Ruskí propagandisti zneužili platformu Cameo, ktorá umožňuje celebritám nahrávať personalizované videá pre svojich fanúšikov za poplatok. Pomocou videí následne šírili známy hoax o ukrajinskom prezidentovi a jeho údajnej drogovej závislosti. Informáciu o tomto prípade priniesol koncoročný report Centra pre analýzu hrozieb Microsoftu (MTAC).
Neznáma skupina si na platforme Cameo objednala personalizované videá u niekoľkých celebrít. Report spomína mená ako Elijah Wood, Kate Flenneryová, John McGinley či Dean Norris. V požiadavkách k objednávkam malo stáť, že videá sú určené pre ich priateľa „Vladimira“, ktorý má problém so závislosťami na drogách a alkohole.
Aj nevinne pôsobiace videá môžu byť ľahko zneužité
Po zadaní objednávky celebrity svoje videá doručili spomínanej skupine. Cena jedného personalizovaného videa sa pritom zvykne na danej službe pohybovať aj v stovkách amerických dolárov.
Skupina následne videá upravila tak, aby navodzovali pocit, že ich celebrity zverejnili na vlaatných instagramových účtoch. Pribudlo k nim instagramové rozhranie, označenie účtu ukrajinského prezidenta či emoji signalizujúce podporu Ukrajiny. Cieľom týchto úprav bolo presvedčiť diváka, že video pridala daná celebrita na svoj profil a bolo určené práve Zelenskému.
Takto zmanipulované videá sa nakoniec začali šíriť v proruských médiách a skupinách na Telegrame. V správe od Microsoftu boli zverejnené len screenshoty, na Telegrame sa však stále nachádzajú samotné zmanipulované videá.
Príkladom je video, ktoré natočil herec Elijah Wood. V ňom z jeho úst zaznieva: „Dúfam, že dostaneš pomoc, ktorú potrebuješ. Prajem ti veľa síl Vladimir, drž sa.“ Popis daného príspevku na Telegrame podáva túto udalosť tak, že Wood pridal dané video na svoj instagramový účet, ktorý bol následne zablokovaný.
O niečom podobnom informovala aj ruská štátna agentúra RIA Novosti. Tá prezentovala nahrávku s americkým hercom Johnom McGinleym. V údajnom videu, ktoré k článku nie je pripojené, mal herec Zelenskému poslať nasledovný odkaz: „Za posledný rok sa alkohol a drogy stali tvojimi najlepšími priateľmi, chápem ťa. Najlepšiu radu, ktorú ti v tejto situácii viem dať: jedno jediné východisko – liečenie.“
Na konci správy od ruskej agentúry sa taktiež nachádza upozornenie o tom, že sociálne siete spoločnosti Meta sú v Ruskej federácii zablokované z dôvodu šírenia extrémizmu. Podľa spravodajského portálu BBC mali byť tieto videá predmetom diskusie v hlavnom vysielacom čase ruskej televízie.
Platforma čelila podobným prípadom už v minulosti
K tomuto prípadu sa už čiastočne vyjadrila aj samotná platforma Cameo. Podľa nej takéto konanie porušuje podmienky ich služby. Hovorca spoločnosti sa v tejto veci vyjadril: „V takýchto prípadoch Cameo zvyčajne podnikne potrebné kroky k odstráneniu problémového obsahu a zablokovaniu účtu kupujúceho, aby sa takýmto prípadom do budúcna zabránilo.“
Woodov hovorca pre BBC potvrdil, že dané video nebolo adresované Zelenskému a nie je žiadnym spôsobom spojené s vojnou na Ukrajine.
Nejde však o prvý prípad, keď bolo Cameo zneužité na politické účely. Americký demokratický senátor John Fetterman si napríklad objednal video, ktoré malo slúžiť ako provokácia republikánskeho senátora Boba Menendeza obvineného z korupcie. Na rozdiel od videí adresovaných „Vladimirovi“ je však z tohto videa od začiatku zrejmé, že ide o žart.
Tento článok je výstupom vzdelávacieho programu InfoGuard Academy, podporeného z grantu Veľvyslanectva USA na Slovensku.