Kim Čong-un ako Tom Cruise v najnovšom videu severokórejskej propagandy

24. marca si pozornosť znovu získal Kim Čong-un zdanlivo úspešným odpálením doposiaľ najväčšej medzikontinentálnej rakety. Túto informáciu priniesli severokórejské štátne médiá, no neobišlo sa to bez bizarného propagandistického videa, ktoré je odlišné od všetkých predošlých.

Obrázok: Pixabay

Severokórejské štátne médiá obletelo video, ktoré zachytáva odpálenie doposiaľ najväčšej medzikontinentálnej balistickej rakety Hwasong-17. Propagandistické video už na prvý pohľad zaujalo svojou odlišnosťou. Tvorcovia v ňom totiž použili nové filmové techniky. Aj týmto spôsobom sa režim snaží posilniť propagandu a tým aj svoju legitimitu.

Kim Čong-un so štýlovými slnečnými okuliarmi a čiernou koženou bundou vychádzajúci z otvárajúceho sa hangáru. Spomalené zábery chôdze pred masívnou raketou, dramatická hudba. Bollywoodské strihanie záberov, Kim rozdávajúci príkazy na všetky strany, ale aj radujúci sa vojaci po úspešnom štarte rakety.

To všetko zobrazuje najnovšie video, ktoré si však na internete vyslúžilo výsmech, pretože výrazne pripomína film Top Gun s Tomom Cruisom v hlavnej roli.

Nové techniky televíznej propagandy

Prezentácia najnovšej vojenskej techniky je typický nástroj režimu Kim Čong-una, ktorým sa snaží ukázať moc Kórejskej ľudovodemokratickej republiky. Jednak sa tým snaží svetu ukázať, že je schopným a relevantným medzinárodným aktérom a na druhú stranu upevňuje legitimitu svojho režimu stavaním sa do role jediného ochrancu národa.

Odkedy prevzal Kim Čong-un moc po svojom zosnulom otcovi, propaganda v štátnej televízii prešla výraznými zmenami. Bloomberg identifikoval niekoľko zmien, ktoré pripomínajú filmové triky z Hollywoodu.

Zatiaľ čo za čias Kim Čong-ila boli raketové štarty filmované statickým spôsobom na staré filmové kamery, Kim Čong-un už pri svojom prvom dôležitom raketovom teste v roku 2012 priniesol viaceré novinky. Samotné odpálenie filmovali viaceré modernejšie kamery z rôznych uhlov. Nechýbala ani kamera pripevnená priamo na rakete, ktorá nasnímala odpálenie z celkom nového pohľadu.

Spomínané video z najnovšieho raketového testu z 24. marca 2022 prinieslo novú rolu aj pre samotného Kim Čong-una. V predošlých videách spravidla odpaľovanie rakiet sledoval cez ďalekohľad. Tentoraz však zohral vo videu aktívnejšiu úlohu a účinkoval vo viacerých záberoch. Ide o zatiaľ najinovatívnejší televízny počin zachytávajúci raketovú skúšku, ktorý kombinuje rôzne filmové techniky a jeho štýl je v KĽDR bezprecedentný.

Severokórejčania navyše začali vo svojich propagandistických videách využívať drony, ktoré zachytávajú raketové skúšky z oblohy. Na vojenských prehliadkach sa objavujú aj efektné prelety stíhačiek či ohňostroje, ktoré dotvárajú pompéznu atmosféru. 

Jon Herskovitz z Bloombergu poukazuje na to, že aj kvalita televízneho spravodajstva v Severnej Kórei sa v priebehu posledných rokov posunula na značne vyššiu úroveň. Len v nedávnej minulosti čítali správy reportéri v štúdiu. Obohacovali ich iba fotografie či videá, ktoré mali svoj propagandistický účel.

V súčasnosti začalo severokórejské televízne spravodajstvo používať kvalitnejšiu techniku, správy často doplňa počítačová grafika, a taktiež prišla nová generácia reportérov. Veľkú novinku predstavujú reportáže prinášané reportérmi priamo z terénu. 

Všetky tieto nové elementy prichádzajú zo zahraničia a obmieňajú veľmi statické vysielanie správ za oveľa dynamickejšie a pútavejšie spravodajstvo. V očiach západného diváka môže ísť o samozrejmé súčasti televíznych správ, v Severnej Kórei však ide o zásadné zmeny, ktoré majú posilniť dôveryhodnosť vysielanej propagandy.

Sfalšované odpálenie rakety

V súčasnosti existujú dôvodné tvrdenia, že severokórejský režim odpálenie doposiaľ najväčšej medzikontinentálnej rakety, ktorá dokáže zasiahnuť aj územie Spojených štátov amerických, sfalšoval. Americké a juhokórejské spravodajské služby tvrdia, že namiesto spomínanej rakety Hwasong-17 použili raketu Hwasong-15 z roku 2017. 

Samotnú raketu Hwasong-17 odpálili 16. marca, no krátko po štarte explodovala. Severokórejské štátne médiá o udalosti neinformovali.

Analytici preto tvrdia, že zábery z 24. marca sú čiastočne sfalšované. Video, ktoré obletelo svet, malo byť v skutočnosti vytvorené s pomocou záberov z oboch raketových skúšok, čo vyvoláva dojem, že išlo o jednu úspešnú skúšku najnovšej rakety.

Odpálenie rakety Hwasong-17 bolo vysoko očakávanou a prestížnou udalosťou, ktorá má pre severokórejskú propagandu obrovskú hodnotu, čo je napokon možným dôvodom, prečo sa rozhodli raketovú skúšku sfalšovať.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/