V USA sa šíria dezinformácie medzi hispánskou komunitou. Médium NBC News prišlo s informáciou, podľa ktorej v jednom z programov rádia Actualidad AM vystúpil hosť obhajujúci použitie lieku ivermektín. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) však už v minulosti poukázalo na nárast závažných ochorení spôsobených u ľudí, ktorí tento liek užili.
Hosť v rádiu užívanie lieku obhajoval štúdiami z viacerých krajín Latinskej Ameriky. Tie majú dokazovať jeho údajne pozitívne účinky. Podľa jeho slov vlády tento liek propagovať nebudú, nakoľko by nepriniesol taký finančný zisk ako vakcíny.
Rádio Actualidad, vysielajúce v španielčine, je jedným z príkladov, ktorý prispieva k šíreniu nepravdivých tvrdení a konšpirácií o vakcínach a pandémii medzi hispánskou komunitou. Populárny je naďalej Facebook, kde sa dezinformáciám o pandémii a očkovaní darí. Taktiež ide o uzavreté skupiny na platformách Whatsapp a Telegram.
Témou sa zaoberá štúdia organizácie Voto Latino v spolupráci s Media Matters, ktorá patrí medzi skupiny bojujúce proti nárastu dezinformácií v španielčine. Až 4 z 10 respondentov latinskoamerického pôvodu v prieskume uviedlo, že sa dostali do kontaktu s informáciou o tom, že vakcíny COVID-19 nie sú bezpečné.
Šíriace sa konšpirácie pritom môžu napomáhať k zhoršujúcej sa situácii v USA. Hispánska komunita v USA predstavuje druhú skupinu z pohľadu rasy a etnicity v počte nových prípadov a úmrtí na ochorenie COVID-19. Medzi rasovými a etnickými menšinami existuje aj nižšia pravdepodobnosť toho, že sa dajú zaočkovať.
Mikročipy, zmena DNA či vládna
Dezinformácie šíriace sa v španielskom jazyku sa v mnohom nelíšia od konšpiračných teórií v angličtine, prípadne iných jazykoch. Už v minulosti kolovali na sociálnych sieťach tvrdenia o tom, že vakcíny obsahujú mikročipy, či to, že po ich podaní môže dôjsť k zmene DNA.
Populárne sú aj tvrdenia o neúčinnosti rúšok. Na druhej strane, pandemické opatrenia a očkovanie sú podľa konšpirátorov formou vládnej tyranie. V skupinách sa často šíria výzvy, aby si ľudia nenechali zobrať svoje práva ani práva svojich detí.
Známe osobnosti z hispánskeho sveta, ktoré verejne publikovali svoje očkovanie, bývajú označované za zradcov a zapredancov.
Od politických konšpiračných teórií po pandémiu
Dezinformácie týkajúce sa pandémie a očkovania nepatria medzi jediné, šíriace sa v rámci komunity.
Výrazný nárast konšpiračných teórií bol zaznamenaný už počas volebnej kampane pred prezidentskými voľbami. Ich cieľom bola najmä snaha očierniť Demokratov a spochybňovať spoľahlivosť hlasovania poštou.
Dezinformácie v španielčine sa podľa viacerých názorov odborníkov od začiatku roka 2021 zintenzívnili. Šíriť sa mali nepodložené tvrdenia Donalda Trumpa. Išlo napríklad o vyhlásenia, že voľby boli ukradnuté, ako aj falošné naratívy o útoku na Kapitol.
Aj v tomto prípade svoju rolu zohralo spomínané rádio Actualidad AM. V ňom jeden z hostí nepravdivo tvrdil, že počas volieb „hlasovali tisíce mŕtvych ľudí, tisíce uväznených ľudí, tisíce ľudí bez občianstva“.
Dezinformácie v španielčine a boj Facebooku proti nim
Zo záverov štúdie vypracovanej Latino Disinformation Lab vychádza, že Facebook patrí medzi hlavné zdroje šírenia dezinformácií medzi hispánskou komunitou.
To, že Facebook je naďalej populárny u príslušníkov druhej najväčšej menšiny v USA, dokazuje aj vlastný prieskum spoločnosti, podľa ktorého vyše 70% hispáncov, používajúcich sociálne siete, uprednostňuje Facebook pred inými platformami.
Viaceré organizácie venujúce sa tejto téme, poukázali v marci 2021 na to, že Facebook je pri dezinformáciách v španielčine, v porovnaní s tými v anglickom jazyku, výrazne menej účinný.
Podľa štúdie ľudskoprávnej neziskovej organizácie Avaaz je približne 70% dezinformácií v angličtine na Facebooku označených ako zavádzajúce, prípadne neoverené. Na druhej strane, v španielčine má takéto označenie iba 30% porovnateľného obsahu.
Dôvodom tohto markantného rozdielu má byť nepomer anglicky a španielsky hovoriacich pracovníkov, či celkových finančných zdrojov investovaných zo strany spoločnosti.
Iniciatíva Real Facebook Oversight Board v spolupráci s Free Press Action či National Hispanic Media Coalition preto spustili kampaň s názvom #YaBastaFacebook! (Už stačilo Facebook!).
V nej sociálnu sieť vyzvali, aby okamžite zaviedla kľúčové opatrenia a kroky v boji proti dezinformáciám v španielčine.