Slovensko sa zapojilo do evakuácie svojich aj afganských obyvateľov po tom, čo politickú moc v Afganistane prebral Taliban. Hlavným kritikom tohto rozhodnutia sa stal Andrej Danko. Na sociálnych sieťach konšpiruje o afganských utečencoch, ktorí podľa neho postupne osídlia slovenské územie.
NATO spustilo hromadné evakuácie, Rusko a Čína zostali pokojné
V Afganistane po dvadsiatich rokoch bojov zvíťazil radikálny islam. K moci sa 15. augusta dostalo hnutie Taliban. Členom hnutia sa podarilo prebrať moc od afganskej vlády po tom, čo sa NATO rozhodlo pred niekoľkými mesiacmi stiahnuť z krajiny svoje vojenské jednotky.
Dnes mnohí odborníci aj laici polemizujú nad (ne)správnosťou tohto rozhodnutia.
Hneď po tom, čo Taliban vstúpil do hlavného mesta Kábul a oficiálne prebral moc v krajine, členské štáty NATO začali evakuovať svojich občanov a diplomatov do bezpečia. Vznikla obava, že islamistické hnutie bude naďalej nemilosrdné.
Predpokladané sa stalo skutočnosťou, keď Taliban spustil organizované pátranie po bývalých štátnych zamestnancoch. Jedným z terčov bol aj bývalý prekladateľ českej armády, ktorého členovia radikálnej skupiny uniesli a zbili.
Stalo sa tak aj napriek rozsiahlej propagande Talibanu, ktorou sa hnutne aspoň čiastočne a dočasne snažilo vytvoriť o sebe miernejší obraz.
Jednou z mála krajín, ktoré sa do evakuácií nezapojili, sa stalo Rusko. Podľa Ruskej informačnej agentúry Novosti (RIA Novosti), bola Ruská federácia medzi niekoľkými krajinami, ktoré od Talibanu dostali oficiálne ubezpečenie, že ich ambasády budú v bezpečí.
Svojich diplomatov neevakuovala ani Čína. Obe krajiny dokonca oznámili, že sú pripravené s Talibanom nadviazať oficiálne vzťahy.
V Európe vznikli obavy z migračnej vlny
Jedným z prvých rozhodnutí radikálneho hnutia pri moci bolo okamžité prepustenie všetkých „politických väzňov“. Stovky z nich boli prepustení z najväčšieho afganského väzenia Pul-e-Charkhi, v ktorom si trest odpykávali členovia Talibanu, ISIS aj Al-Káidy.
Môže ísť o jeden z dôvodov, prečo sa lídri európskych krajín obávajú prílevu afganských utečencov.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že Francúzsko by sa malo „chrániť pred vlnou migrantov“ z Afganistanu.
Spolková kancelárka Nemecka Angela Merkelová diplomatickým jazykom upozornila, že Európa musí zabezpečiť, aby bol Afgancom, ktorí nechcú v krajine zostať, poskytnutý azyl v krajinách susediacich s Afganistanom.
Americká Fox News šíri anti-imigračné nálady
Strach z prílevu utečencov je prítomný naprieč všetkými krajinami.
Nie je prekvapením, že sa anti-imigračné naratívy objavili v americkom pravicovom médiu Fox News, ktoré je charakteristické konzervativizmom, nízkou objektivitou a občasným šírením dezinformácií.
Americký moderátor kanálu Fox News Tucker Carlson vo svojej večernej šou konšpiroval slovami: “Staneme sa svedkami toho, ako sa v našej krajine usídli mnoho utečenov z Afganistanu a v priebehu nasledujúcej dekády môže ich počet stúpnuť na milióny.“
Afgancov odchádzajúcich zo svojej rodnej krajiny následne prirovnal k invazívnym zložkám: „Takže najprv my napadneme a potom sme my napadnutí.“
Odborníci však vyslovujú názor, že obavy z vlny migrantov sú neopodstatnené. „Je to len rétorika strachu,“ povedala Luise Amtsbergová, členka nemeckej strany Zelených a odborníčka na migráciu. „Afganistan je uzavretý, všetky susedné krajiny zvýšili opatrenia na hraniciach a ľudia sa jednoducho nemôžu dostať von,“ doplnila.
Väčšina krajín Európskej únie (EÚ) však súhlasila s prijatím malého počtu Afgancov, ktorí s nimi počas misie pracovali.
Súvisiace: Zlé NATO, USA, Izrael a utečenci. Mazurek zneužíva situáciu v Afganistane na získavanie politických bodov
Slovensko priviezlo osem Afgancov, Danko rozhodnutie kritizuje
Na tento krok pristúpilo aj Slovensko. 19. augusta bolo na územie SR dopravených niekoľkých obyvateľov Afganistanu.
„Celkovo bolo dopravených 24 pasažierov. Z toho šestnásti boli občania Slovenskej republiky (SR) a ich rodinní príslušníci a ôsmi boli afganskí občania, ktorí počas prítomnosti našej misie spolupracovali s ozbrojenými silami SR,“ informoval na tlačovej besede minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok.
Jedným z opozičných politikov, ktorí na prijatie Afgancov zareagovali, bol Andrej Danko. Vo svojich videách na Facebooku vyjadruje obavy z vlny migrantov a konšpiruje o tom, že cieľ je rozbiť V4 a „začať prerozdeľovať migrantov do východných štátov… postupne nám tu budú pribúdať a postupne to tu osídlovať.“
V závere jedného z videí navrhuje iné riešenie vzniknutej situácie: „Afganci tu nemajú čo robiť. Pomôžme im humanitárne. Tak ako sme poslali hasičov [do Grécka], pošlime deky, pošlime pomoc do Afganistanu.“
Súvisiace: Andrej Danko zavádza neúplnými informáciami o očkovaní
Na základe tvrdení Andreja Danka by sa dalo konštatovať, že politickej situácii v Afganistane dostatočne nerozumie a svojimi anti-imigračnými naratívmi a konšpiráciami šíri strach a hnev.
Treba dodať, že téma utečencov nie je Dankovi cudzia. Venoval sa jej už pred parlamentnými voľbami v roku 2016.