Ukrajinská vláda vytláča ruských trollov z internetu

Podobne ako na bojiskách, kde je ruská armáda nútená ustupovať, sa Kremľu nedarí ani v internetovom priestore. Na sociálnych sieťach momentálne dominuje Ukrajina a jej podporovatelia, ktorí vytláčajú ruských trollov a botov.

Na začiatku ruskej invázie na Ukrajine vytvorila ukrajinská vláda twitterový účet Obrana Ukrajiny (Defense of Ukraine), ktorý má v súčasnosti viac ako 1,5 milióna sledovateľov. Účet komunikuje postup ukrajinských vojsk a aktivity ukrajinskej vlády súvisiace s vojnou.

Publikovali napríklad videá venované britskej či švédskej vláde ako poďakovanie za poslanie vojenskej techniky na obranu svojho územia. Všetky tieto videá sú humorne ladené.

Napríklad poďakovanie vláde Spojeného kráľovstva obsahuje mnoho prvkov britskej popkultúry, ktoré sú skombinované so zábermi používania britskej techniky na Ukrajine. To švédske zase použilo pesničku Money, money, money od švédskej kapely ABBA. Vďaka tomu si stránka získala pozornosť celého internetu.

Manažérka tímu dobrovoľníkov spravujúca ukrajinské sociálne siete, ktorej meno ostalo z bezpečnostných dôvodov utajené, pre portál BBC povedala: „Cieľom je komunikovať s medzinárodným publikom a ukázať, že Ukrajina je skutočne schopná vyhrať, pretože nikto nechce investovať do porazených.“ Videá a meme obrázky pomáhajú k tomu, aby internetová verejnosť neignorovala vojnu, ale aby sa o ňu zaujímala a podporovala Ukrajinu.

Cielia aj na Rusko

Svojou aktivitou sa dobrovoľníci na ukrajinských sociálnych sieťach snažia osloviť aj ruské publikum a ukázať mu, čo sa v skutočnosti deje na ukrajinskom fronte.

Pôvodne preto posielali fotky mŕtvych ruských vojakov a ukrajinských civilistov do skupín na Telegrame. Rýchlo však zistili, že to ruské obecenstvo skôr mobilizovalo a zjednocovalo proti Ukrajine. „Zistili sme, že v skutočnosti sú na to hrdí. Takmer vôbec to neodsudzovali,“ povedala manažérka tímu.

V súčasnosti tím monitoruje telegramové skupiny a hľadá priestor na mediálnu intervenciu v jednotlivých ruských regiónoch. Dobrovoľníci okrem iného preskúmavajú ruské skupiny na Telegrame a zbierajú informácie o postupe ruských vojsk a ich stave.

Zozbierané videá a fotografie častokrát preposielajú aj priamo do kanálov na Telegrame vytvorených ukrajinskou vládou. Ten najväčší má v súčasnosti takmer 100-tisíc sledovateľov.

Tímu pomohla aj narastajúca nevôľa Rusov, ktorú vyvolala mobilizácia. Vďaka nej sa môže v mnohých regiónoch prihovárať Rusom a presviedčať ich, aby sa postavili režimu. Rovnako majú možnosť posielať Rusom inštrukcie, ako sa vzdať na bojisku ukrajinskej armáde tak, aby prežili.

Pomáhajú im aj zo zahraničia

Ukrajinskému tímu v boji proti ruským trollom dobrovoľne a nekoordinovane pomáha aj hnutie NAFO („the North Atlantic Fellas Organization“), ktoré vytvára meme obrázky namierené proti Kremľu. NAFO sa snaží otáčať ruské zahmlievanie a dezinformácie proti samotnému Kremľu prostredníctvom humoru.

Robí tak predovšetkým pomocou populárneho psa Shiba Inu, ktorého členovia hnutia obliekli do ukrajinskej vojenskej rovnošaty. Pomocou neho sa snažia zahlcovať online priestor a vytláčať tak ruských trollov, ktorí sa naopak snažia šíriť dezinformácie.

