Kotleba varuje pred možnou americkou okupáciou letiska Sliač

Poslanec Marian Kotleba zverejnil začiatkom minulého týždňa príspevok, v ktorom varuje pred chúťkami Američanov na letisko Sliač. Majú sa tu konať vojenské cvičenia armády USA, ktoré dokazujú ich vlastníctvo letiska. Toto celé sa má odohrávať pod rúškom tajností a lží, aby sa to nedozvedela verejnosť, ani členovia opozície. Realita je však úplne iná.

Marian Kotleba vešia na budovu v Banskej Bystrici nápis Stop NATO. Obrázok: Wikimedia Commons.

Už samotná informácia o tom, že sa na základni Sliač nachádzajú americké vojská je položená nesprávne a preformulovaná tak, aby vyvolala znepokojenie a odpor.

Ministerstvo obrany SR poskytlo v tejto veci vyjadrenie pre Infosecurity.sk. Podľa neho sa na letisku Sliač skutočne nachádza vrtuľníková jednotka spojeneckých síl. Nejedná sa však iba o vojakov z USA, ale aj z ostatných krajín V4.

Okupácia sa nekoná

Rozhodne sa nemôžeme rozprávať ani o „anexii“ nášho letiska tak, ako to vo svojom príspevku naznačuje pán Kotleba. Prítomnosť jednotky je totiž spojená s každoročným cvičením Slovenský štít, ktoré organizuje Slovenská republika.

Ministerstvo obrany vo vyjadrení k situácii na Sliači poukazuje na fakt, že všetky aktivity zahraničných ozbrojených síl na území Slovenska sú v súlade s našou legislatívou a sú vopred oznámené. Oznámenia o obranných vojenských cvičeniach a presunoch zahraničných vojsk sú uverejňované na stránkach ministerstva a denných spravodajstiev. Ministerstvo obrany ubezpečuje ako občanov SR, tak aj pána Kotlebu, že Sliač aj naďalej ostáva slovenským majetkom.

Obohratá pieseň

Letisko Sliač je vďačným subjektom mnohých dezinformačných článkov a príspevkov. V alternatívnych médiách sa pravidelne objavujú konšpiračné články, ktoré posúvajú latku absurdnosti čoraz vyššie.

Už počas minulého roka bol publikovaný článok o tom, že slovenská vláda dobrovoľne prepustila správu letiska pod USA. Okamžite sa začali skloňovať rôzne následky pre Slovensko, počnúc využitím letiska na bombardovanie rivalov USA, až po povolenú okupáciu nášho územia.

Iba pár mesiacov pred publikovaním „horúcej novinky“ pána Kotlebu sa dokonca objavili dohady, že plánovaná rekonštrukcia sliačskeho letiska má za cieľ vybudovanie jadrovej základne USA. Z nej budú údajne odpaľované hlavice na proruských separatistov na Ukrajine. Všetky tieto dohady sú samozrejme nepravdivé a vždy vyvrátené – či už na profile Polície SR, alebo aj v našich článkoch.

Stará garda konšpirátorov

Komunikácia pána Kotlebu nie je prekvapivá, ani nevídaná. Pán neprávoplatne odsúdený poslanec je známy tým, že si zvyšuje popularitu zastrašovaním, šírením dezinformácií, a spochybňovaním čohokoľvek, čo pokladá za „západnú propagandu“.

Jeho facebookový profil je pravidelne obohacovaný novými príspevkami tohto charakteru. Mnohé tzv. alternatívne médiá jeho slová zdieľajú. Pán Kotleba navyše neuvádza nijaké relevantné zdroje, ktoré by jeho dohady potvrdzovali.

Je nepravdepodobné, že by vyjadrenie Ministerstva obrany pána Kotlebu upokojilo. V oznámených obranných cvičeniach vidí okupáciu z dôvodu, že „obrana slovenského letiska automaticky znamená, že USA obraňujú svoj majetok.“ Je ironické, že hoci v takomto zaujímavom “spojení” vidí značný dôkaz okupácie, tak vo svojom šeku nacistickú symboliku nevidel.