôli jej diskriminačnej povahe a nehumánnosti používaných postupov ju odsúdili mnohé ľudskoprávne organizácie a lekárske asociácie. 

Podľa Americkej lekárskej asociácie (AMA) sú konverzné terapie neúčinné a založené na „nepodloženej mylnej predstave o sexuálnej orientácii a rodovej identite“. V roku 2020 Organizácia spojených národov (OSN) túto praktiku označila za „mučenie“ a „hrubé porušovanie ľudských práv“. Zároveň vyzvala k jej globálnemu zákazu.

Napriek tomu, že sú tieto terapie vo viacerých krajinách sveta nezákonné a všeobecne odsudzované, anti-LGBT organizácie pokračujú v ich propagovaní online.

Dve nedávno zverejnené správy neziskovej organizácie Global Project Against Hate and Extremism (GPAHE) dokazujú, že i napriek prísľubom najväčších technologických gigantov ako Google a Meta, sa týmto spoločnostiam nedarí bojovať proti nebezpečnému obsahu týkajúceho sa konverzných terapií, a to najmä v jazykoch iných ako angličtina.

Snahy technologických gigantov nie sú dostatočné

V roku 2020 sa platformy Facebook a Instagram zaviazali k zakázaniu všetkých materiálov propagujúcich konverznú terapiu. Platformy tiež prestali odporúčať dezinformačný obsah súvisiaci s praktikou, vrátane svedectiev o jej účinnosti.

V približne rovnakom čase Twitter uviedol, že príspevky súvisiace s konverznou terapiou spadajú pod „úmysel ublížiť“, a preto sú po nahlásení ihneď odstránené.

Pri vyhľadávaní pojmu „konverzná terapia“ v angličtine prostredníctvom Google sa užívateľom zväčša zobrazujú stránky, ktoré praktiku odsudzujú a odkazujú na užitočné informácie.

Podľa autorov prvej správy GPAHE však mnohí zástancovia konverzných terapií strategicky používajú iné pojmy. To im umožňuje benefitovať zo slabých stránok vyhľadávacích algoritmov. Konverznú terapiu nahradila „reintegratívna terapia“ a využíva sa slovné spojenie „nechcená príťažlivosť pre rovnaké pohlavie“.

Vyhľadávanie týchto výrazov už neukáže filtrovaný obsah, ale veľké množstvo škodlivých dezinformácií. V horších prípadoch ide o priame odkazy na stránky poskytovateľov terapie.

Výskum organizácie ďalej odhalil, že obsah šíriaci sa na online platformách a výsledky vyhľadávania v iných jazykoch ako v angličtine sú často oveľa horšie.

Iný jazyk, iný svet

Správa zdôrazňuje, že je až „znepokojivo ľahké“ nájsť súvisiaci anti-LGBT obsah na najväčších internetových platformách, ak vyhľadávacím jazykom nie je angličtina.

Obzvlášť v Keni je rozdiel vo výsledkoch medzi angličtinou a svahilčinou značne problematický. Kým vyhľadávanie v angličtine vedie k zväčša regulovanému obsahu, vo svahilčine výsledky odkazovali na nebezpečné dezinformácie. Tie zosmiešňujú LGBT komunitu a propagujú konverznú terapiu ako seriózny liečebný postup.

Hľadaný výraz „gay liečebná terapia“ vo svahilčine doviedol užívateľov na stránku na Wikipédii, ktorá porovnáva homosexualitu s pedofíliou.

V španielčine viedlo vyhľadávanie pojmu „nechcená príťažlivosť k rovnakému pohlaviu“ na YouTube k obsahu od amerických anti-LGBT skupín. Jednou z nich je Family Watch International (FWI), ktorá je známym zástancom konverznej terapie.

Autori správy GPAHE spomínajú aj výskum agentúry Reuters, ktorý bol vykonaný na Facebooku v arabštine. Ten dokazuje, že dezinformačný obsah, ktorý podporuje konverzné terapie, je na platforme nefiltrovaný a rozsiahly. Taktiež upozorňuje na neochotu spoločnosti pri jeho odstraňovaní.

Druhá správa GPAHE profiluje 25 globálnych aktérov, ktorí propagujú konverznú terapiu v angličtine, španielčine, nemčine a svahilčine. Zdôrazňuje pritom, že toto číslo sa ani zďaleka nepribližuje skutočnému počtu.

„Technologické spoločnosti vkladajú väčšinu svojich zdrojov do ochrany užívateľov, ktorí žijú v anglicky hovoriacich krajinách. Ľudia hovoriaci inými jazykmi sa tak môžu dostať k oveľa menej regulovanému a nebezpečnému obsahu,“ uviedli Heidi Beirich a Wendy Via, autorky správ a spoluzakladateľky GPAHE.

Zároveň dodali, že „kým online vyhľadávania nevedú ľudí iba k dôveryhodným informáciám o nebezpečenstvách konverznej terapie, technologické spoločnosti sa podieľajú na šírení dezinformácií a anti-LGBT nenávisti.“

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/