Prokremeľské weby sa nás opäť snažia presvedčiť, že Rusko nikdy nepoužívalo energiu ako nástroj nátlaku. Za súčasnú krízu vraj môže EÚ a v konečnom dôsledku nemajú existovať žiadne skutočné alternatívy k ruským dodávkam.
Nechýbali ani dezinformácie spojené s napätím na Ukrajine, obhajovanie imperialistických krokov Moskvy či útoky na slovenskú vládu za jej prozápadnú orientáciu.
Hlavný denník
Spúšťačom novej vlny dezinformácií spojených s energetikou je rekordný nárast cien plynu, ktorý nastal po tom čo Moskva pozastavila svoje dodávky cez plynovod Jamal-Európa. Reverz dodávok prichádza v čase dokončovania výstavby plynovodu Nord Stream 2, ktorý v dodávkach do Európy obchádza Ukrajinu.
Niektoré krajiny tvrdia, že tieto aktivity spolu súvisia a Kremeľ si takýmto spôsobom snaží vynútiť urýchlené spustenie nového plynovodu. Rusko však opakovane poprelo akúkoľvek súvislosť medzi tokmi z Jamalu a výstavbou plynovodu Nord Stream 2.
I napriek tomu, že Moskva tvrdí, že nesleduje politické ciele, proruské weby opakovane vyzdvihujú „priaznivý“ vplyv obmedzenia toku na zmeny politických postojov k Rusku. Nová zima vraj má „svoje čaro“, pretože pomohla vyčistiť Nemcom hlavu a schladiť rusofóbov, zatiaľ čo „vojnovým štváčom akosi sklaplo“.
Ako sme tomu boli svedkami už v minulosti, ťarcha viny je znova prenášaná na EÚ. Príčinou súčasnej krízy má byť opäť energetická koncepcia Európskej únie. Za všetkými problémami má byť Zelená dohoda, ktorá je opisovaná ako naivná kampaň proti CO2.
EÚ sa podľa dezinformátorov vyznačuje neschopnosťou zvládnuť akúkoľvek krízu a zároveň neobmedzenou schopnosťou akúkoľvek krízu vyprovokovať.
Hlavným terčom kritiky a posmechu je práve zelená politika EÚ. Tej sa vyčíta, že vyvíja extrémny tlak na zmeny v energetike v čase, keď celý svet prechádza obdobím neistoty a dokonca hroziacej alebo už existujúcej energetickej chudoby.
Špecifickými cieľmi útokov boli vlády Poľska a Ukrajiny, ktoré v otázkach energetiky údajne zaslepene a servilne pritakávajú EÚ a privádzajú tak svoje krajiny ku katastrofe.
Samotný Hlavný denník prichádza s niekoľkými katastrofickými scenármi, ktoré majú nastať pokiaľ EÚ neupustí od svojej „rusofóbnej“ politiky. Na rad má prísť zatváranie fabrík, extrémne zdražovanie, chýbajúce základné komodity či časté výpadky prúdu. Jedinou šancou ako sa údajne dá kríze vyhnúť je prestať s politizovaním energetického sektora a urýchliť certifikáciu a spustenie plynovodu Nord Stream 2.
Ani počas Vianoc sa však Hlavný denník nezabudol vyjadriť k vývoju udalostí na Ukrajine, výrazné zmeny v naratívoch sme však nezaznamenali. V popredí figurovalo najmä nedávne ruské ultimátum adresované USA a NATO požadujúce „bezpečnostné záruky“.
Ultimátum bolo prezentované ako akási veľkorysá koncepcia mierového vývoja v Európe. Garantom európskeho mieru je v tomto prípade samozrejme Rusko. Západ ako zvyčajne hrá úlohu imperiálnej mocnosti, ktorá túži rozmiestniť americké rakety v strednej a východnej Európe. Podľa Hlavného denníka však toto ultimátum zabralo a Západ sa predháňa v tom, aby rokoval s Ruskom.
Hlavné správy
Témy energetiky sa, i keď len okrajovo, držali aj Hlavné správy. V tejto súvislosti prinášajú vyjadrenia Putina. Ten v súlade s dlhodobou rétorikou Kremľa obviňuje z krízy EÚ a vyzýva na urýchlené spustenie plynovodu Nord Stream 2.
