V Rusku proti vojne protestuje cirkev, opozícia, aj etnické menšiny

Už od vypuknutia invázie sa vo viacerých ruských mestách schádzali tisícky ľudí a protestovali proti vojne. Ľudskoprávna skupina OVD-Info, monitorujúca zneužívanie právomocí ruských policajtov, tvrdí, že bolo zadržaných viac ako 6-tisíc protestujúcich, medzi ktorými boli aj deti.

Moskovská polícia zadržala aj dve matky a päť detí, od 7 do 11 rokov, počas toho, ako chceli položiť kvety k Ukrajinskej ambasáde. Deti v rukách držali plagát s nápisom „Nie vojne“. Podľa The Moscow Times boli ženy aj s deťmi držané na polícii niekoľko hodín, a polícia sa ženám vyhrážala, že ich zbaví starostlivosti o deti.

Mnohí si preto radšej vyberajú tichú formu protestu, ako je napríklad odznak na oblečení či zladenie sa do farieb ukrajinskej vlajky.

Nesúhlas vyjadril Navaľnyj aj pravoslávni kňazi 

Proti vojne na Ukrajine sa ozval aj ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj, ktorého stanovisko bolo na sociálnych sieťach pár dní po napadnutí Ukrajiny. Urgoval Rusov, aby každodenne protestovali v uliciach. Oponent Kremľa takisto nazval Putina „očividne šialeným cárom“.

Rovnako aj spolupracovníci Navaľného na Twitteri vyzvali Rusov k občianskej neposlušnosti: „Putin vyhlásil Ukrajine vojnu a snaží sa, aby si všetci mysleli, že Ukrajinu napadlo Rusko, teda my všetci. Ale to nie je správne. Musíme ukázať, že nepodporujeme vojnu. Vyzývame Rusov, aby prejavili občiansku neposlušnosť. Nebuďte ticho.“

Nesúhlas vyjadrili aj kňazi ruskej pravoslávnej cirkvi v otvorenom liste s výzvou na zmierenie a ukončenie vojny. V posledných rokoch bola ruská pravoslávna cirkev, spolu s jej predstaviteľom patriarchom Kirillom, veľkým podporovateľom Putinovej vlády. Patriarcha Kirill však list nepodpísal, ani sa k nemu zatiaľ nevyjadril.

Otvorený list proti vojne na Ukrajine adresovalo Putinovi aj viac ako 6-tisíc ruských vedcov, mnoho z nich pôsobiacich v Ruskej akadémií vied, ktorí v liste spomenuli „mnoho rokov strávených posilňovaním reputácie Ruska ako popredného centra matematiky, (ktoré) boli úplne zmarené.” Takisto vyjadrili názor, že „pre túto vojnu neexistuje žiadne racionálne ospravedlnenie.

Výzva na ukončenie vojny prichádza aj od ruských umelcov. Prominentný raper Oxxxxymiron na protest zrušil svoje koncerty v Moskve a Petrohrade, a na svojom Instagrame, kde má cez 2,2 miliónov sledovateľov, nahral video hovoriac Nie Ukrajina napadla ruské územie. To Rusko práve teraz bombarduje suverénny štát.”

Riaditeľka moskovského štátneho divadla Meyerhold, Elena Kovaľskaja, rezignovala zo svojho postu, vysvetľujúc, že je nemožné pracovať pre vraha, a nechať si od neho platiť.”

Viac ako 10-tisíc ruských kultúrnych pracovníkov podpísalo otvorený list proti vojne, vyjadrujúc „solidaritu s Ukrajincami a absolútne NIE VOJNE!

Ja som sem nechcel ísť.

Kremeľ sa k svojim stratám dlho nevyjadroval. 27. februára však hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov pre štátnu spravodajskú agentúru RIA Novosti potvrdil, že medzi ruskými vojakmi sú, „žiaľ, aj mŕtvi a zranení“.

Od začiatku vojny bolo oficiálne potvrdené len jedno úmrtie ruského vojaka. Ani to však neprišlo od ruského ministerstva obrany, ale od Sergeja Melikova, hlavy ruskej autonómnej republiky Dagestan. Melikov na svojom Instagrame uviedol, že dôstojník Nurmagomed Gadžimagomedov zomrel v boji.

Ukrajinský minister vnútra vytvoril na Telegrame kanál „Nájdi svojho“, kde ukrajinská strana zverejňuje videá a fotky zadržaných a zabitých vojakov z Ruska. Kyjev tým apeluje priamo na rodiny ruských vojakov, aby identifikovali svojich príbuzných. Viacerí z nich ani netušia, že ich synovia odišli bojovať na Ukrajinu.

Na jednom z videí vidno zadržaných vojakov 25. brigády, ktorí tvrdia, že na Ukrajinu prišli s cieľom vojenských cvičení. Jeden z vojakov vypovedal, že tam nikto nechcel ísť. Bolo im však povedané, že budú nepriateľmi ľudu, a keďže je vojna, môžu byť zastrelení, ak neuposlúchnu.

Nie som Rus.

Vojna na Ukrajine vyostrila napätie aj medzi Moskvou a neruskými etnikami žijúcimi v Rusku. 

Prieskumy obyvateľov Povolžia a Severného Kaukazu ukázali, že čoraz viac obyvateľov týchto regiónov sa kvôli Putinovej agresii za svoju národnosť hanbí a stále viac iných etník na území Ruska sa cíti byť obeťami Putina.

Tatárska vláda v exile zverejnila na svojej webstránke list adresovaný obyvateľom ruských republík, ktoré sú obývané hlavne inými etnikami, ako je Tatarstan, Čečensko, Jakutsko či Karélia. V liste vláda na adresátov apeluje: „Vyvolajte revolúcie, aby ste sa chopili moci vo svojich republikách. Odzbrojte FSB, MVD a políciu. Nebojte sa, Moskva nemá veľké prostriedky, ktoré by proti vám mohla použiť.“

Hnutie Slobodný Idel-Ural, ktorého cieľom je nezávislosť šiestich republík v Povolží, na svojej Facebookovej stránke napísalo: „Nadišiel čas výhod pre nerusov. A preto kľudne povedzte Nie som Rus. Som Udmurt/Komi/Mari. Túto agresiu som neschválil a nezúčastňujem sa na nej.

Invázia na Ukrajinu rozpútala protesty v mnohých krajinách po celom svete, a takisto zvýšila napätie aj v Rusku. Nanešťastie, prejavy nespokojnosti sa v Kremli neodpúšťajú.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/