Čínska dezinformačná mašinéria ako jeden z hlavných zdrojov konšpirácií o COVID-19

Spoločnosť Meta zakročila na svojich platformách proti sieti šíriacej dezinformácie o vzniku COVID-19 s pôvodom v pevninskej Číne. Išlo o sieť, ktorá opakovane šírila vyjadrenia vymysleného švajčiarskeho biológa o diverznej činnosti USA pri hľadaní pôvodu vírusu.

Čínsku dezinformačnú mašinériu a jej praktiky približuje taktiež štúdia od Center for European Policy Analysis (CEPA), ktorá popisuje jej vývoj od začiatku pandémie COVID-19. Štúdia sa venuje aj Ruskej federácii.

Rovnako porovnáva aktivity a prístupy oboch štátov, kde je vidieť vzájomné kopírovanie metód. Vo výsledku však štúdia ukazuje, že Čína pristupuje k aktivitám sofistikovanejšie a menej radikálne ako Rusko.

Aktivita Mety

Materská spoločnosť platforiem Facebook a Instagram, Meta Platforms Inc., nedávno uviedla, že odstránili účty používané pri takzvanej „vplyvovej operácii“ pochádzajúcej z pevninskej Číny. Tá mala propagovať tvrdenia vymysleného švajčiarskeho biológa, podľa ktorého vraj USA zasahovali do procesu výskumu pôvodu COVID-19.

Meta tiež v správe uviedla, že kampaň na sociálnych sieťach bola „z veľkej časti neúspešná“. Jej cieľom bolo anglicky hovoriace publikum v USA a Británii. Rovnako cielila  aj na čínsky hovoriace publikum na Taiwane, v Hong Kongu či Tibete.

Tvrdenia „švajčiarskeho biológa“ Wilsona Edwardsa v júli 2021 citovali dokonca čínske štátne médiá. V auguste niekoľko čínskych novín odstránilo komentáre a vymazalo články, v ktorých sa tieto citácie nachádzali. Stalo sa tak po tom, čo švajčiarske veľvyslanectvo v Pekingu uviedlo, že nenašlo žiadne dôkazy o existencii tohto biológa. 

Meta z Facebooku v auguste odstránila falošný účet Wilsona Edwardsa. Odvtedy bolo v rámci vyšetrovania odstránených na Facebooku ďalších 524 účtov, 20 stránok a štyri skupiny. Na Instagrame bolo nakoniec odstránených 86 účtov. Rovnako bol odstránený aj obsah, ktorý tieto účty alebo stránky vyprodukovali. 

„Dokázali sme prepojiť túto aktivitu s jednotlivcami v pevninskej Číne, vrátane zamestnancov konkrétnej čínskej spoločnosti, Sichuan Silence Information Technology Company Limited, ako aj s niektorými jednotlivcami spojenými s čínskymi štátnymi infraštruktúrnymi spoločnosťami po celom svete.“ Pre agentúru Reuters to povedal vedúci oddelenia pre boj proti globálnym hrozbám spoločnosti David Agranovich.

Štúdia sčasti potvrdzuje zistenia Mety

V časti štúdie od CEPA, ktorá sa venuje Číne, je možné nájsť niekoľko hlavných naratívov, ktoré boli podporované a šírené systematicky.

Konkrétne ide o schopnosť Číny účinne reagovať na COVID-19, jej pomoc iným krajinám v prípade núdze a kritika Západu za obviňovanie Číny za rozšírenie vírusu. Šíril sa aj dezinformačný naratív o pôvode vírusu v americkom laboratóriu či neúčinnosti západných vakcín. 

V prípade dezinformácií o pôvode vírusu či jeho účinnosti sa podľa autorov štúdie Čína inšpirovala prístupom Ruskej federácie. Tá bola aktívnejšia a radikálnejšia v rozsiahlom šírení rôznych konšpirácií.

Na rozdiel od Ruska však dezinformácie o vakcínach v Číne mali miernejší charakter. Ich výraznejším šírením by totiž Peking mohol ohroziť aj domácu očkovaciu kampaň. To sa Rusku nakoniec vypomstilo nedôverou vlastnej populácie v očkovanie. 

Široká čínska sieť 

Čínske vplyvové operácie si zachovali pozoruhodnú konzistenciu medzi štátnymi médiami, štátom podporovanými bulvárnymi denníkmi či diplomatmi.

Na šírení naratívov a konšpirácií sa zúčastňovali najvyššie postavení úradníci či diplomati, ale aj nižšie postavení zamestnanci či správcovia účtov čínskych ambasád na sociálnych sieťach.

Tweet hovorcu čínskeho Ministerstva zahraničných vecí. Zdroj obrázka:
https://twitter.com/zlj517/status/1238269193427906560?s=20.

„Čína si selektívne požičiava z ruskej príručky, ale má to svoje hranice. Čína sa snaží vysielať posolstvá sebadôvery a presadzovať konzistentný odkaz o jej schopnostiach, zatiaľ čo ruské kampane sa viac zameriavajú na vytváranie chaosu bez ohľadu na to, či je to v rozpore s oficiálnou verziou Kremľa,“ povedal pre RFE/RL Edward Lucas, vedúci pracovník CEPA a jeden z autorov štúdie. 

Postupne sa tak verejnosti odkrýva čínska štátna organizovaná sieť, ktorá cez dezinformačné prostriedky hybridnej vojny útočí na krajiny Západu. Pri téme hybridnej vojny sa často spomína Ruská federácia, avšak je potrebné vnímať aktivity Čínskej ľudovej republiky, ktoré sa tým kremeľským postupne približujú.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk