S počtom ruských vojakov na hraniciach s Ukrajinou narastá aj intenzita proruských naratívov

Kremeľ prešiel v súvislosti s obavami Západu z vojenského posilňovania do slovnej ofenzívy, na ktorej participuje aj miestne portfólio dezinformačných webov. Energetická i utečenecká kríza ustúpili do úzadia a hlavným cieľom sa v posledných týždňoch stala Ukrajina.

fake news

V Kyjeve sa hovorí o prevrate a v Moskve zase o „provokáciách“ a „hystérii“. Na východe Ukrajiny, na frontovej línii dlhotrvajúceho konfliktu s proruskými separatistami podporovanými Kremľom, sa dohoda o prímerí porušuje bez následkov takmer denne.

Pozdĺž hranice Ukrajiny sa zase koncentrujú desaťtisíce vojakov a ťažká vojenská technika. Obvinenia a hrozby sa v posledných týždňoch nebezpečne vystupňovali a vyústili do rétoriky z čias Studenej vojny. 

Kým Rusko stupňuje tlak na hraniciach, slovenské dezinformačné weby podporujú jeho naratív. Tie využívajú kombináciu pravdy, polopravdy a klamstva, aby zmiatli a polarizovali spoločnosť. Cieľom je vyvolať nedôveru voči všetkým a všetkému a v konečnom dôsledku spraviť spoločnosť ľahostajnou nielen voči dianiu na Ukrajine, ale aj na poľsko-bieloruských hraniciach.

Hlavný denník

V uplynulých týždňoch sme mali možnosť sledovať stupňujúcu sa prokremeľskú rétoriku namierenú proti Ukrajine a NATO. Tá opakovane obviňuje Ukrajinu z eskalácie napätia a tvrdí, že aliancia (a v širšom ponímaní Západ) provokuje Rusko. Výnimkou nebol ani prvý decembrový týždeň.

Hneď v úvode mesiaca prináša Hlavný denník článok prebratý z ruského portálu Komsomoľskaja Pravda, vlastnený energetickou spoločnosťou ESN Group. Na jej čele stojí Grigorij Berezkin, ktorý má úzke väzby na Gazprom a vládnucu triedu v Rusku.

V článku sa tvrdí, že zámerom „provokácie“ a „hystérie“ NATO je podnietiť Moskvu k odvetným krokom. Podľa tvrdení uvedených v článku, Moskva už dlhodobo varuje NATO pred presúvaním vojsk k jej hraniciam, aby tak predišla eskaláciám napätia – „varovné volania Moskvy však ignorujú.“ Stupňovanie ruskej vojenskej aktivity v blízkosti hraníc je tak interpretované ako primeraná reakcia na kroky Aliancie.

Len nedávno však generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg poznamenal, že podobnú rétoriku Moskva už v minulosti použila na ospravedlnenie intervencie v susedných krajinách. Masírovanie verejnej mienky tvrdeniami, že NATO a USA či samotná Ukrajina pripravujú agresiu voči Rusku, slúži predovšetkým na odpútanie pozornosti od hromadenia ruských ozbrojených síl pozdĺž ukrajinských hraníc. 

Téma Ukrajiny bola obsiahnutá aj v ďalších článkoch. Jeden z nich je naozaj pozoruhodnou interpretáciou nedávnej návštevy riaditeľa CIA Billa Burnsa v Moskve.

Ten v rámci svojej návštevy ruských štátnikov varoval pred stupňovaním vojenského tlaku na Ukrajinu. Hlavný denník však tvrdí, že americkí predstavitelia (vrátane Burnsa), ktorých nazýva zástupcami vplyvných „amerických klanov“, sa chodia v rámci riešenia situácie na Ukrajine „pokloniť do Moskvy.“

K prenášaniu viny na Západ neodmysliteľne patria aj naratívy z prostredia ruského zbrojného priemyslu. Objavilo sa niekoľko článkov o prichádzajúcej ruskej „nadvláde na mori“, nadradenosti jeho zbrojného priemyslu a zaostávajúcich Spojených štátoch. 

Hlavný denník prináša aj článok, ktorého titulok sa dá považovať za ukážkový clickbait: „USA: Rusi nám zlikvidovali vojenskú družicu“. V článku, preloženom z webu Yandex.news stojí, že Rusko pomocou „laserového komplexu“ zostrelilo  americkú družicu. 

Táto informácia je však nepravdivá. I napriek tomu, že generál amerických vesmírnych síl David Thompson potvrdil, že Rusko a Čína dennodenne ohrozujú ich družice, k priamemu zostreleniu nedošlo.

Hlavné správy

Klasickým obsahom Hlavných správ je citovanie výrokov ruských štátnych predstaviteľov. Výnimkou nebol ani minulý týždeň. 

