Antivakcinačná kampaň v západnej Európe – stojí za ňou Rusko?

Zdroj: Flickr.

Viacero francúzskych a nemeckých influencerov, blogerov a youtuberov venujúcich sa medicínskym témam zverejnilo záhadnú ponuku, ktorú dostali od marketingovej spoločnosti Fazze. Tá im ponúkala štedrú finančnú odmenu za to, ak v krátkom videu verejne odsúdia vakcínu Pfizer-BioNTech ako škodlivú a zdraviu nebezpečnú. Ako sa postupne ukazuje, seriózne sa tváriaca spoločnosť Fazze má pravdepodobne väzby na Moskvu.

Neviditeľné sponzorstvo

Podľa správ a príspevkov od oslovených influencerov im spoločnosť Fazze sľúbila vyplatenie niekoľkých tisícok eur za zdiskreditovanie americko-nemeckej vakcíny. Presnejšie mali na svojich účtoch zverejniť informáciu o tom, že táto vakcína je 3-krát nebezpečnejšia ako vakcína od AstraZeneca a spôsobuje obrovské množstvo úmrtí. Ako to už býva, súčasťou kampane mala byť aj priama kritika mainstreamových médií a Európskej únie – mali totiž vyhlásiť, že mainstream tieto informácie úmyselne tají a že Európska únia o týchto rizikách vie, ale chce podporiť západné farmaceutické firmy za cenu zdravia svojho vlastného obyvateľstva.

V samotnej ponuke boli influenceri ubezpečení, že peniaze nebudú problém a že Fazze na túto informačnú kampaň dostatočný finančný rozpočet“. Na otázky, odkiaľ tieto peniaze majú, však neodpovedali. Vo Fazze si totižto dávali veľký pozor na to, aby ich s antivakcinačnou kampaňou nik nemohol spojiť – podmienkou vyplatenia odmeny bolo aj to, že influenceri tieto názory predstavia ako svoje vlastné so „zanietením a vášňou“. Sponzorovanie zo strany Fazze tak malo zostať utajené.

Moskovský patronát

O akú spoločnosť sa vlastne jedná? Podľa doterajších oficiálnych informácií je Fazze anglická marketingová spoločnosť so sídlom v Londýne, zaoberajúca sa sponzorovaním osôb aktívnych na sociálnych sieťach. Slovo „doterajšie“ nebolo vybrané náhodne – krátko po zverejnení tohto škandálu sa z jej oficiálnej stránky vytratili všetky kontaktné údaje, vrátane adresy. Ako zistil aj jeden z oslovených influencerov, na predtým uvedenej adrese nijaká marketingová spoločnosť určite nesídli. Nachádza sa tu totiž centrum laserovej chirurgie.

Noviny Le Monde tiež odhalili, že spoločnosť Fazze nebola vo Veľkej Británii vôbec zaregistrovaná. Jej zamestnancov však spája úplne iná krajina – Rusko. Predtým, ako si jej pracovníci z LinkedIn a iných sociálnych sietí zmazali svoje účty, tak z nich oslovení influenceri zistili, že všetci zbierali pracovné skúsenosti v Rusku. Na profile riaditeľa Fazze bola dokonca ako hlavné miesto výkonu jej činnosti uvedená Moskva. Nielen influenceri, ale aj médiá tak začínajú čoraz viac pracovať s teóriou, že Fazze slúži ako krycia spoločnosť pre kremeľské kampane v západnej Európe.

Česť nadovšetko

Výber Francúzska ako hlavného cieľa nebol náhodný. Táto krajina dlho patrila medzi najskeptickejšie štáty vo svete čo sa týka vakcinácie a jej bezpečnosti. Provakcinačné kampane tu boli tiež výrazne slabšie ako v okolitých krajinách – ako uviedla francúzska vláda, väčší dôraz bol kladený na dlhé konzultácie a študovanie pokynov farmaceutických firiem o používaní ich vakcín. Priestor na sociálnych sieťach dostávali najmä skeptici a dezinformátori, ktorých vláda viac-menej ignorovala. Výsledkom je, že Francúzsko je voči dezinformáciám ohľadom očkovania omnoho citlivejšie než jeho susedia.

Olivier Véran, francúzsky minister zdravotníctva, tvrdo skritizoval snahu zdiskreditovať vakcínu Pfizer-BioNtech. Jedná sa podľa neho o nezodpovedné a nebezpečné správanie, ktoré ohrozuje zdravie ľudí. Francúzska vláda zároveň vyjadrila chválu a vďaku všetkým, ktorí túto podmienku odmietli a zverejnili ju.