Svetová pandémia ukázala že dezinformácie sa zo sociálnych sietí dajú odstrániť ľahko

Do boja proti koronavírusu sa púšťajú aj technologickí giganti. Opatrenia majú zamedziť šíreniu dezinformácií a samotného ochorenia. Efektívne zásahy proti šíreniu dezinformácií doteraz prezentovali ako neuskutočniteľné. Vyhovárali sa predovšetkým na technické obmedzenia. Súčasná krízová situácia však ukázala, že tomu tak celkom nebolo.

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus minulý mesiac povedal, že dezinformácie sú rovnako nebezpečné ako COVID-19. Počas prejavu na tohtoročnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii uviedol: „Nejde len o boj proti epidémii, bojujeme s infodémiou. Falošné správy sa šíria rýchlejšie a ľahšie ako tento vírus, zároveň sú rovnako nebezpečné.“

Pred niekoľkými týždňami usporiadal najvyšší úradník americkej vlády zodpovedný za technológie Michael Michael Kratsios stretnutie so zástupcami významných technologických firiem, kde hovorili o tom, ako koordinovať spoločné úsilie súvisiace s pandémiou COVID-19 – vrátane boja proti dezinformáciám. Washington Post a Politico informovali, že Biely dom požiadal o spoluprácu spoločnosti Google, Facebook, Amazon, Microsoft, Apple, IBM, Cisco a Twitter.

Firmy sa tak zo dňa na deň začali zaoberať mazaním dezinformačných videí a príspevkov, blokovaním pochybnej reklamy, presmerovaním užívateľov na relevantné zdroje. Implementácia týchto krokov je dôležitá aj v kontexte zvýšeného využívania sociálnych sietí v čase karantény prísnejších vládnych nariadení. 

Twiter už vymazal tweety prezidentov Brazílie, Venezuely a bývalého starostu mesta New York Rudyho Giulianiho, ktoré porušovali novoprijaté pravidlá. V prípade populistického brazílskeho prezidenta Bolsonara pristúpil k odstráneniu jeho príspevku aj Facebook.  

Opatrenia však sprevádzali aj chyby. Facebook napríklad vyhodnocoval niektoré relevantné a užitočné príspevky o COVID-19 ako spam a legitímne informácie sa k užívateľom nedostali.

Zasiahnuť proti dezinformáciám nie je tak zložité ako firmy hovorili

Prijaté kroky technologických gigantov sú určite na mieste. Mnohé dezinformácie spojené s koronavírusom môžu mať dopad ľudské zdravie. 

Obrat v odstraňovaní dezinformácií je pozitívny, no zarážajúci zároveň. Súčasná krízoa totiž odhalila, že za doterajšou nečinnosťou spoločností v boji proti dezinformáciám nestáli technické obmedzenia, ale zjavná neochota prijímať zásadné opatrenia. Prečo sa však k nim nepristúpilo oveľa skôr?

Náš spoločný online priestor je už niekoľko rokov zahltený najrôznejšími zdravotníckymi dezinformáciami ktoré môžu mať negatívny efekt na zdravie občanov. Nehovoriac o iných typoch, ktoré šíria národnostnú, či etnickú nenávisť, útočia na médiá, čí občiansku spoločnosť, podmývajú piliere spoločenskej súdržnosti, priamo ohrozujú súčasné zriadenie či naše euroatlantické smerovanie. 

Jedým z mála pozitív, ktoré pandémia koronavírusu priniesla je pohľad na to, do akej miery sú veľké spoločnosti skutočne schopné regulovať svoje platformy a vynucovať vlastné pravidlá.

Keď sa súčasná situácia upokojí a svet sa čiastočne vráti do starých koľají, technologické firmy sa pri debate o boji proti dezinformáciám nebudú môcť schovávať za frázy, ako doteraz. Vlády a organizácie, ktoré dlhodobo poukazujú na ich nedostatočnú snahu riešiť tento zásadný problém, získali precedens ktorým na firmy zatlačia.

Študent magisterského stupňa Medzinárodných vzťahov na Masarykovej univerzite v Brne | Počas bakalárskeho štúdia na FSS absolvoval tiež odbor Bezpečnostných a strategických štúdií | Zaujíma sa o problematiku hybridných hrozieb, vojenstva a vojenských technológií | Absolvoval odbornú stáž na odbore bezpečnostnej politiky (OBEP) na Ministerstve zahraničných vecí SR a odbornú stáž v Kancelárii štátneho tajomníka Ministerstva obrany Slovenskej republiky | Je členom redakcií antipropaganda,sk a securityoutlines.cz.