S blížiacimi sa poľskými prezidentskými voľbami, ktoré sa konajú 18. mája 2025, rastú aj obavy z možného vonkajšieho zasahovania, pričom jednou z najväčších hrozieb je ruský zásah do volebného procesu.
Poľské úrady varovali, že v rámci týchto vplyvov aktuálne dochádza aj k verbovaniu občanov k spolupráci s ruskými spravodajskými službami. Za takúto spoluprácu je im ponúkaná odmena vo výške 3- až 4-tisíc eur. Tento druh manipulácie s jednotlivcami je iba jeden z pokusov a je spätý so širšou snahou o ovplyvnenie rozhodnutia voličov, čím sa zvyšuje riziko šírenia dezinformácií a podkopávania integrity volebného procesu.
V reakcii na hrozby vláda v Poľsku predstavila komplexný plán na ochranu pred vonkajším zasahovaním. Minister vnútra Tomasz Siemoniak a minister pre digitálne záležitosti Krzysztof Gawkowski spustili iniciatívu „Volebný dáždnik“, ktorá sa zameriava na dôsledné monitorovanie dezinformačných kampaní na sociálnych sieťach a iných online platformách. Okrem toho je súčasťou programu aj posilnenie kybernetickej bezpečnosti a prijatie legislatívnych opatrení na ochranu integrity volieb.
Kľúčové opatrenia „Volebného dáždnika“
Poľská vláda sa rozhodla výrazne posilniť kontrolu nad priebehom volieb, a to od kybernetického priestoru až po samotné volebné miestnosti. Hlavnú úlohu v tomto pláne zohrá viacero bezpečnostných jednotiek, medzi ktoré patrí aj Agentúra pre vnútornú bezpečnosť (ABW).
Agentúra bude strážiť volebné procesy pred spravodajskými, teroristickými a sabotážnymi hrozbami a zameria sa aj na odhaľovanie dezinformačných kampaní, hodnotenie IT systémov a reakcie na podozrivé incidenty, ktoré by mohli ohroziť transparentnosť a demokratickosť volieb. Premiér Donald Tusk zároveň inicioval obnovu desiatich delegácií ABW v hlavných mestách jednotlivých poľských vojvodstiev, pričom zdôraznil, že „z Varšavy sa nedá zorganizovať všetko“. Tento krok má zabezpečiť decentralizáciu a efektivitu kontroly a rýchlejšiu reakciu na akékoľvek problémy týkajúce sa volieb na lokálnej úrovni.
Ďalšou kľúčovou iniciatívou je dôkladná kontrola a monitoring sociálnych sietí, ako sú X, Facebook, Instagram, Telegram a TikTok – teda platforiem, ktoré sú ideálnym prostredím pre šírenie dezinformácií. Iniciatívu má mať na starosti Ministerstvo digitálnych záležitostí v spolupráci s Vedeckou a akademickou počítačovou sieťou (NASK).
Okrem monitorovania dezinformačných kampaní sa v rámci týchto inštitúcií budú spracovávať analytické správy a vykonávať dohľad nad financovaním influencerov z dôvodu rizika, že môžu slúžiť ako nástroj na šírenie dezinformácií. Ich činnosť bude prísne monitorovaná najmä počas volebného moratória, aby sa predišlo jeho porušeniu. Týmto sa má zabrániť škodlivým zásahom, podobne ako v Rumunsku, a tak slúžiť ako prevencia pred zneužívaním sociálnych sietí v politických kampaniach.
V rámci projektu „Volebný dáždnik“ sa zavádza mnoho ďalších opatrení, ktoré majú zabezpečiť demokratický priebeh volieb. Medzi kľúčové kroky patrí alokácia štyroch miliónov zlotých(okolo 960-tisíc €) pre webovú stránku s názvom „Bezpečné voľby“, dôkladný výber šéfa Národnej volebnej kancelárie a vzdelávanie zástupcov samosprávnych krajov a členov volebných komisií o rizikách volebných dezinformácií.
Kritika opozície
Opozícia, konkrétne strana Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá podporuje prezidentského kandidáta Karola Nawrockého, iniciatívu vlády kritizuje. Tvrdí, že podobnú platformu už sama vyvinula a plánuje ju čoskoro spustiť pod opozičnými iniciatívami Hnutie na ochranu volieb a Hnutie na kontrolu volieb.
PiS zároveň vládnu koalíciu obviňuje z toho, že tento krok podniká len preto, aby si pripravila pôdu na spochybnenie výsledkov. Podľa opozičných predstaviteľov ide o reakciu na nízke preferencie vládneho kandidáta Rafała Trzaskowského, pričom cieľom má byť vytvorenie výhovorky pre prípad jeho prehry. PiS dokonca naznačilo, že vláda týmto krokom predpovedá takzvaný „rumunský scenár“, teda spochybnenie výsledku volieb a ich vyhlásenie za neplatné (v Rumunsku k nemu došlo kvôli závažným zisteniam tajných služieb o zahraničnom zasahovaní do volebnej kampane, pozn. red.).
teda opakovanie modelu, v ktorom by bola porážka ich kandidáta spochybnená a voľby vyhlásené za neplatné.
Hovorca PiS Rafał Bochenek navyše zhodnotil, že vládna iniciatíva „je útokom na slobodu slova, ktorá je základom fungovania sociálnych sietí“. Podľa jeho slov môže vláda touto cestou zavádzať prvky cenzúry na internete a obmedzovať verejnú diskusiu.
Ruský vplyv v Poľsku
Varšava nie je v otázke volebnej bezpečnosti ostražitá bezdôvodne. Skúsenosti z posledného desaťročia totiž ukazujú, že krajina je dlhodobým cieľom ruských hybridných hrozieb, ktoré zahŕňajú kybernetické útoky aj rozsiahle dezinformačné kampane. Prudký nárast kybernetických útokov po roku 2022 a systematická adaptácia ruských naratívov na aktuálne spoločenské témy dokazujú, že informačná vojna je v plnom prúde.
Poľsko je jednou z hlavných cieľových krajín pre ruské hybridné aktivity, ktoré zahŕňajú kybernetické útoky na kritickú infraštruktúru a vládne a vojenské systémy. Tieto útoky začali v roku 2014, keď krajina čelila približne tisícke kybernetických útokov týždenne, a po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 výrazne zosilneli. Varšava sa tak stala terčom sofistikovanejších hrozieb, ktoré aktívne paralyzovali kritické inštitúcie. Ministerstvo pre digitálne záležitosti oznámilo, že v prvej polovici roka 2024 počet kybernetických útokov v Poľsku prekročil hranicu 400-tisíc.
Pred rokom 2015 dezinformácie neboli v Poľsku vnímané ako závažný fenomén, hoci už vtedy existovali manipulatívne naratívy skrz protimigračné kampane. Dezinformačné kampane v Poľsku prešli zásadnými zmenami až počas pandémie COVID-19 a po vypuknutí vojny v roku 2022, keď sa ruská propaganda začala intenzívne šíriť v poľskom digitálnom priestore. Účty, ktoré šírili hoaxy o COVID-19, sa plynule preorientovali na protiukrajinské naratívy. Poľská spoločnosť spočiatku ruským dezinformáciám odolávala a silno podporovala Ukrajinu, no s pokračovaním konfliktu je protiukrajinská rétorika opäť na vzostupe.
CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK.