Článok vychádza v rámci série investigatívnych článkov „V tieni sankcií: Ruské peniaze na Slovensku“, ktoré sú výsledkom spolupráce medzi portálmi Aktuality.sk, Infosecurity.sk a Inštitútom pre budovanie odolnosti.
Autor textu: Peter Sabo
Nenápadná bytovka v širšom centre Bardejova ničím nesignalizuje, že by mala byť útočiskom bohatého Rusa Sergeja Treguba. Keď sme na adresu prišli, meno Tregub sme na zvončekoch hľadali márne. V ktorom konkrétnom byte by sa mal Tregub zdržiavať, nie je jasné.
Mladík z Ruska nemá ani 30 rokov a jeho meno na prvé počutie nevzbudzuje žiadne podozrenie. No ak si človek vyhľadá priezvisko Tregub na internete, rýchlo zistí, že patrí veľmi vplyvnej ruskej rodine, ktorá má blízko až k prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
Príbeh rodiny z Moskvy sa začína práve pri mužovi menom Sergej Tregub. Tento človek v 90. rokoch minulého storočia pôsobil ako vysokopostavený vojenský dôstojník a ruský vojenský atašé v Sýrii. Podľa ruského investigatívneho združenia Proekt ukončil svoju vojenskú kariéru v roku 1997, pričom dosiahol minimálne hodnosť plukovníka (nad ňou sú už len generálske hodnosti).
Pre Treguba to však nebol koniec sľubnej kariéry, mal totiž blízko k ruským oficiálnym kruhom. V roku 2006 sa bývalý vysoký dôstojník opäť objavil na verejnej scéne. Tentoraz však ako biznismen, ktorý viedol malú skupinu bývalých dôstojníkov bezpečnostných služieb a svojich rodinných príslušníkov. Nebola to, samozrejme, žiadna súkromná armáda, títo ľudia sa stali majiteľmi a akcionármi spleti ruských firiem, ktoré majú jedného spoločného menovateľa – všetky dodávajú služby ruskému plynárenskému gigantu Gazpromu.
Čo sa v článku dočítate:
- Čo všetko vlastní rodina Tregubovcov a pre koho majetky spravujú.
- Ako sa muž zo sankčných zoznamov objavil v slovenskej firme.
- Čo robí firma, ktorú vlastnia zaujímavé mená z východu.
- Ako sa využíva prechodný pobyt cudzincov na Slovensku.
„Armáda“ ľudí okolo Sergeja Treguba vlastní paláce, lyžiarske stredisko, rekreačné chaty a rezorty, vily, jachtársky klub či luxusné autá značky Maybach. Zaujímavé je, že medzi akcionármi týchto firiem figuruje napríklad aj osobný šofér Treguba a jeho rodiny.
Bývalý armádny dôstohník, dnes podnikateľ Tregub podľa zistení investigatívcov z Proekt, spravuje cez svojich ľudí majetok pre Alexeja Millera – najmocnejšieho muža Gazpromu a blízkeho priateľa Vladimira Putina. Časť majetkov obrovského gigantu Gazprom pritom podľa viacerých zistení ruských, ale aj svetových médií ako New York Times využíva aj Putin osobne.
Konexie Sergeja Treguba teda siahajú na najvyššie poschodia politiky a biznisu Ruska. Čo však robí toto meno v Bardejove? Odhalili sme rodinné prepojenie.
Nie je Tregub ako Tregub
Sergej Tregub, ktorý je uvedený ako konateľ v slovenskej firme Bardli, nie je bývalým vojenským dôstojníkom s konexiami na Millera a Putina. V slovenských registroch sme našli jeho syna, ktorý má rovnaké prvé meno ako jeho otec. Túto informáciu sme overili vďaka oficiálnym dokumentom, ktoré sú uložené v obchodnom registri. Na ich podklade sme porovnali dátum narodenia Sergeja Treguba s ďalším dokumentmi z cudziny, ktoré odhalili zaujímavé fakty, spomenuté nižšie v článku.
Aj Tregubov syn vlastní nehnuteľnosti, ktoré sa spájajú s Millerom a Gazpromom – ide najmä o rozsiahlu jeleniu farmu na Altaji na Sibíri v Rusku. Chovajú tam takzvané červené jelene, ktorých parožie obsahuje látky s údajnými liečivými účinkami. Farma ponúka bonitnej klientele kúpele vo vývare z parohov a špeciálnu kozmetiku.
Sergej Tregub starší zvykne skrývať u svojich rodinných príslušníkov tie najcennejšie poklady svojho majetkového portfólia. Jedným z nich je aj jedna z najluxusnejších víl na francúzskom Azúrovom pobreží v hodnote viac ako 200 miliónov eur, ktorej majiteľ sa skrýva za sieťou schránkových firiem. Novinári z denníka Le Monde zistili, že skutočným vlastníkom by mal byť Vadim Tregub – synovec Sergeja Treguba a bratranec Sergeja Treguba mladšieho.
Práve Vadim Tregub, ktorý disponuje ukrajinským občianstvom a podľa investigatívnch novinárov striedavo žije na Cypre a v Dubaji, je konečným užívateľom siete mnohých schránkových firiem, ktoré vlastnia firmy blízke Gazpromu. Ich účtovná hodnota sa v roku 2022 vyšplhala na úroveň takmer 750 miliónov dolárov.
Vadim Tregub cez sieť firiem vlastní pri Moskve palác z dielne talianskych architektov, prezývaný Millerhof, v štýle francúzskych zámočkov. Jeho hodnota sa odhaduje na takmer 100 miliónov dolárov.
Čo vlastní Tregubova armáda?
