Trumpovi konšpirácie prehrali voľby

Zdroj: Flickr.

Donald Trump svojimi klamstvami napadol americké voľby a spoločnosť zahltil nepravdami. Malo ich byť až 22.247, čo je 15 denne.

Veľká časť komunikácie budúceho bývalého prezidenta Trumpa by sa dala nazvať dlhou dezinformačnou kampaňou. Washington Post na konci augusta uviedol, že Trump od vstupu do Bieleho domu na verejnosti vypustil 22 247 nepravdivých alebo zavádzajúcich tvrdení. V záverečnej fáze kampane to bolo viac ako 50 klamstiev denne.

Zdroj: CNN

Rusko a voľby 2016

Trump to nikdy verejne nepriznal, no tajné útoky z Moskvy počas volieb v roku 2016 boli kľúčovou súčasťou jeho víťazstva.

Ruská dezinformačná kampaň v minulých prezidentských voľbách mala dva hlavné smery: kampaň na sociálnych sieťach zameranú na polarizáciu voličov a operáciu „hack and leak“, ktorá vyústila do krádeží a zverejnenia množstva e-mailov a dokumentov ukradnutých od Demokratov a vtedajšej protikandidátky Hillary Clintonovej.

Táto operácia bola mimoriadne úspešná – uniknuté dokumenty predstavovali neodolateľný materiál pre konšpirátorov, ale aj médiá, ktorých cieľom bolo vytvoriť konflikt, ublížiť Clintonovej, a zároveň podporiť Trumpa.

“Hack and leak” 2.0

V roku 2019 Trumpov právnik Rudy Giuliani verejne vyhlásil, že smeruje na Ukrajinu, aby našiel kompromitujúce materiály na tohtoročného protikandidáta Joa Bidena a jeho syna, ktorý bol členom predstavenstva ukrajinskej energetickej spoločnosti. Giuliani sa snažil pretlačiť pochybné e-maily a dáta záhadným spôsobom získané z pevného disku Bidenovho syna Huntera. Tie ho mali údajne usvedčovať zo šírenia detskej pornografie a prania špinavých peňazí. 

Popredné médiá a factcheckerské weby to však odhalili a viaceré jeho tvrdenia vyvrátili. Tentokrát myšlienka ukradnutého pevného disku a škandalóznych materiálov nedokázala upútať záujem verejnosti rovnakým spôsobom, akým to za asistencie ruských trollov dokázali ukradnuté emaily v roku 2016.

Nikdy sa nevzdáva

V posledných dňoch Trumpova kampaň neutícha. Už v máji tohto roku na svojom twitterovom účte vyhlásil, že „hlasovanie prostredníctvom poštových lístkov bude zneužité a sfalšované”. Tohto naratívu sa drží aj dnes a vyzerá to tak, že táto reťaz zavádzajúcich vyhlásení je to posledné, čoho sa ešte môže chytiť. Iba ak by sa sám vyhlásil za víťaza…

Zdá sa ale, že jeho spôsob komunikácie mu prehral americké voľby. Ako by povedal samotný autor, Donald Trump: “STOP THE FRAUD!” („Zastavte ten podvod!“ – slogan ktorý používal počas volieb)