Ukrajinská pravoslávna cirkev môže napomáhať šíreniu ruskej propagandy

Kyjevský súd nariadil domáce väzenie jednému z čelných predstaviteľov ukrajinskej pravoslávnej cirkvi metropolitovi Pavelovi Lebedovi kvôli šíreniu ruskej propagandy.

Ukrajinská tajná služba (SBU) vykonala v piatok 31. marca 2023 domovú prehliadku v Kyjevsko-pečerskej lavre, najznámejšom monastieri v krajine. Práve tam má sídlo najvyšší orgán ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (UOC). Jeho súčasťou je aj metropolita Pavel Lebed.

Vo vyhlásení SBU uviedla, že biskup počas svojich verejných vystúpení a kázní ponižoval náboženskú príslušnosť Ukrajincov, urážal príslušníkov iných denominácií a šíril nenávisť medzi občanmi. Zároveň mal ospravedlňovať ruského agresora. Podľa šéfa SBU Vasyla Maliuka sa nepriateľ snaží zneužiť cirkev na šírenie propagandy, pričom rozdeľuje spoločnosť.

Hlas podobný metropolitovi Pavelovi hovorí vo videách, ktoré zverejnila SBU, že prebiehajúci konflikt na Ukrajine je „vojna medzi Ruskou federáciou a Amerikou bude trvať až dokým nebude zabitý posledný Ukrajinec“. V iných záznamoch zaznieva, že Ukrajina bola tá, ktorá vyprovokovala Rusko k agresii.

K situácii v Ruskom okupovanom Chersone sa minulý rok mal vyjadriť, že ľudia sú tam šťastní a vyvesujú ruské vlajky.

Ukrajina sa snaží vysporiadať s proruskými klerikmi v monastieri ich vysťahovaním

Metropolita je podozrivý z podnecovania národnostnej a náboženskej nenávisti. Kyjevské autority aktuálne podnikajú kroky k oficiálnemu vysťahovaniu Lebeda a jeho stúpencov z kláštora.

Lebed obvinenia popiera a tvrdí, že kyjevské úrady nemajú žiadny právny nárok k vysťahovaniu mníchov a zamestnancov z kláštora. Pred sudcom označil prípad za „politický proces“. „Som proti agresii. A teraz som na Ukrajine – toto je moja krajina,“ povedal.

Po zverejnení informácie o domovej prehliadke v monastieri a uväznení Lebeda v domácom väzení sa pred bránami Kyjevsko-pečerskej lavry zhromaždili stovky ľudí na podporu obvineného metropolitu.

Cirkev naďalej zachováva vzťahy s Ruskom

Pavel Lebed bol vrcholným predstaviteľom UOC od jej odčlenenia od materskej pravoslávnej cirkvi v Rusku a patriarchu Kirilla v máji minulého roku. Bol to symbolický akt po napadnutí Ukrajiny Ruskom vo februári 2022.

Kňazi a biskupi UOC si však stále zachovávali úzke vzťahy s ruskou časťou. Jej líder patriarcha Kirill je známy svojím priateľstvom s Vladimirom Putinom a silnou podporou ruskej agresie na Ukrajine.

Počas policajnej razie boli zaistené ruble, ruské pasy či listy od patriarchu Kirilla, čo má dokazovať prepojenie na ruských predstaviteľov.

UOC a jej predstavitelia už od začiatku invázie čelia podozreniam zo šírenia ruskej propagandy a verbálneho napomáhania agresorovi. Minulý rok v decembri sa konali domové razie v kláštoroch po celej Ukrajine, počas ktorých boli nájdené materiály podporujúce podozrenia z prepojenia na ruský režim.

V tom čase uvalili ukrajinské úrady sankcie na 15 predstaviteľov UOC. Poradca prezidenta Volodymyra Zelenského sa po uvalení sankcií vyjadril, že „kremeľskí propagandisti by sa nemali zdržiavať na Ukrajine, či už ide o politikov, náboženských predstaviteľov alebo médiá“.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/