Podobne ako NATO, aj NAFO má svoj článok 5. V prípade, že je niektorý z členov NAFO pod útokom alebo narazí na dezinformácie, pomocou hashtagu #NAFOarticle5 zavolá ostatných na pomoc. Podľa profesora mediálnych štúdií Jamieho Cohena je hnutie „skutočnou taktickou akciou zameranou na štát“.

NAFO vzniklo v máji tohto roku, keď použivateľka twitteru @Kama_Kamilia zdieľala prvú upravenú postavičku zvanú Fella. Neskôr začala Kamilia vytvárať postavičky pre ľudí, ktorí prispeli na chod gruzínskej légie na Ukrajine. V súčasnosti sa odhaduje, že hnutie má desiatky tisíc členov.

Vďaka humoru zbierajú peniaze

Ukrajinská vláda si tieto snahy všimla a sama im vyjadrila podporu. Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov si na pár dní dal na svoj twitterový profil podobizeň, ktorú mu NAFO vytvorilo a poďakoval im za pomoc pri boji proti ruským dezinformáciám.

Pomocou humoru a meme obrázkov sa taktiež darí zbierať peniaze na pomoc Ukrajine. Christian Borys založil ešte vo februári internetový obchod Saint Javelin, ktorý predáva predmety s motívmi NAFO, traktora ťahajúceho tank či svätcov so zbraňami, ktoré západné krajiny poslali Ukrajine. Všetky zisky z predaja putujú ukrajinskému ministerstvu obrany.

Borys tvrdí, že pomocou stránky sa mu podarilo pre ministerstvo vyzbierať už 1,5 milióna dolárov. „Internet hovorí v meme obrázkoch, ktoré sa takto stali šialenou virálnou senzáciou. Myslím si že to je preto, že ľudia hľadali symbol podpory, spôsob ako pomôcť Ukrajine pretože vidia tú nespravodlivosť toho všetkého,“ povedal Borys.

V súčasnosti je spustená na stránke kampaň „Prichádza zima“ v štýle seriálu Hra o tróny. Cieľom je vyzbierať milión dolárov na zimnú výbavu pre 3333 ukrajinských vojakov. Okrem zimného oblečenia im majú peniaze zabezpečiť aj zdravotnícke pomôcky a generátory na výrobu elektriny.

Zdroj: https://www.saintjavelin.com/ 

Podobný prístup uplatňujú aj ďalší aktéri

Na Slovensku volí podobný spôsob komunikácie napríklad Policajný zbor Slovenskej republiky. Predovšetkým cez stránku Hoaxy a Podvody – Polícia SR sa snaží s verejnosťou komunikovať prostredníctvom meme obrázkov či videí.

Zároveň poukazuje napríklad na argumentačné chyby podporovateľov Ruska či absurdnosti, ktoré Kremeľ koná. V neposlednom rade bojuje proti dezinformáciám a snaží sa odhaľovať nepravdivé naratívy, ktoré šíri kremeľská propaganda.

Ukrajina, NAFO aj polícia SR ukazujú, že proti dezinformáciam sa dá bojovať aj poukazovaním na absurdnosť hoaxov a poloprávd pomocou humoru.

Je to lákavejšie, dostupnejšie aj zrozumiteľnejšie pre ľudí častokrát zmätených v preplnenom informačnom priestore. Zároveň sa ukazuje, že kooperácia a spolupatričnosť v týchto krízových obdobiach sú dôležitými nástrojmi, proti ktorým sa nevedia brániť ani ruské trollie farmy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na University of Glasgow. Je vice-prezidentom študentského združenia Glasgow European Society. Zaujíma sa o spôsoby fungovania a udržania demokracií, Rusko a jeho vplyv na európsku politiku, a aktuálne politické dianie.