Návšteva predsedníčky Snemovne reprezentatov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane vyvolala vlnu dezinformácií

Kým sa medzinárodná pozornosť sústredila na návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane, čínska dezinformačná kampaň využívala falošné spravodajské stránky a účty sociálnych médií pre podkopanie americko-taiwanských vzťahov.

Snahy Pekingu o rozvrátenie demokracie na Taiwane a presvedčenie ostrova, aby sa zjednotil s pevninou, stále pretrvávajú. Čína si na samosprávnu ostrovnú demokraciu nárokuje za svoje územie.

Dlho sľubuje, že si Taiwan „vezme späť“, a ak to bude potrebné, aj násilím. Čínsky vodca Si Ťin-pching vyhlásil, že zjednotenie Taiwanu s Čínou považuje za primárny cieľ svojej vlády a nazýva to „národným omladením Číny“.

Reakcia na návštevu Nancy Pelosiovej

Nedávna cesta predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwan podnietila regionálne napätie. Mnohí sa dokonca obávali, že jej návšteva vyvolá ozbrojenú reakciu Číny. Pelosiová je totiž najvyššou americkou predstaviteľkou, ktorá navštívila ostrov od roku 1997.

Čínska vláda podala proti jej príchodu formálny protest na americké ministerstvo zahraničia. Zbor oficiálnych čínskych orgánov označil jej cestu za súčasť americkej snahy sabotovať úsilie Číny o zjednotenie s Taiwanom. Ako reakciu na jej návštevu uskutočnila Čína pri Taiwane svoje doteraz najväčšie vojenské cvičenie.

Čína oznámila, že v blízkosti ostrova uskutoční nové cvičenia, čo je znakom toho, že Peking sa môže snažiť normalizovať prítomnosť svojej armády okolo Taiwanu. To by čínskym silám umožnilo vyvíjať pomalý nátlak na ostrov.

Čína okrem vojenských cvičení využila svoj status najväčšieho obchodného partnera Taiwanu a na protest oznámila nové obchodné obmedzenia. Tie zahŕňajú napríklad pozastavenie dovozu niektorých druhov ovocia a rýb, ako aj zákaz vývozu piesku, kľúčového stavebného materiálu.

Hlavným dôvodom Pelosiovej návštevy Taiwanu, ako je vysvetlené v tlačovej správe, bolo „opätovné potvrdenie našej podpory nášmu partnerovi a presadzovanie našich spoločných záujmov, vrátane presadzovania slobodného a otvoreného indicko-pacifického regiónu.“

Situácia vyvolala vlnu dezinformačných správ

Americká spoločnosť Mandiant, zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou, zistila, že čínska skupina s názvom HaiEnergy publikovala na falošných spravodajských stránkach dva kritické články voči Nancy Pelosiovej.

Články zverejnené 1. augusta tvrdia, že „Pelosiová by sa maladržať ďalej od Taiwanu“ a zdôrazňujú poškvrnené vzťahy medzi USA a Taiwanom, uviedol Mandiant.

Skupina použila podobné metódy na propagáciu falošných informácií o kritických témach už v minulosti. Rozsah bol rôznorodý – od nedávneho rozhodnutia Najvyššieho amerického súdu o potratoch až po údajné biologické zbrane na Ukrajine.

Zdá sa, že HaiEnergy je napojená na PR firmu so sídlom v Číne s názvom Haixun. Podľa portálu Mandiant zatiaľ neexistuje dostatok dôkazov o tom, že by bol Haixun úmyselne zapojený do tvorby a šírenia dezinformácií o návšteve Nancy Pelosiovej. Stránky s falošnými správami však využívajú hostingové služby čínskej PR spoločnosti.

Ciele útokov boli rôznorodé

Keď sa lietadlo s Nancy Pelosiovou blížilo k ostrovu, viaceré čínske štátne médiá informovali, že čínske stíhačky Su-35 prechádzajú cez Taiwanský prieliv. Taiwanské ministerstvo obrany označilo toto tvrdenie za falošnú správu.

Online útoky sa medzitým zamerali aj na taiwanské webové stránky. Hackeri zasiahli koordinovaným útokom taiwanskú vládu počas Pelosiovej návštevy. Cieľom útoku bolo zablokovanie prístupu na vládne stránky, ktoré trvalo približne 20 minút.

V čase návštevy bola nedostupná aj webová stránka taiwanskej prezidentky Tsai Ing-wen v dôsledku útoku iniciovaného neznámymi stranami.

Odpor voči návšteve Nancy Pelosiovej dokonca vyvolal reakciu Hu Xijina, bývalého šéfredaktora bulvárneho denníka Komunistickej strany Číny Global Times. Na sociálnej sieti Twitter navrhol, aby Čína zostrelila lietadlo Pelosiovej, ak skutočne navštívi Taiwan.


Pod príspevkom sa objavilo veľké množstvo súhlasných, ale aj kritických komentárov. Hu Xijin však musel predmetný tweet odstrániť, keďže mu bol na platforme zablokovaný účet z dôvodu porušovania pravidiel.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/