- luxusné sídlo v Greenfield, elitnej štvrti neďaleko Moskvy – 230 miliónov eur
- usadlosť Millerhof neďaleko Moskvy – 94 miliónov eur
- usadlosť v Znamenskom neďaleko Moskvy – 21,5 milióna eur
- Imperial Yacht Club na ostrove Krestovsky v Petrohrade – 36 miliónov eur
- chata v Krásnej Poľane, Krasnodarská oblasť – 1,4 milióna eur
- vily v Soči – 7,9 milióna eur
- päťhviezdičkový hotel v Gelendžiku – 2,9 milióna eur
- jelenia farma na Altaji – 113-tisíc eur
- lyžiarske stredisko v Krásnej Poľane – 510 miliónov eur
- apartmány v Moskve – 21 miliónov eur
- dva Mercedesy-Maybach S600 – 970-tisíc eur
Zdroj: Proekt
Z Bardejova na sankčné zoznamy
Sergej Tregub mladší s jednou jeleňou farmou by sa popri svojom bratrancovi Vadimovi mohol javiť ako chudobný príbuzný. No aj on sa napokon koncom roka 2023 ocitol na sankčných zoznamoch. Zaradila ho tam Veľká Británia, kde v nedávnej minulosti navštevoval školu a podľa svojho profilu na sieti Linkedin na ostrovoch aj pracoval. Práve s údajmi zo sankčného zoznamu sme porovnali dáta zo slovenského obchodného registra a zistili sme, že je to tá istá osoba.
V rovnakom čase ako Sergej pribudol na sankčné zoznamy aj jeho bratranec Vadim. Obaja tak nemôžu cestovať na Britské ostrovy – v krajine im zmrazili aj všetky finančné prostriedky.
Dôvodom, pre ktorý sa bratranci na zoznamoch ocitli, je ich otec, respektíve strýko Sergej Tregub starší. Sankcie na neho uvalili pre blízkosť k hlave Gazpromu Millerovi a prezidentovi Putinovi, ako aj pre jeho bývalú príslušnosť k ozbrojeným zložkám.
Slovenská stopa
Meno Sergeja Treguba mladšieho sa prvýkrát objavilo v slovenskom obchodnom registri po tom, ako v roku 2016 spoločne s Ukrajincom Anatoliyom Vonsovychom založil firmu Bardli so sídlom v Bardejove. Pôvodne mala uvedenú celú plejádu činností, ako napríklad prenájom hnuteľných či nehnuteľných vecí, reklamné a marketingové služby, budovanie stavieb, ako aj spracovanie dreva.
Bardejovská firma sa na internete prezentuje ako obchodník s drevom. Zdá sa však, že to nie je všetko. V roku 2022 totiž získala licenciu na medzinárodnú dopravu a na sociálnej sieti sa profil Bardli prezentuje fotkou dodávky. Tento biznis jej zrejme celkom ide, v roku 2023 totiž zaznamenala tržby viac ako 400-tisíc eur, čo v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi možno označiť za takmer štvornásobný nárast.
V záznamoch firmy Bardli však figuruje aj ďalšie zaujímavé meno – Ukrajinec Igor Kolosnitsyn. Aj on si uvádza pobyt v Bardejove, nie však v paneláku, ale v malom rodinnom dome, ktorý v katastri figuruje len ako garáž.
Igor Kolosnitsyn je však na Ukrajine majiteľom banky Portal, jeho otec bol v minulosti riaditeľom petrohradského prístavu Petrolesport. Podobne ako v Tregubovom prípade, aj u Kolosnitsyna minimálne prekvapuje, že ľudia s takýmto biznisovým pozadím by bývali na spomínaných adresách.
Meno Igora Kolosnitsyna sa spomína aj v rozsiahlej kauze prania špinavých peňazí, ktorú odhalili investigatívni novinári z Organized Crime and Corruption Project (OCCRP). Kolosnitsiyn mal posielať veľké sumy peňazí bankárovi dánskej banky krátko po tom, ako z tejto banky odišiel. Podľa odborníkov na bankový sektor, ktorých cituje OCCRP, je takýto postup neprípustný a naznačuje, že vzťah medzi klientom a zamestnancom banky bol neštandardný.
Prečo sú v slovenskej firme
Nejasné zostáva, prečo mená takýchto veľkých rýb figurujú v malej firme z Bardejova. Ako sme už spomínali, na adrese, kde si Sergej Tregub mladší uvádza svoj prechodný pobyt, nie sú žiadne stopy, že by tu mal bývať člen elitnej ruskej rodiny. Na zvončekoch sa meno Tregub či Vonsovych vôbec nenachádza.
O reakciu sme žiadali aj priamo Sergeja Treguba mladšieho a Anatolija Vonsovycha, no ani jeden z nich na naše otázky nereagoval.
Odpoveďou na otázku, prečo je Bardejov útočiskom pre Treguba, by mohla byť snaha o získanie povolenia na pobyt – teda akéhosi občianskeho preukazu pre cudzincov. Na základe neho sa môžu voľne pohybovať v schengenskom priestore, teda prakticky po veľkej časti Európy. Na účely podnikania sa prechodný pobyt cudzincom vydáva na tri roky, no je možné ho predĺžiť.
Podľa dobre informovaného zdroja s ktorým mali Aktuality.sk šancu hovoriť, je na Slovensku viacero firiem resp. ľudí, ktorí sa zaoberajú práve službami získania prechodného pobytu na Slovensku. „V minulosti bola napríklad na jednej adrese registrovaných približne 100 ľudí z krajiny z Blízkeho východu, takže áno aj na Slovensku sa dajú vybaviť takzvané schránkové pobyty,“ uviedol zdroj pre Aktuality.sk.
Projekt financovaný z Fondu investigatívnej žurnalistiky