Andrew Tate podľa svojich videí randí výlučne s mladými ženami vo veku 18 a 19 rokov, aby na nich mohol zanechať „vlastnú stopu“. Považuje ich za lepšiu voľbu, keďže boli „menej použité inými mužmi“.
Tate verí, že obete znásilnenia musia „niesť vlastnú zodpovednosť“ za ich napadnutia a že depresia nie je duševná choroba, ale výmysel slabých jedincov. Čítanie kníh označuje za aktivitu pre ľudí s oslabeným intelektom.
Samozvaný guru pre mužov
V iných videách sa britsko-americký kickboxer, ktorý často pózuje s rýchlymi autami, pištoľami a cigarami, chváli tým, že bije a škrtí ženy, ničí ich majetok a bráni im opustiť domácnosť.
Popularitu si získal najmä medzi mladými mužmi propagáciou toho, čo prezentoval ako hypermužský ultraluxusný životný štýl. Často káže o ženskej poslušnosti, mužskej dominancii a rýchlom zbohatnutí.
Andrew Tate však nie je žiadna výstredná postava, ktorá sa skrýva v temnejších zákutiach internetu. V priebehu niekoľkých mesiacov sa z neho stala jedna z najznámejších osobností na svete. Sám sa označuje ako guru a svojmu primárne mužskému publiku dáva rady, ako získať peniaze, prilákať ženy a „utiecť z matrixu“ pomocou redpillingu.
Ďalekosiahle pôsobenie na sociálnych sieťach
Jeho účet na Twitteri sa vyznačoval častými homofóbnymi a rasistickými narážkami. Vystúpil tiež v relácii InfoWars amerického konšpirátora Alexa Jonesa a zapózoval si na fotografiách s krajne pravicovým YouTuberom Paulom Josephom Watsonom. Navštívil tiež Donalda Trumpa Jr. v Trump Tower tesne predtým, ako napísal na Facebook: „Rodina Tateovcov PLNE podporuje Trumpa. MAGA!“
Momentálne má Tate zakázaný prístup na niekoľko populárnych platforiem vrátane Facebooku, Instagramu a TikToku. Jeho twitterový účet však bol po prevzatí platformy Elonom Muskom obnovený.
Jeho rýchly vzostup k sláve nebol náhodou. Podľa informácií, ktoré zhromaždil britský týždenník Observer, Tateovi priaznivci dostávali pokyny na zdieľanie jeho videí na sociálnych sieťach. Takisto sa mali ubezpečiť, že vyberú tie najviac kontroverzné, aby získali čo najväčší počet zobrazení a interakcií. Odborníci označili toto spoločné úsilie za „nehanebný pokus manipulovať s algoritmom“ a umelo tak zvýšiť dosah Tatea na TikToku.
Skupinová snaha o zvýšenie Tateovej popularity na dané obdobie fungovala. Jeho meno bolo totiž v júli 2022 vyhľadávané na Google častejšie ako napríklad mená Donalda Trumpa alebo Kim Kardashianovej. Tateove videá na TikToku mali pred jeho zablokovaním približne 11,6 miliardy zobrazení.
Obvinenia pred rumunským súdom
Kontroverzný influencer bol v Rumunsku obvinený zo znásilnenia, obchodovania s ľuďmi a založenia zločineckej organizácie na sexuálne zneužívanie žien.
Predpokladá sa, že Tate odišiel z Veľkej Británie do Rumunska v čase, keď britská polícia skúmala jeho obvinenia z fyzických napadnutí. Vo videu, kde objasnil svoj odchod z Británie, naznačil, že sa sťahuje, pretože v Rumunsku by malo byť jednoduchšie vyhnúť sa týmto obvineniam. Už v minulosti čelil viacerým obvineniam z napadnutia, znásilnenia alebo ujmy na zdraví zo strany niekoľkých žien.
Tate s komplicmi údajne v roku 2021 vytvorili organizované zločinecké združenie na obchodovanie s ľuďmi nielen v Rumunsku, ale aj v USA a Spojenom kráľovstve, tvrdí obžaloba vznesená na súde v Bukurešti. Obeťami obchodovania malo byť sedem žien, ktoré si údajne vybral Tate spolu s jeho bratom Tristanom.
Podľa vyhlásenia rumunských úradov boli obete na základe falošných uistení o láske a vyhliadkach na manželstvo prevezené do priestorov v rumunskom Ilfove. Tam ich Tateova skupina zastrašovala, zamedzovala ich slobodu pohybu a vymáhala od nich peniaze.
Tateovo meno figuruje aj v prešetrovaní ďalších obvinení, vrátane prania špinavých peňazí a obchodovania s maloletými.
Radikalizácia mladých obdivovateľov
Charitatívne organizácie zamerané na obete domáceho násilia charakterizovali Tateove názory ako mizogýnne s potenciálom radikalizovať mužov a chlapcov natoľko, že sa uchýlia k nenávistným prejavom aj v offline svete.
Učitelia na školách po celom svete zaznamenali nárast sexistických postojov medzi tínedžermi, ktorí sú Tateovými fanúšikmi. Stredné školy vo Veľkej Británii sa preto zmobilizovali, aby zorganizovali preventívne školenia pre zamestnancov a rodičov, a edukatívne podujatia pre žiakov.
Žurnalisti britského denníka The Guardian uskutočnili experiment so založením prázdneho tiktokového účtu fiktívneho dospievajúceho muža. Keď bol profil vytvorený, Tateove videá boli ponúknuté veľmi rýchlo. Po prehratí len dvoch Tateových nahrávok tvorili pri nasledujúcom prihlásení jeho sexistické videá prvé štyri navrhnuté príspevky.
Zástupkyňa poprednej britskej detskej charity Národná spoločnosť pre prevenciu týrania detí (NSPCC) Hannah Ruschenová uviedla: „Prezeranie takéhoto materiálu v mladom veku môže formovať postoje dieťaťa, čo má za následok ďalšie ubližovanie ženám a dievčatám v škole a mimo nej.“
Experti z Inštitútu pre strategický dialóg (ISD) porovnali Tateove taktiky na sebazviditeľnenie s náborovými taktikami radikálnych islamistov. Paralely sú zrejmé taktiež s technikami náboru krajne pravicových extrémistov. Všetky spomenuté skupiny totiž využívajú sociálne siete na podchytenie potenciálnych členov. Ponúknu im „skrytú pravdu“ o svete a následne sú schopní pomocou ponuky vlastného receptu na úspech svojich členov postupne radikalizovať.
Odborníci však zdôrazňujú, že Andrew Tate zostáva len špičkou ľadovca a na elimináciu jeho vplyvu je potrebné najskôr správne adresovať tému mizogýnie. Tate je totiž len jedna z mnohých postáv figurujúcich v nebezpečnej manosfére.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/