TikTok sa stal jednou z najpoužívanejších aplikácií nielen v USA, ale aj v Európe. Zatiaľ čo Washington kvôli rastúcim bezpečnostným obavám prednedávnom zakázal platformu na všetkých federálnych zariadeniach v krajine, Európa sa do podobnej regulácie zatiaľ nehrnie.
Okrem dôkazov o šírení dezinformácií, vyvoláva obavy aj prístup čínskych úradov k množstvu používateľských údajov, ktoré sociálna sieť zhromažďuje, ako aj šírenie propagandy čínskej komunistickej strany prostredníctvom platformy.
„Akonáhle sú osobné údaje v rukách spoločnosti, ktorá pôsobí pod čínskou jurisdikciou, je v praxi z pohľadu EÚ veľmi náročné zabrániť ďalšiemu prenosu týchto údajov čínskej vláde,“ povedal Jan Penfrat zo združenia pre ľudské práva European Digital Rights. TikTok tieto obvinenia odmieta.
Brusel bol doposiaľ menej razantný, napriek tomu, že postoj EÚ voči veľkým technologickým spoločnostiam je väčšinou tvrdší. V čase, keď TikTok potvrdil, že niektorí jeho zamestnanci mali prístup k citlivým údajom o novinároch, sa európske inštitúcie zameriavali skôr na činnosť Elona Muska na čele Twitteru.
Samozrejme, aj pre TikTok platia európske nariadenia na kontrolu technologických gigantov. Avšak kontroly cielené priamo na platformu sú zatiaľ v réžii individuálnych členských štátov EÚ.
Európa v prísnejšej regulácii TikToku zatiaľ zaostáva
Existuje niekoľko vysvetlení, prečo sa o nedostatkoch sociálnej siete v Európe veľmi nehovorí. V prvom rade nie je TikTok ako aplikácia medzi európskymi predstaviteľmi tak populárna ako v USA. V obľube ju má najmä mladšia generácia, u ktorej by prípadné obmedzenie TikToku nemuselo byť dobre prijaté.
Ďalším dôvodom môže byť aj komplikovaný vzťah s Pekingom. Tomu nepomohla ani ruská invázia na Ukrajinu, ktorá postavila bilaterálne vzťahy medzi Európou a Čínou do ťažkej pozície. Čína je totiž jedným z najbližších politických spojencov Ruska a zatiaľ čo sa Západ snaží Rusko oslabiť sankciami, Peking tvrdí, že tým len prilievajú olej do ohňa.
Podľa európskych komisárov by však TikTok nemal byť vyčlenený len kvôli vlajke, pod ktorou pôsobí. Napriek tomu sa nátlak Bruselu môže kvôli nedávnemu škandálu so sledovaním novinárov onedlho zmeniť. TikTok totiž v decembri priznal, že aplikáciu použil na špehovanie novinárov v snahe identifikovať únik citlivých informácií.
Od minulého roka prísnejšiu kontrolu nezákonného obsahu na internete zabezpečuje aj nový Zákon o digitálnych službách (DSA). Na základe neho bude možné udeliť platforme pokutu v prípade systematického porušovanie pravidiel online bezpečnosti v Európe.
„Zákon o digitálnych službách obsahuje odrádzajúce sankcie vrátane zákazu v EÚ v prípade opakovaných závažných porušení ohrozujúcich život alebo bezpečnosť ľudí,“ povedal európsky komisár pre vnútorný trh Thierry Breton. Podľa neho musí byť bezpečnosť používateľov na prvom mieste a ak to spoločnosť nedokáže zabezpečiť, bude čeliť sankciám.
„S mladším publikom prichádza väčšia zodpovednosť. Je neprijateľné, že za zdanlivo zábavnými a neškodnými funkciami trvá používateľom iba niekoľko sekúnd, kým sa dostanú k škodlivému a niekedy dokonca život ohrozujúcemu obsahu,“ dodal.
TikTok CEO na návšteve Bruselu
CEO TikToku Shou Zi Chew sa počas návštevy Bruselu začiatkom januára snažil predstaviteľov EÚ ubezpečiť, že TikTok rešpektuje všetky európske technologické regulácie a záväzky a loboval za väčšiu dôveru voči platforme.
Podľa komisárky pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovej bolo cieľom stretnutia preveriť plnenie povinností, ktoré vyplývajú z nového Zákona o digitálnych službách, Zákona o digitálnych trhoch (DMA) a Nariadenia o osobných údajoch (GDPR). Predmetom diskusií bolo aj šírenie dezinformácií, bezpečnosť detí, transparentnosť politickej reklamy a ochrana osobných údajov Európanov.
V európskych štátoch sa však kritici digitálnej platformy ozývajú čoraz viac. Proti TikToku sa počas novembrovej cesty do USA ohradil napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron, keď sa vyjadril, že platformu je potrebné regulovať. Nie je však jasné, čo konkrétne naznačoval, a jeho kancelária už na ďalšie otázky na tému neodpovedala.
Proti spoločnosti sa ozývajú aj viacerí nemeckí politici. Tí vítajú politiku USA a volajú po silnejšom dohľade. „Boj medzi autokratickými a demokratickými systémami sa bude viesť aj prostredníctvom digitálnych platforiem. Európa sa musí prebudiť,“ komentoval situáciu poslanec Európskeho parlamentu Moritz Korner.
Platforma TikTok momentálne čelí dvojitému vyšetrovaniu zo strany írskej komisie pre ochranu údajov ohľadom potenciálne nezákonného prenosu údajov európskych používateľov. Najbližšie k ukončeniu je vyšetrovanie zaoberajúce sa bezpečnosťou detí v aplikácii, pričom je možné, že závery komisie spustia mechanizmus riešenia sporov – TikTok by tak mohol čeliť novým požiadavkám týkajúcich sa overovania veku v EÚ.
Druhé vyšetrovanie súvisí s prenosmi údajov spoločnosti TikTok do Číny. Na prvotné závery si budeme musieť v tomto prípade počkať do druhej polovice 2023.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/