Ako prvá rezonuje séria vyjadrení ruských štátnikov k téme Ukrajiny. V jednom článku zdieľajú vyjadrenie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, v ktorom tvrdí, že sa na Donbase „zvýšil počet západných inštruktorov“. NATO sa tak má pokúšať dotlačiť Ukrajinu „k vojenským dobrodružstvám“. 

V ďalšom článku je zdieľané tvrdenie hovorcu Kremľa Dmitrij Peskova, ktorý uvádza, že presuny vojsk sú výsostnou záležitosťou Ruska, ktoré nemá v úmysloch nikoho ohrozovať. Nechýbal ani výrok Putina o tom, že Rusko „len“ podniká „adekvátne vojenské a technické aktivity“ v reakcii na hrozbu zvonku.

Hlavné správy nezabudli ani na ministra obrany Sergeja Šojgu, ktorý USA a NATO (neprekvapujúco) viní zo zvyšovania napätia kvôli údajným nácvikom jadrovej vojny voči Rusku v blízkosti jeho hraníc. 

Päticu citovaných predstaviteľov uzatvára hovorkyňa ruského Ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharová, ktorá z vyostrenia situácie  opäť viní Kyjev a Západ a dodáva, že sa k Donbasu presunula polovica ukrajinskej armády.

Už v tomto momente je jasné, že Hlavné správy sa svojimi aktivitami takpovediac približujú úlohe tlačovej kancelárie Kremľa. S nekritickým preberaním výrokov pokračovali aj pri témach ako sankcie či migračná kríza.

Štafetu vyjadrení preberá bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorý prehlásil, že Západ vyvíja tlak na Bielorusko s cieľom premeniť ho na ďalšiu Ukrajinu. 

Nasleduje článok s jeho výrokmi o tom, že Krym patrí Rusku, pričom Lukašenko dodáva, že „toto je aj môj Krym.“ Na záver nechýbali ani tvrdenia o tom, že utečeneckú krízu si vymysleli „poľskí darebáci“, ktorí bieloruským bezpečnostným zložkám podstrkávajú mŕtve telá utečencov a „povzbudzovaní Amerikou“ sa pokúšajú „zničiť Európsku úniu“. Dôkazy, ako obvykle, chýbajú.

Podobnú líniu držal článok, ktorý sa opätovne odvoláva na vyjadrenia Zacharovej. Tá označila nový balík sankcií voči bieloruskému režimu za preukázanú účasť na organizovaní migračnej krízy za „nelegitímny“, pričom za vinníka krízy označuje Západ.

Extraplus

Portál Extraplus svojim čitateľom ponúkol na aktuálne medzinárodné dianie aj pohľad slovenských politikov. V súvislosti s výrokom Putina o pripravenosti obnoviť konštruktívnu spoluprácu so Slovenskom, zdieľali status Milana Uhríka z 2. decembra. V ňom tvrdí, že „Rusi chcú s nami vychádzať“. Slovenská vláda však Rusku vysiela len negatívne signály „podľa inštrukcií, ktoré dostanú v angličtine zo Západu.“ 

Pán poslanec však asi zabudol na to, že len deň predtým prezentoval riaditeľ Slovenskej informačnej služby Michal Aláč v parlamente správu o činnosti SIS za rok 2020. Jedným zo zistení bolo aj to, že sa proruskí aktivisti, z ktorých niektorí majú preukázateľné väzby na ruské štátne média, zameriavali na polarizáciu slovenskej spoločnosti.

Extraplus prináša aj článok, v ktorom sa tvrdí že „ukrajinskí agenti mali v Rusku plánovať teroristický útok!“. Článok pojednáva o nedávnom zatknutí údajnej trojice ukrajinských špiónov ruskou Federálnou bezpečnosťou službou (FSB). Dvojica otec a syn mali byť agentmi Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU). Tretí Ukrajinec, ktorého zadržali, bol podľa FSB agentom Ukrajinskej vojenskej rozviedky (GUR) a mal plánovať v Rusku teroristický útok. Trojica sa mala k svojim aktivitám priznať na videu. 

Investigatívni novinári z ruského portálu meduza.io však odhalili niekoľko nezrovnalostí. Predovšetkým to, že priznania vyzerajú byť vynútené pod nátlakom. Hovorca ukrajinskej bezpečnostnej služby obvinenia odmietol a pripomenul, že za posledných deväť mesiacov ukrajinské bezpečnostné služby „odhalili“ približne 50 ruských agentov.“ 

Ruskí dôstojníci FSB boli identifikovaní podľa mien a zachytených rozhovorov. Za zatknutím trojice tak mala stáť snaha o diskreditáciu ukrajinskej spravodajskej služby, ktorá prichádza ako odpoveď na stratu reputácie FSB.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/