Facebook odstránil antivaxerskú dezinformačnú sieť napojenú na ruskú firmu. Zaočkovaní ľudia sa mali meniť na šimpanzov

Obrázok: Flickr

Facebook odstránil sieť zameranú na šírenie dezinformácií ohľadom vakcín proti COVID-19. Za kampaňou stojí Fazze, firma operujúca z Ruska, ktorá sa už v minulosti snažila podplácať európskych influencerov, aby šírili hoaxy o očkovaní.

Sieť, ktorú Facebook odstránil, vypúšťala na sociálne siete nepravdivé a zavádzajúce informácie o očkovaní a západných vakcínach a podkopávala dôveru v protipandemické opatrenia po celom svete.

Dezinformácie sa objavovali najmä vo forme meme obrázkov a komentárov. Tieto príspevky spochybňovali bezpečnosť západných vakcín, predovšetkým tých od firiem Pfizer a AstraZeneca.

Pomocou kampane sa jej tvorcovia napríklad pokúšali presvedčiť verejnosť, že vakcíny od AstraZeneca menia ľudí na šimpanzov. Využívali pritom známe scény z filmu Planéta opíc.

Dezinformácie boli boli zamerané na užívateľov v Indii, Latinskej Amerike a v USA.

Dve fázy kampane

Podľa vyšetrovania Facebooku kampaň prebehla v dvoch fázach.

Prvé štádium sa odohralo v novembri a decembri 2020, kedy vlády po celom svete schvaľovali vstup vakcín na domáce trhy. Dezinformačné príspevky preto spochybňovali bezpečnosť vakcín a zveličovali ich vedľajšie účinky.

Druhá fáza bola zahájená v máji 2021, po tom čo americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil očkovanie pre deti od 12 rokov. O rovnakej záležitosti sa tomto období diskutovalo tiež v Európskej únii a v Brazílii. Kampaň teda cielila na spochybnenie bezpečnosti vakcín pre adolescentov.

Na šírenie dezinformácií boli využité viaceré stratégie

Dezinformácie boli uverejnené na platformách ako Facebook či Instagram. Obsah bol následne ďalej „recyklovaný“ na ostatných sociálnych sieťach či internetových platformách. 

Rovnaké zavádzajúce informácie boli publikované napríklad na Reddite, Medium či change.org.

V rámci dezinformačnej kampane bola využitá tiež sieť falošných profilov a stránok.

Zároveň boli oslovení mnohí influenceri z platforiem Instagram, Youtube či TikTok, aby propagovali zavádzajúci obsah a používali hashtagy podporujúce dezinformačné naratívy.

Facebook na svojej platforme identifikoval a vymazal 65 účtov a 243 účtov na Instagrame. 

Tie boli súčasťou dezinformačnej siete napojenej na britskú marketingovú spoločnosť Fazze. Podľa dostupných informácií operuje z Moskvy a je súčasťou ruskej spoločnosti AdNow.

Fazze sa usilovala podkopať dôveru vo vakcíny aj v Európe

Spoločnosť Fazze sa dostala na titulky už v máji tohto roku, keď sa pokúšala podplatiť nemeckých a francúzskych youtuberov, influencerov a blogerov, aby verejne odsúdili vakcíny Pfizer-BioNTech ako zdraviu škodlivé.

Za diskreditáciu západných vakcín mali dostať štedrú finančnú odmenu. Vyplatiť ju mala údajne britská firma Fazze, ktorá podľa zistení novinárov v skutočnosti nikdy v Británii zaregistrovaná nebola. 

Podľa profilov na LinkedIn mala väčšina zamestnancov pracovné skúsenosti z Ruska.

Facebook strpčuje život aj tým, ktorí sa šírenie dezinformácií snažia zastaviť

Zatiaľ čo odstránenie dezinformačnej siete vzbudzuje u väčšiny pozitívne reakcie, nedávne zablokovanie účtov výskumníkov z New York University (NYU) sa s nadšením nestretlo. 

Akademikom, ktorí skúmali transparentnosť politických reklám a šírenie dezinformácií na Facebooku, totiž zmarili celý projekt.

Akademici používali doplnok internetového prehliadača „Ad Observer“, ktorý zbieral dáta súvisiace s politickou reklamou. Tie sa následne využívali na odhaľovanie trendov a problémov sociálnej siete.

Facebook uviedol, že výskumníci porušovali podmienky platformy, keďže zbierali dáta bez súhlasu užívateľov. Spoločnosť navyše ponúkla akademikom iné nástroje na zber a analýzu dát.

Tím z NYU sa, naopak, obhajuje, že prehliadač nezbiera žiadne osobné identifikačné údaje. Ponúknuté dátové súbory sú podľa nich filtrované a majú systémové chyby, čo znemožňuje nezávislý výskum.

Akademici z NYU sú presvedčení, že ich blokácia na platforme je namierená proti ich výskumnej činnosti, keďže často poukazovali na pochybenia Facebooku. 

Ku kritikom sa pridal aj predseda Senátneho výboru pre spravodlivosť Mark Warner, ktorý konanie Facebooku označil za hlboko znepokojivé.

Vyštudovala medzinárodné vzťahy na Karlovej univerzite v Prahe so zameraním na vnútroštátne a medzinárodné konflikty. Aktuálne sa venuje témam zaoberajúcim sa informačnou bezpečnosťou a problematike regulácie online platforiem. Kontakt: katarina.drevena@infosecurity.sk