Ako prokremeľské médiá obvinili Ukrajinu z popravy migrantov pomocou falošného videa

Proruskí aktéri v snahe pošpiniť povesť Ukrajiny šírili internetom video z údajnej popravy migrantov ukrajinskou pohraničnou strážou. Ukázalo sa, že video ako aj sprievodné tvrdenia sú falošné.

Obrázok: youtube.com

Na videozázname z infračervenej kamery je vidieť rad ľudí. Tí sa pomaly pohybujú tmavým terénom, keď ich zrazu prepadnú neznámi ozbrojenci a začnú na nich strieľať. Na konci videa ostanú na zemi ležať iba nehybné telá.

Prokremeľské dezinformačné weby tieto zábery šírili spolu s tvrdeniami, že strelcami sú ukrajinskí pohraničníci. Tí mali údajne prepadnúť a zabiť skupinu nelegálnych migrantov, ktorí sa pokúšali dostať na Ukrajinu z Bieloruska. Ukrajinské úrady však odhalili, že video je falošné.

Účel videa je zrejmý – poukázať na zdanlivú krutosť ukrajinskej pohraničnej stráže voči migrantom. Tieto snahy nadväzujú na dlhodobé úsilie Kremľa vykresliť Ukrajinu ako agresora, ktorý neberie ohľad na ľudské životy.

Cirkulácia videa na sociálnych sieťach

Podľa zistení webu EU vs Disinformation, sa video na internete prvýkrát objavilo  1. decembra tohto roku, keď ho na svojom Facebookovom účte uverejnil údajný príslušník ukrajinských ozbrojených síl. Majiteľ účtu však neskôr uviedol, že video nezverejnil a prístup k svojmu účtu stratil po tom čo bol hacknutý.

Kópie videa sa následne šírili prostredníctvom ruských sociálnych sietí VKontakte a Odnoklassniki. Takisto bolo zdieľané viacerými dezinformačnými médiami, vrátane Sputnik Bielorusko.

Odtiaľ to bolo už len na skok k hlavným prokremeľským médiám, ako je napríklad štátom kontrolovaná tlačová agentúra RIA Novosti. Tá s odvolaním sa na „medializované správy“ informovala o údajnej poprave migrantov ukrajinskými pohraničníkmi.

Prostredníctvom dezinformačného ekosystému sa video dostalo aj do slovenského informačného priestoru. Pod titulkou „Ukrajinská armáda zverejnila video z hromadnej popravy migrantov“ ho zdieľali viaceré slovenské dezinformačné weby a blogy vrátane portálu Armádny magazínSlovanské noviny.

Hackerské útoky

Tento pokus vykresliť Ukrajinu ako krutú a nehumánnu zahŕňal aj prvky kybernetického útoku. Predtým, ako video začalo kolovať internetom, boli články o ňom starostlivo podstrčené na hacknuté ukrajinské weby. Tie boli následne citované ako zdroje na dokázanie jeho pravosti.

Dňa 2. decembra oznámila ukrajinská regionálna spravodajská služba Zhitomir News, že jej web bol napadnutý hackermi. Tí na nej uverejnili článok obsahujúci sfalšovaný snímok obrazovky (screenshot) z webu ukrajinskej pohraničnej stráže.

Screenshot zobrazoval príspevok, ktorý mala pohraničná stráž na svojom webe uverejniť 29. novembra. V ňom sa priznáva k „incidentu“ na hraniciach. Samozrejme, ukrajinská pohraničná stráž takéto priznanie nikdy neuverejnila, nakoľko sa „incident“ nikdy nestal.

Zdá sa, že si hackeri zvolili jednoduchšiu cestu nabúrania sa do webu malej tlačovej agentúry, ktorou je Zhitomir News, ako ísť po oficiálnom vládnom portáli.

Ukrajinská mimovládna organizácia Detector Media rovnako uviedla, že jej web bol napadnutý hackermi, pričom útočníci nahradili jeden z pôvodne uverejnených článkov, článkom o  „incidente“ na hraniciach.

Zaužívané postupy

Tento prípad sa radí k zaužívaným spôsobom, akým proruskí aktéri šíria dezinformácie. Najprv sa hackne niekoľko webových stránok ako základ pre vykonštruovaný príbeh. Podstrčené články a falošné screenshoty následne slúžia ako podporný materiál, ktorý dodáva dezinformačnému naratívu dôveryhodnosť.

Neskôr sa falošný obsah šíri prostredníctvom viacerých platforiem vrátane sociálnych sietí v nádeji, že o ňom bude informovať čo najviac médií. Nakoniec prichádza šírenie prostredníctvom veľkých prokremeľských médií s odvolaním sa na predchádzajúce „medializované správy“.

Ukrajina je už dlho terčom prokremeľských dezinformácií, takže výskyt takýchto falošných správ nie je prekvapujúci. Už v minulosti prokremeľské médiá používali zavádzajúci a veľmi emotívny obsah na mobilizáciu domáceho aj zahraničného publika proti Ukrajine.

#strážcovia #Rusko #Ukrajina

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/