Chápadlá ruskej propagandy v Latinskej Amerike

Rusko okrem vojenskej sily nasadzuje vo vojne aj propagandistické zbrane s globálnym dopadom. Výnimkou v jeho stratégii oslabiť Západ nie sú ani vlny dezinformácií a konšpiračných teórií do veľkej miery postihujúce španielsky-hovoriace krajiny. Akým spôsobom Kremeľ zasahuje do myslenia občanov Latinskej Ameriky?

Invázia na Ukrajinu síce odštartovala ďalšie snahy Ruska manipulovať verejnou mienkou, no korene propagandy v Latinskej Amerike siahajú oveľa ďalej. Putin si upevňuje svoju pozíciu najmä posilňovaním pozitívneho obrazu o Rusku a oslabovaním toho o Spojených štátoch amerických. 

V roku 2020 ruské médiá pod finančnou záštitou establišmentu využili svoju publicitu na propagáciu vakcíny Sputnik V. Tá však bola v niektorých aspektoch nedokonalá, keďže nie vždy bolo možné zohnať lokálnych partnerov. 

Najvplyvnejším subjektom je v tomto prípade RT en Español (RT v španielčine), ktorý pôsobil na platformách Facebook, YouTube aj Twitter. Čísla jeho sledovateľov výrazne prevyšujú tie, ktoré prislúchajú kanálu RT v angličtine. 

Na YouTube RT en Español 6 miliónov odoberateľov, čo je o 2 milióny viac ako RT v angličtine a na Facebooku ho prevyšuje približne o 2,3 násobok. Podľa informácií RT má kanál zhruba 200 španielsky hovoriacich zamestnancov s kanceláriami vo Venezuele, na Kube a v Argentíne.

Dezinformácie si nájdu aj iné cesty

Napriek zablokovaniu RT v španielčine sa obsah, ktorý zahŕňa nepravdy a konšpirácie, šíri inými stránkami. K zmrazeniu jeho činnosti na celom svete pristúpili platformy YouTube a TikTok, v štátoch Európskej únie spoločnosť Meta a komunikačná platforma Telegram. Rusom sa podarilo získať svoje publikum aj vďaka postojom namiereným proti USA.

Okrem toho nárast sledovateľov akcelerovali aj príspevky odsudzujúce problémy s imigráciou, zvýšenie počtu populistických kandidátov či prehlbovanie vnútorných ekonomických a sociálnych problémov. 

Šírenie dezinformácií v španielčine sa navyše stretávalo s menšími prekážkami ako obsah zdieľaný v anglickom jazyku. Problémy vznikali v súvislosti s neschopnosťou sociálnych sietí moderovať príspevky, čo bolo priamym dôsledkom nepomeru anglicky a španielsky hovoriacich pracovníkov.

Najrozšírenejšie naratívy sa dotýkali neúčinnosti rúšok alebo protipandemických opatrení ako formy vládnej tyranie.

Súčasné tvrdenia Kremľa obhajujú inváziu na Ukrajinu ako potrebnú pre konfrontáciu s neonacistami. Taktiež obviňujú USA z tajnej podpory vývoja biologických zbraní na Ukrajine. 

Profesor Texaskej univerzity Samuel Wolley, ktorý sa zaoberá problematikou dezinformácií, uviedol: „Popularita RT by mala znepokojovať kohokoľvek, kto sa obáva o úspešnosť demokracie.“

Jediný informačný zdroj?

Pre niektoré krajiny predstavujú ruské médiá jediný spôsob získavania informácií z dôvodu cenzúry autoritatívnych režimov. Vo Venezuele získali podporu vlády prezidenta Nicolasa Madura a prostredníctvom štátnej vysielacej služby Venezuely sa šíria dezinformácie, ktoré podporujú Putinovu vojnu. 

Nepravdy sa teda nešíria len prostredníctvom RT či Sputnika, ale aj pomocou televíznej siete Telesur. Tá je financovaná primárne venezuelskou vládou, pôsobí však v mnohých ďalších štátoch.

Záujem Ruska o španielsky jazyk tkvie už v časoch Studenej vojny, keď sa Sovietsky zväz snažil zvýšiť napätie medzi USA a Latinskou Amerikou podporovaním komunistických strán a spojencov, vrátane Kuby.

Naratívy Kremľa sa šíria v rôznych kontextoch a zintenzívňujú sa najmä v čase vojny. Najväčšie množstvo z nich obhajuje vojenský konflikt s argumentom denacifikácie Ukrajiny, obviňuje USA a Západ z genocídy páchanej na ruských obyvateľoch a z vyprovokovania konfliktu. 

Aj slovenská vláda už zakročila proti šíreniu ruskej propagandy zablokovaním dezinformačných webov podľa zákona o kybernetickej bezpečnosti. Stále sa však stretávame s dezinformáciami šírenými prostredníctvom sociálnych sietí, ktoré nedokážu filtrovať všetok škodlivý obsah. A častokrát možno ani nechcú.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/