Ťažiskovou témou Hlavných správ však aj naďalej ostáva Ukrajina. Verné svojej povesti miestnej „tlačovej kancelárie Kremľa”, prinášajú zavádzajúce výroky mnohých ruských štátnych predstaviteľov.
Objavili sa klasické klamlivé tvrdenia Putina, že „Západ v 90. rokoch sľuboval, že NATO sa na východ nerozšíri ani o palec“. Jedná sa o opakovanú dezinformačnú tézu, keďže takýto sľub NATO Rusku nikdy nedalo.
Podľa Hlavných správ „Rusko už nemá kam ustúpiť a musí sa brániť pred expanziou NATO na východ“. V jednom z článkov sa píše, že pokiaľ Západ nepristúpi na požiadavky Kremľa, Rusko sa bude musieť „brániť útokom na Ukrajinu“.
Citovaný bol aj ruský minister obrany, Sergej Šojgu, ktorý obvinil amerických žoldnierov z príprav útoku na Donbas pomocou chemických zbraní. K svojim tvrdeniam však minister neposkytol žiadne dôkazy. Prokremeľské weby už dlho obviňujú Spojené štáty, ako aj Ukrajinu z prípravy chemických útokov, akékoľvek dôkazy vždy absentujú.
Hlavné správy taktiež pokračujú vo vytváraní dojmu, že v prípade akéhokoľvek konfliktu by Ukrajina a Západ nevyhnutne ťahali za kratší koniec. Kľúčovým je najmä marginalizovanie vojenskej sily členských štátov NATO. Tie podľa nich „predvádzajú absolútny nedostatok koordinácie a neskúsenosť“.
V tejto súvislosti sa objavil aj článok útočiaci na hodnoty západnej spoločnosti. V texte sa tvrdí, že „politika diverzity a inkluzivity, panujúca v americkej armáde, by pre ňu mohla byť v prípade rusko-ukrajinskej konfrontácie katastrofou“. Tieto hodnoty majú americkú armádu údajne demoralizovať a rozdeľovať. Ruská armáda je na druhej strane prezentovaná ako silnejšia a nadradenejšia vďaka „kompetentným reformám“.
Extraplus
Aktívnym v šírení proruských naratívov bol aj portál Extraplus. Okrem nekritického preberania rétoriky ruských štátnikov však opäť dostávajú priestor aj slovenskí obdivovatelia Kremľa.
Portál zdieľal trojicu vyjadrení europoslanca Milana Uhríka na tému obrannej spolupráce medzi Slovenskom a USA. Poslanec vládu obviňuje z toho, že chce „Slovensko zapredať americkej armáde“ a urobiť z neho „baranidlo proti Rusom“. Modernizácia letiska Sliač je zasa interpretovaná ako „de facto“ odovzdanie slovenského územia americkej armáde.
Letisko Sliač je dlhodobým a vďačným subjektom mnohých dezinformačných článkov a príspevkov. Na dezinformačných weboch sa pravidelne objavujú rôzne konšpiračné teórie, ktoré posúvajú latku absurdnosti čoraz vyššie, počnúc využitím letiska na bombardovanie rivalov USA, až po povolenú okupáciu nášho územia.
Samotné hromadenie ruských vojsk pri ukrajinských hraniciach je podľa poslanca výplod „protiruskej rétoriky“ politikov, ktorí „si z protiruského štvania urobili doslova politické živobytie“.
Rovnakú líniu drží aj ďalší citovaný, ktorým je známy politik a neúspešný prezidentský kandidát, Eduard Chmelár. Ten obavy z možnej invázie považuje za „propagandu“ a „poplašné správy“ založené na „paranoji a lžiach“, pričom generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga nazýva fanatikom.
Náklonnosť oboch citovaných ku Kremľu a jeho autoritatívnemu režimu je viac než očividná. Obaja sa radia k neskrývaným obdivovateľom Ruska a svojimi výrokmi dlhodobo jasne vyjadrujú inklináciu k hodnotám a režimu, ktoré odporujú prozápadnej orientácií Slovenska. Ich často opakované názory a vyhlásenia sú až nápadne podobné jednoduchým prokremeľským dezinformačným naratívom.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/